Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Způsob(y) jak získat inzulínovou pumpu?? 
Autor Zpráva

Jméno: Martin
Odpovědět s citací
Ahojte všem,
měl bych dotaz ohledně toho, jak by se dala získat inzulínová pumpa.
Je mi 28let a už cca 11let se léčím s DM 1. typu.
Hned jak jsem byl hospitalizován s DM tak po propuštění jsme byli navedeni k tomu abychom jeli do lázní do Karlových Varů. Tam jsem se setkal s pomůckou inzulínové pumpy kde jsem prošel x semináři a což mě od té doby velice nadchlo.
Od dětského diabetologa jsem přešel dospělému s tím, že má vetší možnosti a rozpočet co se týče inzulínových pump.
Můj současný stav HbA je 58,56,48,53 (vždy s 3 mesíčními odstupy) asi dva roky zpátky se mi X krát stalo, že jsem měl stav únavy a "opilosti" kdy jsem si tento stav nepamatoval.
Inzulíny Novorapid mi byly sníženy z 18-18-18 na 18-14-14 a Tugeo na 36j.
Paní doktorka ví o tom, že bych Pumpu velice rád uvítal a chtěl. Jenom se pí. doktorka snaží najít jiný způsob léčby (např. jiný princip bazálového inzulínu či znížení bolusových dávek) abych nemusel mít pumpu. Co se týče zdravotního stavu, pí. doktorka z očního mi nalezla malinké "prozatím" bezpředmětné zrnko na očním pozadí - můžu předpokládat že je to počátek Retinopatie, které prozatím do chorobopisu nezapisovala.. Další zdravotní komplikace a diabetem nemám.
V mém případě, kdybych měl pumpu vím, že bych si cukrovku byl schopný lépe hlídat a nemusel bych si zbytečně připichávat inzulín v období svačin či výjimečných přísunů sacharidů (současně mám 5-7 vpichů denně - paní doktorka mi jeden vpich ušetřila jak jsem přešel na Tugeo, jinak jich bylo cca 6-8).
Nejvíce se obávám pozdních komplikací jako jsou problémy s očima, nohama, ledvinama apod. tak proč čekat na tady tyto problémy kdyby se dalo díky tady této pomůcce těmto problémům předcházet? Případně předcházet hypoglykémiím?
S manželkou máme 2letého prcka (díky bohu zdravého) a dalšího máme již na cestě a měl by se narodit začátkem roku 2018 a proto bych si chtěl i život takto ulehčit abych nemusel mít strastí s pícháním a měřením glukometrem se zjištěním že mám bud nízký nebo vysoký cukr.
S revizním lékařem by nemusel být problém, kontakt mám který by mi pomůcku schválil.

Děkuji mnohokrát za jakékoli rady
Martin :)

stř 06. zář 2017 9:08:55

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Na předepsání pumpy existují jasně daná pravidla. Viz http://www.mte.cz/vse-o-diabetes/uhradova-vyhlaska-vzp
Ale je taky pravda, že často se pumpy přidělují i na přání pacienta, skoro u každého se většinou nějaký důvod najde. U tebe to asi těžko bude špatná kompenzace, ale možná by se to dalo hrát na nepoznané glykémie. V každém případě platí, že některá pracoviště nemají skoro možnost pumpy předepisovat, protože by se nevešli do limitů. Rozhodně to není tak, že by pumpy předepisovali spíš dospělí diabetologové, větší šanci mají pacienti velkých diabetických center. Je to hloupé, ale je to tak. Jestli teda nechce tvoje diabetoložka pumpu předepsat, asi budeš muset zkusit změnit ordinaci.

Mimochodem, GH máš moc pěkný, to zdaleka každý diabetik na pumpě nemá.

stř 06. zář 2017 13:56:39

Jméno: Martin
Odpovědět s citací
Děkuji moc,
to HbA mám tak pěkné na základě tak častého píchání a měření, doprovázený občasnými Hypoglykémiemi.
Ale kdo si chce píchat tak 7x denně. Někdy už i hledám místa kde bych píchnout mohl a v porovnání s pumpou a inf. sety je to 21vpichu a 1vpich rozdíl, když počítám že se set musí měnit cca co 3 dny, nemám pravdu?
Snad by se to dalo i zahrát na ty hypoglykemie, které často ani nerozeznávám a padám do stavů, které jsem popisoval výše. Dokonce před týdnem, den před kontinuálním měřením jsem měl stav takový, že jsem nemohl absolutně zaostřit a měl jsem pocit nutkání šilhat, ale co se týče vnímání tak jsem byl v pohodě, nachystal jsem si jídlo v rychlosti a najedl se a bylo po problému.
Z Kritérií co jsi mi poslal a za které děkuji právě něco splňuji jenom teď je na doktorce zda mě na tu pumpu chce dat nebo ne.
A právě že pí. doktorka je nějaký přední představitel pumpařů tak tu možnost ona má.

čtv 07. zář 2017 6:26:38
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 3 ]