Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Dávkování 
Autor Zpráva

Jméno: dominika
Odpovědět s citací
nevim ale 9-12 mi rano prijde moc, my drzime slusny(do 6) glykovany zejmena diky tomu, ze rano byva kolem 6, je ale pravda, ze byva obdobi kdy je to rano lehce nad 4 a to uz je malo, takze snizime nocni, pak byvame do 8 rano az na vyjimky nez se to zase nekam posune

pát 18. dub 2014 6:43:38

Odpovědět s citací
Ak ti takto vstava pravidelne, tak urcite potrebuje zvysit bazal na noc. Proste to potrebuje. Vobec neries, aky mate pomer. Niekto ma 40bazal/60bolus (ako nas syn), a niekto zase 70/30 ..proste musi dostat tolko co potrebuje, je to individualne..

Domuska ma pravdu - noc predstavuje dost velku cast dna. Zbytocne je vstavat 9-12. Ale je horsie udrzovat tie nocne glykemie v primeranych hodnotach :-). Po tyzdni (nociach) ustavicneho dojedania a znizovania davok sme znizili bazaly natvrdo - a buch -zase nejaka viroza a sme naspat na 50 % bazale naviac..dnes tiez vstaval s 15
Samozrejme, ak znizite rannu glykemiu, tak i citlivost bude niekde inde a ocavala by som, ze ranny bolus nebudete musiet navysovat..

pát 18. dub 2014 15:27:51

Odpovědět s citací
V pátek jsme si vyrobily parádní hypo, před první večeří 18,1, říkám si, můžeme si dovolit 3j Act. 2,5j. jako někdy dáváme by mi přišlo málo, začala jíst skoro ihned, protože měla pohanku se sýrem a zeleninovým salátem a za dvě hodiny a kousek už jí bylo pěkně špatně, naměřili jsme 4,5, ale letělo to dolů asi dost rychle. Nečekala bych, že se z 18 dostane tak rychle dolů. Takže pro někoho možná návod jak na vysoké glykemie, ale opatrně :-).
Dnes naopak v divadle před večeří 15,1, dávka stejná, večeře zahuštěná čočka a chleba opět s vlákninou a naopak šla na 22,5. Myslím, že měla tak o 1VJ více, ale vlákniny celkem dost, takže mi není moc jasné jak by se to mělo optimálně dávkovat.

sob 03. kvě 2014 21:04:43

Odpovědět s citací
Minulý týden dcera třikrát za sebou pravidelně hypovala v cca 10-11 hod dopoledne. Vzhledem k tomu, že při poslední kontrole šel C-peptid hodně dolů na 0,05 (usuzuji, že opravdu již nemá moc vliv na aktuální gly a chci se zároveň zeptat jaká je běžná hodnota C-peptidu po skončení remise) došla jsem k závěru, že je vysoká dávka ranního Act - měla 5j a snížila na 4,5, to nezabralo, ale protože obecně má tendenci stoupat hodně po jídle, zkusila jsem jako další krok snížit večerní Leve ze 7j na 6j, ani to nepomohlo, tak jsem snižila i ranní na 4j a byla bez hypa a gly slušná, ale po nějaké době opět začala lézt nahoru a ráno se čtyři dny nedostala pod 10, takže jsem se hned další den vrátila na 7j Leve večer (k tomu má 7j pravidelně ráno, s těmi jsem nehýbala) a zase se musela ze 4j Act ráno vrátit na 5j Act.
Každopádně je tento týden ve všech hodnotách nad deset, pouze dnes ráno se budila se 7,8. Takže po hypování minulý týden, máme opětovně nepěkné gly a nějak přesně nevím co s tím. Naše diadr má skluz s odpovědí na velký profil a žádost o senzor již více než dva týdny (a to tehdy měla celkem pěkné hodnoty, ale kolísající), takže se v tom plácám.
včera 11,9 - 13,7 - 15,9 - 13,2
dnes 7,8 - 12,3 - 14,1
inzu: Leve 7j Act 5 - Act 4,5 - Act 3 - Leve 7, to je naše víceméně standartní dávkování na 31,5kg + 12let
uvažuji, že bych ještě zvedla Leve, pošle mi někdo svůj názor? díky

stř 14. kvě 2014 16:38:54

Odpovědět s citací
Peta, len tak narychlo..sme na tom teraz uplne rovnako, absolutne nevysvetlitelne hypa poslednych par dni vzdy dopoludnia, i pri znizenych davkach ako bolusov tak i bazalov. Naposledy hodinu po obede glykemia 3. Vysledkom toho su, presne ako u vas, zase nepekne glymce, dnes v noci bol od 20 h na gly 20 tak do 5. hodiny rano, pripichy vobec nefungovali, boli len 2 po 1 jednotke inz. . A teraz uz zase tych 11, a ziadne navysovanie davok sa rano nekonalo. ..Cakam teraz na senzor, snad bude volny buduci tyzden.

čtv 15. kvě 2014 10:37:25

Odpovědět s citací
K problému s velkými modřinami. Myslím, že je to o křehké cévní stěně, která je permanentně namáhána zvýšenou gly a nám se osvědčuje rutin a vitamin C. Upřednostňujeme je v potravě a nejlepší je asi pohanka a zelené natě, ty si myslím "potěší" játra každého nejen diabetika. S pomeranči bych to nepřeháněla, někde jsem četla, že fruktóza není ideální zdroj cukrů a kamarádka na myších prokázala, že fruktóza ničí slinivku, takže pozor na přemíru ovoce asi i kvůli draslíku. Ale chápu, že je to těžké, když nás od dětství učí, že nejlepším zdrojem vit. C je pomeranč :-)).

stř 21. kvě 2014 7:28:08

Odpovědět s citací
Dnes jsem si četla o nebezpečí hypoglykémií rozpoznaných i nerozpoznaných a že diabetik I. typu může denně trávit až 10% času v hypu (převážně v noci, ale může jít i o bezpříznakovou hypo ve dne) a rozhodla se, že se nebudu snažit o příliš těsnou kompenzaci, stejně nám to fakt nejde a dle národního registru dia dětí je průměrný glykovaný hemoglobin 69,9, takže jsme v podstatě v průměru a naději na lepší máme asi až po pubertě.
Ale jako bych to přivolala. Před večeří nic moc 12,5, ale v duchu svého předsevzetí dávám místo 3j Ac pouze 2,5, aby to příliš nekleslo, zakrmíme to 4VJ převážně sacharidů (rýže parboild a vařená zelenina sladké chuti takže 4VJ určitě) a za hodinu hlásí mami radši se změřím a má 12,4, no tak kdo by se znepokojoval, že, i když mě asi mělo varovat, že to nešlo nahoru, ale v podstatě jsem si říkala, že to půjde nahoru se zpožděním, protože možná obsah vlákniny funguje jako zpomalovač vyprazdňování žaludku. Tak jsme šli ještě na procházku, párkrát si pinkla do balónu a za další hodinu už je jí blbě a 3,7, ale tentokrát mě to fakt vylekalo, protože jsem do ní nacpala asi 9 hroznových bonbónů, poctivě rozkousala a cucala, vstřebávat by se to mělo okamžitě, ale vzpamatovávala se pomalu, už mi tam nabíhalo jestli nemám vytáhnout glukagon
Škoda, že nemáme glukometr, který signalizuje pokles nebo růst glykémie ne jen aktuální hodnotu, četla jsem o něm dnes poprvé, ale asi bude rozměrově dost velký, máme Fora Diamond mini. Asi to začalo klesat už od té 12,4, což ona cítila, ale asi by to nikdo na základě měření nevyhodnotil jako počínající hypo.

pon 26. kvě 2014 20:14:17

Odpovědět s citací
Tak tomu rozumím, měli jsme to taky tak. Vždycky kdyz jsme přišli na kontrolu k pani doktorce tak jsem se ji ptala jestli je to možné ze syn hlásí hypo( příznaky) uz u 8 a vic glykemie. Ne to neni možné byla odpověď, pak jsme se rozhodly koupit dexcom. No a bylo vyřešeno . Prvni senzor 6x hypo za pul dne.

úte 27. kvě 2014 8:25:20

Odpovědět s citací
Ahoj luco, díky žes napsala vaši zkušenost, i když mě tedy moc nepotěšila. Chtěla jsi tím říct, že si syn nevšimnul, že má tolikrát za sebou hypo? Určitě je to možné, četla jsem, že s každým dalším hypem se snižuje vnímavost. Ale naskakuje mi z toho husina, protože v poslední době jako by se vyrojilo množství článků varujících před hypoglykemiemi. A když jsme včera viděla jak leží a divně se jí mění pulz tak jsem neměla daleko k panice.
Zatím ji marně přemlouvám na senzor, ale je jasné, že ho stejně nebude moct nosit pořád jak kvůli ceně tak i komfortu, ale třeba by nám to odpovědělo na otázku proč to dítě pořád nepřibírá ani gram i když jí pořádně a dávky inzulinu má v poměru k hmotnosti už i 0,87. Mám podezření, že jí to hodně lítá, ale stihneme změřit jen něco.

úte 27. kvě 2014 10:39:01

Odpovědět s citací
Ahoj opravdu některá hypa vůbec necítí. Hlavně v noci . Jinak my máme senzor a je to super. Taky my přišlo že jsme měřili i 10 x za den , ale asi jsme také zachytili jen něco. Naše rozhodnutí bylo pro senzor - důvod byl že poslední glykovaný byl 61mmol , ale já jsem si říkala že to není možné že musí mít skrytá hypa, protože naše glykémii byly katastrofální . No a přesně se to ukázalo , samé skryté hypo - hlasil že mu je blbě když měl 8 a my mu nic nedali, ale on asi to hypo měl později. Podle senzoru jsem poznala i to že druhé hypo na senzoru a nemohla jsem ho vůbec zvednout nad glykémii 4 asi 4 hodiny.Senzor pořád hučel a hučel. Měřili jsme radši i na glukometru. Snedl 6 Vj navíc - cola, hroznový cukr, pečivo . A nejhorší je, že to vůbec necítí. Je mu 11 let .

úte 27. kvě 2014 12:27:47

Odpovědět s citací
Ahoj luco, a můžu se zeptat kolik má syn kg a kolik jednotek jakého inzu. Dcera dnes dopoledne ve škole další ošklivé hypo, ona je ťunťa, neřekne si nikomu o pomoc, ale prý jí bylo hodně špatně. Po první hodině musí sníst celou svačinu, ale nestíhá to a já zuřím. Má bezlepkový chleba ale s pohankovou vlákninou a ten má nízký glykemický index, asi fakt nestačilo snížit ranní dávku o 0,5j. Má Leve 7j ráno a 7 večer a k tomu Act 4,5-5 -- 4-4,5 -- 3, ale začíná to být moc, má pouze 31,5 kg. Ta poslední dvě hypa prý byla jiná než všechna předchozí, odhaduji, že díky vysokým dávkám jí to pak letí dolů daleko rychleji. Senzor bude mít snad za týden, odkrytý, tak uvidíme. Glykémie také často lezou přes deset, ale zatím tomu odpovídal glykovaný, který měla nejlepší asi 65 první tři měsíce po záchytu, potom 75 a nyní asi 69, ale myslím, že to poleze nahoru. Relativně největší vliv má prý postprandiální gly, ale u ní se zdá, že tyto velké dávky ji skutečně gly srazí, ale pak následně proběhne nějaké hypo a před dalším jídlem nic moc. Dnes po hypu 3,1 měla 17,5, dali jsme stejnou dávku na oběd jako obvykle (4j) a před večeří 9,7, což bylo myslím docela na nás OK. Jak měla včera hypo po 2,5 tak dnes jsme dali jen 2j Ac + 4VJ a měla koncert, byla nervozní jak pes a před 2. večeří 22,5!, ale je úplně v pohodě, vesele si prozpěvuje, takže jsem jí jen hodně snížila 2. večeři a myslím, že bude v pohodě. Nikdy nedopichujeme rychlý, to vůbec neumím a myslím, že nás předtím v láznách varovali.
Syn má senzor pořád? Proběhla tady nabídka pro ty co jsou na pumpě. Osobně si myslím, že by pojišťovna měla hradit senzory v indikovaných případech v daleko větší míře.

úte 27. kvě 2014 20:28:09

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Holky,asi jsem už na těchto forech trapný,ale pořád zdůrazňuju,jak je důležitý používat inzulinový kalkulátor.Je to jedna z velkých vymožeností pump.Počítá to se zbytkovým inzulínem,který se ještě může zapojit v další regulaci glykemií.A v tom je,podle mne,váš hlavní problém.Děcka jsou na perech-při vyšších glykemkách podle citu(doporučení lékařů)nějak dopichujete-a třeba jím tím nevědomky způsobujete hypa,dítě se musí dojíst-jede moc nahoru-dopíchnete redukční bolus....a jede to tak furt dokola!A pak se divíte,kde je chyba.I když nutno říct,že průběh glykemek je vůbec jaksi divný-a to v každém případě

stř 28. kvě 2014 9:25:26

Odpovědět s citací
Luboši: jsme na perech, ale ted 9.6. jdeme na pumpu. Už se těšíme a určitě tvojí radu využijeme a pokusíme se stím naučit pracovat.

stř 28. kvě 2014 11:36:20

Odpovědět s citací
No mně to není s tím kalkulátorem moc jasný... Například mám hyper, pumpa hlásí zbytkový inzulín a doporučuje nic nepřidávat.. Co s tím mám udělat? Nic nepřidávat?
Děkuji za odpověď

stř 28. kvě 2014 14:20:48

Odpovědět s citací
Verčo,každá rada drahá-nejlépe nejíst a nepřipichovat,(ale,kdo to vydrží?!)snad jen o desetiny a za hoďku se změřit znovu.On ten zbytkáč tř. začne působit až posléž,to je- to vyčíhnout to, jaká bude budoucnost.Je to těžké.

čtv 29. kvě 2014 13:33:09

Odpovědět s citací
Není hypo jako hypo. Naposledy jsem psala o tom, které cítila už při 12,4, pak měla dopolední, které začínalo na 6,6 takže jsem zavedla pravidlo, že když po svačině změří podezřele nízkou hodnotu a je jí špatně (jinak totiž není důvod měří) tak dokrmujeme. Už to tady nějaká maminka psala jak v noci dokrmují už od cca 6. Myslím totiž, že když to klesá normálně a hypo nehrozí, tak jí prostě není špatně a ni si toho nevšimne.
V pátek měla před večeří 15,5, dostala 2,5j Ac a stoupla na 17,5, to není zase tak málo tak dostala jen 1VJ na druhou večeři a 6,5j Leve, v jednu v noci měla 10,3 a ve čtyři 4,1 - to jsem ji vzbudila a i když jí nebylo zvlášť špatně tak jsme to dokrmily - asi 2,5 VJ, ráno tudíž 13,1, jídlo stejně, dávka stejně, v deset hypo - blbě při 5,8 - dáme 4g sacharidů - jo, nebyla jsem si jistá zda je to hypo nebo ne (naše diadr říká nesmysl, hypo to nebylo, neměla dostat nic, jenže proč jí tedy bylo blbě, že) a před obědem 11,7 a to nedostala nic než ty 4g sacharidů a to přece neudělá 6mmol, to je nesmysl. Den pokračuje dobře, jen večer skočí z 9,4 při stejné dávce jako včera na 20,8 (no, váha tak úplně nefungovala, ale množství rýže si už docela troufám odhadnout), takže dostala méně Leve - 5,5 a jen trochu nesladkého pudingu a ráno 6,7 tak ještě trochu snižujeme Ac na 3,5, což nás před svačinou vyžene na 11,7 jenže pak se nají a za necelou hodinu má 7,2 - po jídle je cca 45 minut!! a před obědem zase 14,6. No asi to všichni znáte, jen mě fakt fascinuje, jak mě doktorka sjede, že přece 5,8 je super gly a žádné hypo. Proč se asi to dítě měří, že. A nakonec k tomu není hypo jako hypo - dnes před večeří 16,5 a je jí fakt blbě, v zábavním parku se mi pokládá, uvažuji o ketoacidóze, ještě ji neměla, ale co kdyby, dost lítala, inzu menší, možná pálila tuky, co já vím, takže navyšujeme inzu na 3j a před druhou večeří přijde zcela v pohodě, že má 4,6. Možná si vyrobila "zdravé" hypo pohybem nebo tím, že má celkově o něco nižší dávku tak to prostě nejede dolů tak rychle. Nevím.

sob 31. kvě 2014 22:01:25

Odpovědět s citací
Ak ste takto rozlietani, tak znizovat znizovat znizovat davky. Typicke kontra..
Ad pocitu hypoglykemie - je to velmi subjektivny pocit a nema nic spolocneho s tabulkovymi hodnotami v spitale. Pokial je niekto dekompenzovany a pod, tak urcite moze uz "hlasit" hypo pri 6. Jednoducho je jeho organizmus zvykly na vyssie glykemie. My mame alarm hodnotu 5.
Pomerne casto syn hlasi hypo prave ked klesa., i z 12 nizsie. Typicke boli jeho "hypa" vo vani pri glykemii 10. Ale hypo skutocne do hodiny prislo. Takze jeho subjektivne pocity sme sa naucili nepodcenovat. U deti, ktore trpia na nestabilny diabetes, i to vyvolava nasledne kontra..ako pisala Peta ...celu noc na 12 a rano po svacine hypo i pri nezvysenej davke. Moja hypoteza je, ze je to s principu polocasu rozpadu inzulinu v podstate nerealne, aby tam niekde v krvi koloval a potom naraz zafungoval, takze musi byt "problem" niekde na urovni citlivosti buniek na inzulin, coz bude urcite spojene s posobenim hormonov produkovanych z dovodu predchadzajuceho hypa alebo poklesu spolu s celkovo opozdenou reakciou. ..Rodic takehoto dietata sa to podla mna musi naucit predvidat.. aspon my sa to tak snazime robit, i ked uspesnost kolisa (podla nasej pozornosti :-( ). Vynikajucou pomockou su skutocne senzory. I kde predvcerom nas ani ten nezachranil a z glykemie 24 zletel za 40 minut na 5. A to dojedal ako blazon, okamzite ako to zacalo hlasit rychly pokles, skoro cely balik bonbonov...tak a teraz babo rad s pouzitim terminov "inzulin on board" :-)

úte 03. čer 2014 10:52:01

Odpovědět s citací
Napadá mě jediný komentář - všechno je možné, i když k z 24 na 5 by mě tedy zajímalo vysvětlení od hlav pomazaných. Nemůže mít ještě vlastní inzulín, který se čas od času takto razantně zapojí do procesu? Protože to zní už skoro jako sci-fi. V pátek jdeme poprvé na senzor tak hlavně aby to s ním vydržela aspoň nějakou dobu, protože za posledních 8 měsíců nepřibrala ani deko tak to potřebujeme nutně nějak upravit.

úte 03. čer 2014 17:56:02

Odpovědět s citací
synovi se stalo něco podobného,z 20 spadl během půl hodiny na 5,bylo to večer v deset takže inzulín před večeří už nepůsobil,snědl deset jednotek ve formě cukru a sladkých šťáv bez odezvy,tak jsme po patnácti letech diabetu poprvé volaly rychlou,myslela jsem že už nás jen tak něco nepřekvapí,ale z tohoto jsem úplně vedle

úte 03. čer 2014 19:33:27

Odpovědět s citací
Tedy čím dál tím lepší ;-)). Nevím jaký máte inzu, ale Actrapid by toto klidně udělat mohl - má vrchol působení za tři hodiny a dojíží 6 a když se spojí s dlouhým inzu, tak by to asi šlo. Takhle rychle je pravděpodobnější umělý inzu než ten zbytkový vlastní (až 75% diabetiků má i po desetiletích diabetu zachovánu malou část beta buněk, která se chová stejně jako ve zdravém těle, jenže gly už moc neovlivňuje).

stř 04. čer 2014 9:31:55

Odpovědět s citací
Tak za prvé je divné,že čerstvé příspěvky mají datum 8.října 2013...
A za druhé-glymča se může měnit velice rychle.Hodně na to bude mít vliv i to,že používáte 2 různé inzulíny,rychlý a pomalý.A skloubit to-toť veliký problém!Ani se nedivím,že je v tom takový "hokej",asi nikdo nedokáže na "stopro" předvídat,jaký bude další vývoj.Osobně si myslím,že za to může přeinzulínování při vyšších glykémií-člověk postupuje podle daných doporučení a pak se diví(hypa a p.)

stř 04. čer 2014 9:56:16

Odpovědět s citací
no vidím,že jsem odpověděl 11.listopadu 2012!

stř 04. čer 2014 9:57:41

Odpovědět s citací
pardon,října!Admine,udělej s tím pořádek!!!

stř 04. čer 2014 9:58:53

Odpovědět s citací
Má novorapid,dnes jsme byly u naší dia a vypadá,že měl asi vyčerpané všechny zásoby z jater.Měl ten den jen mírnou zátěž 2krát 20min.in-line hokeje,to je pro něho nic,ale asi se to nějak naskládalo.

stř 04. čer 2014 10:08:50

Odpovědět s citací
Lubosi, 11. rina 2012 si bol registrovany :-), mne sa datum prispevku zobrazuje v poslednom slabomodrom riadku.
Peta, vlastny inzulin samozrejme uz davno nema, a ak, tak tak minimalny, ze to nemoze byt pricina..

Ja si myslim, ze na type inzulinu nezalezi, mali sme to i na perach a teraz sa to objavilo po 2 rokoch i na pumpe. Myslim, ze to tu niekto svojho casu pocital, ci je to vobec mozne. Ale to je uplne jedno..jednoducho sa to deje. Moze to byt kombinacia roznych veci spolu s doberanim jaternych zasob . Ale neviem, ci sa to deje i odpoledne, prevazne sa o tom hovori prave v suvislosti s casom okolo 22h-24h.

stř 04. čer 2014 10:39:05

Odpovědět s citací
Daku,mně se termín registrace objevoval v řádku aktuálního data v odpovědích,ale už to je v cajku

čtv 05. čer 2014 10:15:52

Odpovědět s citací
Dcera měla poprvé senzor - odkrytý a docela mě zaujal návrh naší diadr, že když udržíme večer dobrou gly po jídle tak může dostat méně Leve na noc s tím, že cílem je udržet dobrou gly na začátek noci a pak se držet víceméně vyrovnaně, ale daří se toto někomu? Já bych to také viděla jako ideál, ale nevím jak toho dosáhnout. V druhé polovině noci jede dolů skoro pokaždé.
Ona typicky totiž sjíždí do rána až o 10mmol. Nedávno měla před druhou večeří po sboru 18,4, dostala tedy jen 1VJ, ale ráno 5,3 a to je tedy sešup parádní a bohužel ne vyjímečný.
Momentálně má ráno 8j Leve + 4-5j. Act -- 4-4,5j Act --- 2,5-3j Act -- 5 Leve a s tím dnes ráno gly 5,5 a před obědem 19! Na jedné straně se chceme vyvarovat hypogly, které teď již začínají být ošklivá, ale na druhou stranu bychom potřebovaly ztloustnout, ještě nepřelezla 32 kg a to už má skoro 160cm tak fakt nevím jak s tímhle úspěšně vstoupí do puberty. Zřejmě patří mezi těch nemnoho výjimek, které netloustnou ani po inzu.

pon 23. čer 2014 15:36:49

Odpovědět s citací
Včera jsem si říkala jestli se nám nezkazil Actrapid. Načaly jsme novou ampuli a z ranní gly 5,5 vyskočila na 19 před obědem a poté se držela vysoko - 14,3 před první večeří, krátce po dojedení 15,8, ale před druhou už 24,5 tak jsme daly jen 1VJ a 5j Leve jako obvykle a čekaly ranní vysoko a ona se probudila se 7,3 tak si říkám jak asi rozumně odhadnout potřebu dlouhého inzulínu, aby takto strašně neklesala. Kdyby to tak bylo vždy tak jasně že ho snížím, ale ono se to neuvěřitelně střídá. Jindy jde spát s 13,2 a probudí se 11,1.
Ještě mě napadlo jestli to nebyla kontraregulace, ale bylo mi divné, že by se jí to drželo celý den.

úte 24. čer 2014 7:46:12

Odpovědět s citací
A dnes po dávce Act o 0,5 vyšší ke snídani místo včerejších 19 šla na oběd na 3,9 (z ranní 7,3). Napadá mě, že inzulín má asi rád jahody :-)). Ale má to jediné pozitivum, víme, že Actrapid se nezkazil.

úte 24. čer 2014 15:48:30

Jméno: dominika
Odpovědět s citací
Tak jeste porad zbyva troche pohnout jidlem, pokud 0.5 J inzu udela takovou neplechu, ono to ale mozna uz je dnes zase jinak, dobre to znam

stř 25. čer 2014 11:53:09

Odpovědět s citací
Urcite vas lekar navrhuje spravny postup. My sme sa snazili vychadzat zo stabilnej noci. Tam je najmensia pravdepodobnost roznych excesov, nie je samozrejme prijem jedla ani pohyb atd... Prevazne mas nastavene davky na nejake urcite glykemie. Samozrejme, ako ides s glykemiami dole, tak stupa i citlivost a ty potrebujes menej inzulinu. Je rozdiel, ako bude fungovat nocna davka ked ides spat s 12 alebo 6.
Ak mate pravidelne za noc pokles o 10 mmol/l, tak by som sa vobec nedivila, ze mate potom na druhy den odpoledne zase hyper.. Tie vysoke co popisujes z predvcerajska urcite nie su dosledkom nedostatku bazalu....len tak pre ilustraciu, syn ma takto 20, ked si zabudne poslat bolus, po poslani korekcnej davky to ide dolu. ALe ma takto 20 par hodin, pokial je to kontra, a ziaden inzu na to nezaberie..az to zacne klesat samo (ale to sa tu uz asi priserne opakujem)

Jahody, pokial si to myslela tak, ze ich mala k jedlu, my vobec nepocitame.

stř 25. čer 2014 13:31:06

Odpovědět s citací
Našla jsem, že jahody JVJ = 140 -160 g (dle zdroje) takže jsem jí to takto spočítala. Ale myslela jsem to spíš tak, že ty jahody byly jediná změna oproti standartnímu režimu a protože má jinak genetickou rezistenci na inzulin tak jsem zažertovala.
Ale včera v noci měla po třetí 5,7 a ráno hypo s 5,2 a diadr mi na to napsala, že 5,2 není hypo, ale celá se klepala a měla příšerný hlad, a poté co se trochu dojedla, tak to vyskočilo na 22 takže to myslím bylo jasné. Ona nad ránem klesá i podle senzoru a nechce se mi věřit, že by z 5,7 pomalu sestoupila na 5,2 za 3 hodiny aniž by se dostala do hypa. Protože všechny ostatní noci to měla jak už jsem psala třeba z 24 na 7,3.
Dnes přesně ve tři ráno měla 16 a v sedm už jen 9,2. Včera měli výlet 16km takže s gly 22 žádná radost, v devět jsme dopíchli 1,5j Act (i když normálně to vůbec nedělám, trochu se toho bojím) a hodně jedla a přesto šla ještě před obědem na 6,6 (dostala méně Act a 5-6VJ), pak se zase trochu vyhoupla ale před večeří zase jen 6,3. Ráda hraje po večeři badminton, což není nejlepší nápad, protože před druhou večeří 4,2, proto dostala 4VJ místo 2 a v noci vysoko, jenže od tří do rána zase klesala a to měla jen 4j Leve místo 5, které máme naordinované. No možná tam hraje roli i to, že to pícháme do bříška, i když u dlouhého bych neočkávala výraznou změnu, místo do zadečku jako předtím (jenže to vlastně klesala také podle senzoru). Každopádně mám z těchto eskapád dojem, že když se to večer podaří udržet Actrapidem tak v podstatě nepotřebujeme ani 4j Leve na to aby se udržela do rána, uvažuji zda jí dát třeba 2,5-3,5j.
Je mi to trochu divné, protože většina dětí na Lantusu má jednu dávku na noc, ale to si vůbec nedovedu představit dát jí celou dávku naráz co by to do rána udělalo, i když samořejmě Lantus je jiný, ale Levemir by měl mít plošší křivku a přesto takto sjíždí.

čtv 26. čer 2014 8:30:37

Odpovědět s citací
Inzulin má určitě rád jahody a třešně zvlástě u inzulinorezistentních jedinců což jsme dle genetického zkoumání my dvě s dcerou. Dnes sice po snědení blíže neurčeného množství třešní vylétla na 21, ale za další necelou hodinu zase slétla na 7,3. Ona totiž díky předobědovému hypu dostala menší dávku na oběd takže jsem plánovala dopich na svačinu, což se i stalo (1,5j Act což mi na gly 21 přišlo tak akorát), ale takový efekt jsem nečekala. Na 7,3 byla už za 50 minut, a to se Actrapid ani nestihne pořádně probudit a i přesto, že jsem ji i na těch 21 dokrmila.
Funguje někomu podobně ovoce? My to nemáme moc vyzkoušené, obvykle ji krmím spíše pomalými sacharidy.

čtv 26. čer 2014 19:00:23

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Rozhodně třešně obecně nepatří mezi ovoce, které by se mohlo jíst relativně volně. Na rozdíl od jahod nebo borůvek.

pát 27. čer 2014 7:36:11

Odpovědět s citací
V neděli dcera sbírala trochu borůvek a lesních jahod a poprvé jsem viděla, že se glukometr dostal mimo meze měřitelnosti. Ale nejdříve jsme to interpretovali jako 8,1 :-)) s tím, že glukometr špatně měří, ale neměřil.
Každopádně máme trochu podivné dávkování jak se dnes vyjádřila diadr. Udivuje ji, že většinu Leve pícháme na den, kde stejně moc nezabírá a na noc se zdá, že dávka vyšší jak 4j už dělá hypo nad ránem, ať je dcera na 12 nebo na 21 když jde spát tak vždy sjíždí v noci velmi rychle, takže by ani nebylo možné dávat jí celou dávku dlouhého na večer. Netuším jak to může u jiných dětí fungovat když Lantus i Insulatard mají daleko méně plochou křivku a když dítě dostane na noc celodenní dávku tak musí být v hypu. Myslím, že Daku psala, že mají málo dlouhého. My jsme teď tak 50/50 ale moc nám to nedrží a díky velkým vzestupům po jídle jsme dostali doporučení zvyšovat Act a snížit Leve. Nevím zda by nepomohlo přejít na Lantus. Má s tím někdo zkušenost?

úte 01. črc 2014 13:01:03

Odpovědět s citací
No mate na den leve hodne. Momentalne nasa nova dia razi trend, ze naopak menej bazalu a prave cez den naopak viac bolusovych davok. Osobne to synovi urcite viac vyhovuje, ale je pravda, ze sme na novorapide s rychlejsim polocasom.
Musis si uvedomit, ze i Actrapid ti taha cez den bazal s pokrytim na cca 6 hodin !!!! Otazka je, ako sa rychlo vstrebava v prvych 2-3 hodinach. U nas vydrzal udrzat glykemie tak do 4.5 hodiny, hlavne ta obedna davka. Max ma od 15 h i na pumpe zvysene bazaly cca 50% oproti inym castiam dna (noc nepocitam). Takze davka Leve na den by mal byt podla mna len dodatkom, ktory pokryje pripadne cas medzi 4.5-6 hodinou od podania bolusovej davky Actrapidu.

Pokial vam takto vysoke davky cez den nefunguju, a mate casto vysoke glykemie ku 20, tak zakladne pravidlo z kuchyne je znizovat davky. Nie je mozne zistit, co sa deje v tom telicku, ale evidentne mu neprospieva sucasne davkovanie. Niekde je zasadny problem..ale nemyslim si, ze je to tym, ze pouzivate zrovna Levemir.

stř 02. črc 2014 11:29:30

Odpovědět s citací
V pripade, ze idete spat s 21 a cakas , ze ti poleti cez noc dole, tak by som ju v priebehu noci dojedala, aby sa to udrzalo aspon na tych 12. Musite tie glykemie najprv urovnat. Tesit sa rano s glykemie 6-8 je kratkozrake, zvlast, ked je tak citliva.

stř 02. črc 2014 11:32:13

Odpovědět s citací
Už je asi opět vše jinak, pořád tedy pícháme více Leve na den, ale zdá se, že už to tolik nad ránem neklesá. Na prázdniny to chci zatím nechat tak, na podzim se uvidí. Včera jsme se vrátili z Chorvatska a Alp, poprvé zvládla jižní moře, dříve jí vadilo slunce. S umělým inzulínem a BZL dietou se vyhřívala jako ještěrka (i když ono je teď v Česku tepleji než minulý týden v Chorvatsku :-)). Jen maminka se pěkně zapotila než všechny ty BZl potraviny nakoupila a u moře uvařila, i chleba pekla, ach jo, ale dá se, jen si člověk moc neodpočine :-)).
Slečna dokonce zvládla výstup na těžkou, místy velmi těžkou a vzdušnou ferratu (Haidn Steig), i když bez slz se to u křehké slečny napoprvé (!) neobešlo a maminka dokonce na chvíli zapomněla, že slečinka má cukrovku takže dolézala bohužel v hypu, ale jinak prima.
Paradoxně jsme při tom náročném pohybu museli dopichovat inzulin, ale cpala jsem ji velmi (až na ten konec!). V momentě, kdy se přestala bát, tak inzulín fungoval správně, ale většinou jí pohyb potřebu inzulínu zvyšuje resp. náročný pohyb, který ji štve, ho zvyšuje. Ale nejsem si úplně jistá co to dělalo následně v noci, to jsem vždycky úplně odpadla ;-(.
Jo a docela se nám osvědčilo pouzdro na inzulín, které by mělo po namražení udržet inzulín v chladu, jen jsem měla trochu obavy, že krátce po vyndání z mrazáku nám tam ten inzulín spíš zmrzne, protože "stěna" mezi inzu a mrazicími vložkami je velmi tenká, takže zpočátku inzu velmi studený, ale stejně jsme pouzdro spíše drželi ve stínu. Má černou barvu, která na slunce úplně praktická asi nebude.

čtv 17. črc 2014 19:13:20

Odpovědět s citací
My snad přepíšeme "pravidla" sportování při diabetu :-)). Při badmintonu pravidelně jede dolů jako na tobogánu, stačí pár poskoků a snahy odpálit míček a z 11mmol ve 20:19 je na 5,8mmol ve 20:48, a to jsem ji ještě před osmou hodinou dokrmila 15g sach. chleba jako prevenci hypa.
Teď si asi někdo klepe na čelo vždyť je normální, že při pohybu gly klesá, ale nám obvykle ne, při tanci jen minimálně a při vysokohorské turistice což není její oblíbený pohyb tak naopak gly roste. Takže jak je to s tím pohybem? Asi to není univerzální snižovač glykémií jak se zdá, ach jo.

pát 18. črc 2014 20:05:21

Odpovědět s citací
Ad tury - mame za sebou dve 20 km po horach. Pocas tury glykemie ako zacali, tak i skoncili, ziaden vyrazny zasah do priebehu. Ziadne velke pridavanie jedla, davky standartne. Nicmenej po navrate, asi tak 3-4 hodiny, zacal prudko doberat, takze v priebehu 1 hodiny dojedal cca za 3- vj bez inzulinu, aby sme sa dostali z hypa..asi je to typom pohybu. To bola pre mna novinka..
Akykolvek iny viac kineticky pohyb ho posiela dole (badminton idealne), samzrejme, pokial nie je v "kontraregulacnej faze". Ale aspon sa stupanie zastavi..
Psychicka nepohoda hraje velku rolu..:-)

pon 21. črc 2014 10:19:18

Odpovědět s citací
Začátkem prázdnin jsem byl s kamarádama na týden v Rychlebských horách.Ušli jsme tak 20km/den.V průměru jsem potřeboval tak 30j/den a jedl jsem(kromě běžného jídla a tak 3-4piv)docela dost tatranek,myslinek ap.Při běžném životě mám spotřebu tak 35j/d.Takže pohyb dělá určitě divy.

stř 23. črc 2014 9:17:10

Odpovědět s citací
luboš píše:
Takže pohyb dělá určitě divy.

To tady říkám pořád :-))

stř 23. črc 2014 9:58:37

Odpovědět s citací
Ještě se vrátím,asi není pohyb jako pohyb:pro tělo je asi vhodnější menší intenzita po delší časové období(chůze.plavání,jízda na kole,běžky-spíš "choďky").Je to možná optimálnější než nějaká intenzivní a krátkodobá(relativně)činnost

stř 23. črc 2014 10:15:17

Odpovědět s citací
U decka je to tazke odhadnut, co s nim aky pohyb urobi. Tyzden pred Tatrami absolvoval syn primestky sportovy tabor na Dukle, plavanie, serm strelba atletika, a to som dokazala odhadnut, co sa bude diat. Hypa typu ako som popisovala vyssie vobec neboli. Inak je teraz v lete bezne cely den niekde v cudu, prevazne na ihrisku mastia futbal alebo basket, pripadne idu na bazen, u rodicov lietal s chlapcami po dedine :-)..takze ja som vobec necakala, ze v podstate takato "prechadzka" moze sposobit taky curbes :-).

pon 28. črc 2014 7:54:11

Odpovědět s citací
HELP! Máme podivnou situaci. Včera dceři začalo být nevolno (popisuje jako křeče v břiše), před obědem gly 18, dostala nepatrně více Act, ketony byly OK. Před svačinou jí bylo lépe (13,1), před večeří 22,6, opět jsme trochu navýšili Act (asi 0,5j) a před 2. večeří 18,1, dostala pouze dávku Leve jako obvykle a 0VJ (nevím zda to nebyla chyba), za další hodinu měla již jen 15,1 a celkem dobré až na ty bolesti břicha.
Ráno 15 (trochu mě napadlo zda v noci nebyl propad, když jsem jí nedala druhou večeři, ale 18,1 se mi zdálo celkem dost), takže jsme zvedli Leve, až poté jsme zjistili, že má v moči cukr a ketony na 3. Snídani předtím sotva snědla, byl to boj. Před svačinou gly 10,4, takže diadr řekla nedopichovat inzu (moč byla čistá - žádný cukr ani ketony!!! - fakt nechápu jak rychle se to mění, asi to tedy nebyla počínající ketoacidóza, ale ona měla ketolátky v moči poprvé v životě takže jsem se trochu lekla) a sníst svačinu jako obvykle a dále měřit a snažit se jíst.
Svačiny snědla drobet (tak 1VJ) a hodinu poté 9,8. Teď leží, dobře jí není, dala jsem jí černé uhlí aspoň na dezinfekci střev. Teplota 37,1, možná střevní viroza, v dětském kolektivu minulý týden řádila. Jíst moc nechce. Nemáme s tímto zatím zkušenosti, diadr říkala, dávat jídlo po troškách a nepíchat žádné bolusy, pouze pokud by snědla obvyklou dávku jídla. Je mi jasné, že pokud nebude jíst tak bych asi neměla píchat bolusy, ale na druhou stranu se bojím keto.
Zvláštní pro mě bylo, že i když ketolátky byly na 3, tak to není ketoacidóza, ale 15 prý ještě není kritické (večer měla víc, ale pak to šlo trochu dolů). Doufejme, že se objevily jen jednorázově.

úte 29. črc 2014 10:56:37

Odpovědět s citací
pokial je to nieco s travenim, tak urcite nedavat bolusovy inzulin. Maximalne, az zje, proporcionalne davku ku zjedenym vj, ale i to je velmi hruby odhad, pretoze z toho, co zje, moze stravit len malu ciastku..riad sa radou lekara.
Je to problem i s dojedanim na hypo, pretoze jednoducho netravi. Mozno pomoze v takych chvilach glukopur, ale nechat ho rozpustit len v puse a snazit sa nepolykat..

Uvidis, ako jej bude, ale na perach je to problem. S malym Maxom som zazila podavanie roztoku koncentrovanej glukozy analne, nemohla som ho dostat z hypa 3 hodiny a do spitalu nechcel..takze ak budete nizko, urcite vyrazne zniz i bazalne davky. Ak to nepojde, tak masirujte do nemocnice, tam aspon dostane kapacku a ty budes mat klud..tak nech to nie je nic vazne..

úte 29. črc 2014 22:53:55

Odpovědět s citací
Díky za rady :-)). Včera jsme raději do nemocnice zajeli, stěžovala si na křeče břicha. Rozbor z prstu OK, rozvrat vnitřního prostředí nebyl, gly 12,1, jen začala trochu kolabovat jak ji měřili tlak (80/50), moč pouze cukr a chirurg na ní nic moc neviděl, takže ji pustili s tím, že má hodně pít. Zatím má dole 0,6 kg, což je dost blbé, ale asi to bude většinou voda. Včera v noci průjem, průběh vypadá pdobně jako u kamarádů - nejdříve nevolnost na zvracení, bolest břicha a pak průjem. Doufám, že to brzy odezní, pediatr doporučil fenyklový čaj, dali jsme raději i černé uhlí. Dnes zatím spí, gly nic moc, v noci 17,1, ráno 17,9 a to jsme zvedli bazál asi o 23%. Bolusy dostala vždy když jedla, ale obecně by asi bylo lepší nejíst vůbec a nechat střeva pročistit, ale zase jsem se báli ketoacidózy. Včera měla ketony ráno na 3 a pak již žádné, ale pro jistotu to pořád kontrolujeme.

stř 30. črc 2014 7:38:18

Odpovědět s citací
Pořád se v tom plácáme, dcerka skučí, že ji bolí břicho, dnes skoro třetí den zase na zvracení, ach jo. A já hlava dubová teprve teď vymyslela, že jí bude nejvíce sedět rýžový chlebíček alias polystyren. Od začátku se do ní snažím nacpat BZL chleba, rýži a dnes pitomě (a jak jsem se dočetla naprosto nevhodně) kousek hořké čoko, moc se nám neosvědčil ani nutridrink. Instrukce ohledně jídla zněla jíst po malých množstvích a do cca 0,5VJ to nekrýt bolusy, jenže mi přijde, že i na bazál by měla dostat něco sacharidů. Dnes ráno totiž opět ketony, i když ne tak masivně jako první den, a ty se přece tvoří když není dostatek sacharidů, a protože gly má celkem slušné tak to nevypadá na nedostatek inzu, ale čert se v tom vyznej.
Ale viróza je to úporná, jinak zdravou holčičku držela asi 5 dní v různící se intenzitě, tak to mě potěš, protože dnes před polednem, když se moje úpící dcerka dostala do křížku se svým zatím zdravým bratrem, který hulákal, že jí nic není, tak jsem odpadla úplně. Už uvažuji zda by kapačka v nemocnici nebyla rozumnější řešení především proto, že bychom do střev nemuseli cpát stále další potravu, jenže to při našem psychickém nastavení přichází v úvahu jen když půjde opravdu do tuhého. Už když viděla první ketony na papírku tak se rozbrečela k neutišení.
Máte někdo zkušenosti s vícedenní virózou? Každá rada dobrá :-)).

stř 30. črc 2014 21:14:09

Jméno: Irena
Odpovědět s citací
Dobrý den,
prosím o radu ohledně glykemií.Dcerka nyní 6 let,DM1 od 02-2014.Výška 123cm,váha 22kg.Výměnné jednotky máme 2-3,2,3,2,3,1.Inz.Actrapid 4-3-4,noční LEVEMIR 5j.Glykemie má pořád vysoké,jídlo přesně odvažuji,pohybu má taky dost,tak nevím co děláme špatně.Náš profil za poslední 3 dny.
6,0-17,6-22,4-20,8-Act.3,5-4-4,noční LEV.5j.
6,4-8,0-19,4-11,6-Act.4-3-4,noční LEV.4j.
6,2-9,4-14,3-23,8-Act.4-3-4,noční LEV.5j.
Dnes ráno zatím 8,3-Act.4j.Děkuji za jakoukoliv odpověd´.Irena

pát 01. srp 2014 8:47:37

Odpovědět s citací
Nejsem lékař, ale možná bych zkusila dávat Levemir ve dvou dávkách, my dáváme paradoxně více ráno než večer, ne že by nám Levemir fungoval skvěle, uvažujeme výhledově o Lantusu, ale třeba teď při viróze bylo asi docela dobré, že Levemir má tak plochou křivku účinku a když jsme ho píchali samotný, tak jsme viděli, že také funguje.
Actrapid máte celkem dost, třeba když zvednete lehce Levemir a rozložíte ho, tak budete dopichovat méně Act, ale počkej co ti napíše paní doktorka. Možná přepiš tento dotaz jinam, jako samostatné téma, abys dostala rychleji odpověď.

úte 05. srp 2014 7:22:02
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další