Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Dávkování 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Máte někdo na Levemiru, že večer jdete do postele s vysokou gly a ráno se vzbudíte s nízkou? Dcera měla před druhou večeří 16, tak dostala jen 1VJ a ráno 5,6 a minulou noc v podstatě totéž. Přijde mi to docela velký propad, a to má na večer jen 4j Leve, ráno pícháme cca 8. Ale všude se píše jak má Leve plochou křivku, takže takové sešupy neočekávám. Zajímají mě zkušenosti ostatních, protože pokud by to byla naše ojedinělá tak bych to viděla ještě na vlastní insulinosekreci (pouze v noci v klidu, přes den fakt už nefunguje nic). Jsme více než rok po záchytu.

úte 05. srp 2014 7:26:06

Odpovědět s citací
Ja neviem, mne to pride, ze najskor asi mate cez den zbytocne moc inzulinu, a tym citlivost na neho cez den klesa..

úte 05. srp 2014 7:45:43

Odpovědět s citací
Připadá mi, že nemůže dostat na noc větší dávku Leve, protože někdy jde dolů i o 10mmol, proto dostává větší bazál na den. Ale nevím zda se spolu nějak nekříží denní bazál a bolusy. Když jsme výjimečně daly ráno samotný Leve a nechala jsem ji spát tak za 1,5 hod tam byl znatelný pokles a když dostane oba najednou tak nemám pocit, že by to šlo o to rychleji dolů. Ale samozřejmě je tam rozdíl najedená/nenajedená.
A dospěla jsem k závěru, že náš neustále lehce rostoucí glykovaný hemoglobin jde na vrub kopců po jídle, prý tvoří až 70% jeho hodnoty, tak se teď snažíme nechávat větší odstupy, aby měl šanci začít fungovat, samozřejmě to není moc praktické, naposledy ji seřvala nervózní paní na jinak skvělém příměstském táboře, ale vysvětlily jsme si, že ne vždy narazí na hodné a empatické lidi, takže také dobrá lekce.
Mám sice pocit, že už tak musí naše diaděti vydržet až dost, ale co s tím, že? Ne každý je tak úžasný jako pedagog, který chlapečka v první třídě opatroval po celou dobu školy v přírodě, dokonce ho měřil pravidelně v noci.

stř 27. srp 2014 10:13:50

Odpovědět s citací
Ja si stale myslim, ze mate moc LEve. Pokial ta to pravidelne stiahne cez noc o 10, to nie je dobre. Aby nesla spat s tak vysokou glymcou, tak skuste rapidne navysit davku na veceru, alebo ma napadlo, dat dopich aspon az 0.5 na druhu veceru.
Ale je to slozite s detmi v tomto veku. My si drzime glykovany 6-6,5. Ale je to des udrzat to. PAr dni glykemie ako vysite, a potom zase par dni totalne v cudu, davky hodne navysene. Teraz ma syn hodne impulzov, zda sa, ze rastie o zavod..asi to bude tym... Bez pumpy si to neviem predstavit, ako by sme to riesili. Pred prazdninami mal bazal 0.65 od 21-24h. Pocas tabor atd to slo rapidne dole na 0.35. Teraz sme zase na povodnej hodnote. To iste se snidanovym bolusom...U tej pumpy aspon viem, kde mam co upravit..3 roky na perach je v pripade Maxa pre mna dodnes nocna mura..

pát 29. srp 2014 7:26:58

Odpovědět s citací
Když já jsem ten typ co špatně prožíval i zubní plomby jako něco cizorodého, takže pumpa jako poměrně velký přístroj je strašná představa, i když z hlediska kompenzace chápu, že skvělá. A dcerka to má stejně, ta měla týden senzor (poprvé) a ihned jí to vylítlo na 20. Její gly se trochu řídí pohybem, ale mnohem více psychikou, teď v jednom týdnu pícháme stejné dávky, stejné jídlo, pohyb má obdobně, ale jednou vyskočí (to ještě se v nové situaci necítí dobře) a za další tři dny je z toho hypo, protože už si zvykla. Je tam zřejmě velká vnitřní hormonální nerovnováha v závislosti na duševním rozpoložení.
Ale ty večery nás fakt trápí, představa, že by šla spát s 8 to fakt nevím kolik by měla dostat Leve. Teď má 9j Leve ráno a 5 večer, a to jí ty vysoké gly po večeři celkem dobře stahuje, jenže je velkou část noci vysoko, což je špatně. Zkusím opatrně navýšit ten večerní Act. říkám si že 14j Leve není na 32 kg zase takový extrém, on musí mít oproti Lantusu vyšší dávkování. A evidentně u dcery už puberta nastupuje, takže musí jít nahoru s váhou, aby tam vůbec nějaký tuk byl.
Po té viroze se váha vyšplhala zpět poměrně rychle, ale zase jen na tu původní stabilní úroveň, ale mám dojem, že pokud nemá jít z hypa do hypa tak musíme zvyšovat spíše Leve než Act. K tomuto bych ráda nějaké zkušenosti zhruba naší věkové kategorie (12,5) - prosím pište.

pát 29. srp 2014 7:41:12

Odpovědět s citací
Ale ved to je blbost, ze ti mala davka Leve moze hlavne za to, ze ti ide dcera spat s vysokou glykemiou..ved sa pozri na kinetiku uvolnovania Leve, je to ploche. Je nutne si uvedomit, ze je uplne jedno aky inzulin je podany, ci je to Leve alebo Actrapid, stale je to inzulin a ich posobenie sa zlieva dohromady. Takze actrapid ti samozrejme tiez pokryva bazalnu spotrebu...takze mne to pride az nelogicke, ked mate tolko levemiru na den...Ved ani v tele sa neprodukuju mimo casu spracovania jedla konske davky inzulinu... Je mozne, ze mate od vecera zvysenu potrebu na ten inzulin, tak jej dopichni normale bolus, za 0,5 jednotky actrapidu. Inzulin ako inzulin..Do dna by som uz nesahala, ten Leve ti ovplyvnuje cely den...

A preto, ze to mate takto citlive, a rozumiem ti, ze je to opruz, by sa Vam ta pumpa osvedcila. Tu vobec nejde o teba, ako ty sa citis, ale o to, ako budes mat kompenzovane decko. Uz nehovorim o puberte...Otazka priority ??????

pát 29. srp 2014 14:12:20

Odpovědět s citací
Asi to s těmi pocity bylo zavádějící :-). Faktem je, že pumpu ani senzor nechce dcera nosit. Koncem týdne na senzoru už se nám gly začaly ustalovat, ale stejně ho chtěla neustále vyrvat. Holt to není pro všechny.
Včera se celý den držela na 13 (bohužel s ní i vstala), zvětšily jsme odstupy od jídla, aby nešla nahoru o 10mmol a zdá se že jí opravdu lépe vyhovuje více Leve na den. Když dám méně tak jde nahoru, s dávkou 9j Leve se držela celý den na stejných gly.
A naopak na noc to zvyšovat nelze. Ve 23:15 měla 11,7 a ráno 6,1. Těch 11,7 bylo po 6 hodinách od počátku působení Act a po druhé večeři (tu měla jen 1,5Vj, zkusily jsme na 12,5mmol tolik nezakrmovat). Tzn. od cca 23 hod už působí pouze dojezd ranního Leve a lehce začíná působit večerní dávka Leve, ale u ní rozhodně není křivka plochá. Vždy jde po půlnoci dolů.
Samozřejmě uvažuji, jak radila paní doktorka, zkusit jednou denně ráno Lantus, uvidíme dle glykovaného v říjnu. Pokud by se trend vzestupu nepodařilo zvrátit ani s vyššími dávkami Leve a většími odstupy tak to asi změníme.

úte 02. zář 2014 8:36:55

Odpovědět s citací
U nas to bolo podobne. Tiez syn nechcel, a ja som to respektovala, nebol podla mna psychicky pripraveny..ze krabicka pri boku, ze kanyla niekde visi a jak ze bude hrat s tym futbal a jak ze s tym bude pri mori.... az rezolutne zavelil manzel, ze ma toho dost tych glykemii (nastastie ma kolegu na pumpe), a bolo to. Inak by sme sa placali s perami asi dodnes..Teraz si to nemozeme bez nej predstavit (napr. neviem ako by som riesila na perach o 100 % vyssiu potrebu na bazal od 20 do 24 h)...Uz ani Max, na pera by sa nevratil ani za nic ( i ked ma obcas nejake kecy, ked zlobia technicke zalezitosti, ale je to vzdy jednoduchsie zvladnut, nez tie pera).
Zvazte to, stale mozes z pumpy naspat. Uz tu boli pripady, ked boli hlavne silne reakcie na sety, ale to je skor ojedinele. Neviem o tom, ze by sa niekto vratil naspat na pera. Obcas musi rodic zatlacit tym spravnym smerom. Tak sa mi zda, ze cim im davame viac slobody, tym su viac v tom strateni....
Lekari do toho moc netlacia....coz si myslim, ze je skoda.

pát 05. zář 2014 10:56:15

Odpovědět s citací
Docela by mě zajímalo jak by si pumpa poradila se situací, že holčička má v pondělí ráno 5,9 a cítí to jako hypo a k obědu vyleze na 12,2 no a v úterý má naopak ráno 11,2 (šla si lehnout s 22 takže do rána slušný pokles) ale po svačině si naměří 5,2 a cítí to rovněž jako hypo ale k obědu má 19,1. Oba dny dostala stejnou dávku jak dlouhého tak bolusu. Ráno píchá v 6:40, svačinu má 8:45, leda že by ranních 5j Act byla tak koňská dávka, že chleba, který si dá za 2 hodiny již nestačí gly zvednout, jenže když jí ráno dám bolus nižší tak jí zase vystřelí postprandiální, to nám pořád vytýká diadr, že leze hrozně nahoru po jídle, máme držet delší odstupy a zvedat bolusy, ona není velkým přítelem 70:30 dlouhý/krátký
Faktem je, že po těchto koňských dávkách Act začala holčička přibírat, oproti katastrofálnímu stavu po viróze kdy ze svých dlouhodobých 31,6-8 spadla na asi 30 a byla šíleně vyzáblá, tak teď za 1 měsíc nabrala vše zpět a leze pomalu nahoru, teď už je na cca 32,2!!!

Máme si zapisovat veškeré možné vlivy, podotýkám že v pondělí když šla gly nahoru tak na těláku lítaly kočky jako šílené, naopak dnes dopoledne žádná fyzická aktivita. Samozřejmě mohla tolik přemýšlet až spálila veškerý cukr, ale to se jí fakt nestává :-))

úte 09. zář 2014 12:06:33

Odpovědět s citací
Boze Peta, skus si najst nieco ako zvyseny hypoglykemicky prah..... citit hypo pri 5 po niekolkych dnoch 15 -20 je uplne normalne.. Ak ti takto klesne cez noc, tak by som jej prave rano dala este menej, aby tam nebol ten pokles....potom by nebolo ani tych 19.

S tym si pumpa neporadi, to si musis poradit ty sama, ako nastavit davkovanie. Pumpa len davkuje..

čtv 11. zář 2014 16:11:09

Odpovědět s citací
Max mal vo 4. triede pravidelne po anglictine hypo ;-) alebo bol aspon nizko. Stejne ako pocas prijimaciek na gympel, to som neverila, ako sme museli dojedat, este ze som tam bola...Nepodcenuj mentalnu aktivitu
Ak si dekompenzovana a rozhodena, tak ti ziadna sportova aktivita nepomoze. Max moze na travu s gly 20 a i tak s tym skonci, mozno mierne nizsie, i kde do seba naperie inzulin naviac...

čtv 11. zář 2014 16:14:34

Jméno: Jiřina
Odpovědět s citací
Peti, tam je problém jasný, jestliže má ráno 11 a na svačinu 5, je to pokles, který tělo vnímá jako hypo a brání se kontraregulací (to je těch 19). Nesmí jít tak prudce dolů.
Já jsem to teď celé léto zkoumala pomocí senzoru u syna. Nám třeba stačí před oběděm 10 a po obědě 6. A jsme před večeří na 18. Po jídle musí být prostě kopeček nahoru. A vyšší glymči stahovat postupně.

sob 13. zář 2014 9:17:03

Odpovědět s citací
Ahoj, díky za zkušenost. Je to fakt k nezaplacení mít se kde poradit, někdy mám pocit, že by diabetologové měli mít sami diabetes, aby neříkali kategoricky něco co nemusí být vždy pravda.
Dnes mi doktorka tvrdila, že 5,6 ráno je krásná glykémie a já přitom vím, že dceři bylo blbě, potřebovala se dojíst a zřejmě měla předtím hypo. Nebo zrovna tak, že při 6,8 nemůže cítit hypo, jenže ona prostě cítí ten pokles a když se včas nedojí tak prostě do hypa spadne. To už mi tady jedna maminka potvrzovala. A pak jede střídavě v hypu a kontra. když se nám podařilo noční hypo včas zajíst tak byl následující den celkem vyrovnaný.

čtv 18. zář 2014 19:25:04

Odpovědět s citací
Help! včera jsem od diadr dostala důrazné doporučení, že mám dát dceři ne méně než 4j Leve na noc a zároveň jí dát 2VJ na druhou večeři. A to u nás v podstatě vypadá každý večer následovně:
ať má co má před první večeří dostane cca 3-3,5j Act (na víc už reaguje docela poklesem po jídle což není optimální) a pak si vesele vyleze nahoru takže před druhou večeří je obvykle vysoko (cca 15 i víc), na to se mi nechce cpát jí celé 2VJ (kdo to tady psal, že když má nad 12mmol tak lékař doporučuje nežrat a pohyb :-)) protože pak mám proměřeno, že se až přes půlnoc drží na úplně prasácké gly, jenže pak i když dám jen 3j Leve následuje do rána pokles cca 8mmol. Už mi domuska psala, že to řeší pumpa. No ale co na perech?
Včera poměrně typicky 6,1 před večeří, přesto dostala 3,5j Act, před 2. večeří 14,7 (skoro 3 hodiny po aplikaci Act, ten by měl vrcholit) tak si říkám nebudu jí cpát další sacharidy, dostala tedy jen 1VJ, za další hodinu 15 a za další hodinu (22 hod.) 15,2. No tak si říkám bezva jsi udělala, že do ní necpeš sacharidy zbytečně, ve 22hod to bylo 5 hodin po aplikaci Act, ten by měl fakt už jen slabě dojíždět a 3j Leve na noc a na gly 15 by měly také být v pohodě, zvláště když diadr se svými zkušenostmi prosazuje nejméně 4j Leve. No jenže ráno je tam 5,7 a hlad. Takže se v noci vůbec nedrží ale sjíždí dolů. Během dne neměla žádné velké výdeje ani nervy, že by játra dočerpávala. A na tohle mi diadr pořád opakuje, že jí mám večer docpat a dát jí více Leve. Kde je logika? Vždyť jí jen na první část dostanu nahoru jen proto aby mi do rána mohla sjet. Už teď debatujeme o Lantusu, možná to pomůže, dostávala by ho ráno, pomáhal by jí držet gly do cca 23-24hod spolehlivě. Jedna holčička to taky tak má a je to prý mnohem lepší. Máte to někdo taky tak?

pát 19. zář 2014 8:50:21

Jméno: Jarka
Odpovědět s citací
Jsem dospělá, tak nevím, nakolik je moje rada vhodná pro dítě. Napadá mne ale, jestli vám dcera nesjíždí do hypa těsně po jídle (inzulín zareaguje dříve než se cukr dostane do krve - laicky řečeno) a následná vysoká glikemie je pak reakcí na to hypo.

Možná by nebylo špatné dceru změřit ca půl hodiny po jídle, aby se toto vyloučilo.

Já už takovou zkušenost na sobě zažila - 30 minut po jídle hodnota 2,1 a celý den pak s glykemiema v háji. Ovšem mám Novorapid, píchám těsně před jídlem.

Další, co mě napadá - jestli má Levemir v jedné dávce, rozdělit na dvě (jednu ráno, jednu večer), mohlo by to omezit ten velký pokles v noci.

Držím palce
Jarka

pát 19. zář 2014 9:07:18

Odpovědět s citací
V ziadnom pripade by som jej nedavala na noc viac Leve.
Urcite by som premerala, ako navrhuje Jarka, ten pripadny pokles uz 0,5h po vecery. (tiez z vlastnych skusenosti). Ak tam nebude a ak mate takto pravidelne vysoko po hlavnej vecery, tak jej potom skus zvysit davku na veceru, o 0,5 jednotky. Pises, ze ju vyssia davka posiela dole, tak to mozes vyriesit tak, ze jej pridas adekvatne na jedle...a tym pokryjes druhu veceru a nebude musiet jest v case, ked uz ma pravdepodobne zvysenu potrebu na bazalnu davku. Pokial to teda nie je nejake nechutne kontra. To by si najskor zistila tym, ze posles o 20h korekcnu davku, tak mozno 0,5 jednotky, najlepsie do oblasti cca 10 cm okolo pupika, tam to vstreba najrychlejsie. Pokial je to len z nedostatku inzulinu, tak by mala do 2 hodin zareagovat. (Takyto testovaci korekcny bolus inzulinkou pouzivame i na pumpe, ked potrebujem zistit, ci sa jedna o kontra alebo nie - musime zvazovat totizto i nefunkcnost setu)

Dalsou moznostou by bolo, keby ste Leve pichaly uz s vecernou davkou (napr. este na nocnom inzulatarde sme museli delit davku na 2 casti, jedna s vecerou dalsia okolo 22h- inak bol dopolnoci syn strasne vysoko).
Nie je dobre uberat detom na jedle, zvlast, ked mas takoveho hubenoura. Ono sa to nascita ani nevies ako, a prejavi sa to na tom, ze nepriberaju ako maju. To su vlastne skusenosti.
Ak ste rano pravidelne nizsie na svacinu nez na snidani (vid tiez prispevky vyssie), tak by som skusila znizit ranny bolus o 0,5, aby sa to udrzalo v jednej rovine do svaciny.

pát 19. zář 2014 9:55:59

Odpovědět s citací
A uz len jedna poznamka - je sice krasne, ze glykemia 5,6 spada do tabulkovej, ale skusenost ma naucila verit svojmu decku. Takze ak citi hypo, tak ho z nejakych dovodov citi.

Typickym hypom nehypom je u syna glykemia okolo 9-10, zvlast po niekolkych dnoch vysokych glykemii.. Prejavuje sa to pocitmi v oblasti bricha, ktore bezne syn citi pri klasickom hype. Nedojedame specialne, skor dostane nesacharidove jedlo..Mozno to tu niekto vie vysvetlit, co sa to deje....

pát 19. zář 2014 10:00:15

Odpovědět s citací
Včera jsme zažily podivné hypo. Po odpolední svačině klesla na 3,6, dala si asi 16g hroznového cukru a zdála se lepší. Pak se dost emočně rozrušila kvůli našim sporům ohledně tancování a zdála se dost unavená, ale změřily jsme a měla 13,6. Tak jsme domů došly pěšky (kousek) a tam si lehla a asi hodinu a půl spala jako v mrákotách, když jsem ji postavila tak div ne spadla, moc nereagovala. Myslela jsem, že má gly dostatečně vysoko a je jen unavená, tak jsem ji nechala být, ale v době večeře když odmítala jídlo a naše diadr řekla, že když se nenají tak půjde na kapačky, jsem jí skoro násilím dala 4g hroznového cukru a po dalších výhrůžkách kapačkami začala jíst. Těsně před těmito scénkami jsem ji měřila a měla 13 takže v mezičase (cca 1,5 hod) se asi držela pořád okolo 13. Jenže vůbec nefungovala, vypadala jako by neměla mozek a teprve když se pak najedla, tak ožila. Takže byla sice s glykemii vysoko ale stejně to vypadalo jako hypoglykemie, aspoň se mi zdá, že následné kouzelné vzpamatování po jídle tomu nasvědčuje.
Četla jsem tady jak se třeba někomu po hypu nedaří delší dobu zvýšit gly, ale tady mi přijde jako kdyby se jí cukr v krvi zvýšil, ale do mozku to nešlo, bylo to dost hrozné.

pát 26. zář 2014 7:34:40

Odpovědět s citací
O víkendu měla dcera vysoké horečky a inzulín téměř nezabíral. Od pátku odpoledne se držela přes 15 a v podstatě žádná gly neklesla pod tutu hodnotu, ani v noci ve tři hodiny. V neděli ráno měla ketony na 3 a to už jsem se docela vyděsila. Už předtím jsme dávkování zvedli o cca 10%, ale teď jsme extra připíchli 1,5j Act (na gly 21,5), další moč už byla v pořádku, ale ráno jí bylo i na zvracení, takže počínající ketoacidóza tam asi byla. Zvláštní je, že jí vůbec nic jiného nebylo. Jen vysoká teplota. Je možné že z únavy a tělo jen spalovalo to co do něj nepatří? Předtím jsme docela bojovali s bolestivými začervenáními u nehtů na nohou, měla to na dvou místech, tak možná nějaký zánět v těle a tou horečkou se s tím vypořádala. Jen nevím jestli teď dál udržovat zvýšené dávky, když je teplota pryč, protože zatím se pořád drží dost vysoko a fakt bych nerada další ketony. Večer měla před druhou večeří 24 tak jsme dali zvýšenou dávku Leve a žádnou druhou večeři, ve 23hod měla 19,1 a pak už jsem neměla sílu měřit, a ráno 16,8. I když vím, že předchozí noci měla ve tři hodiny 17,7 a 15,7 tak přece jen jsem se trochu lekla, jestli bez té teploty (už večer měla jen 37,1) a bez druhé večeře přece jen v noci neklesla moc a toto není kontra, protože jsem jí zvýšila i bolus na první večeři (to měla 21,5). Tak mě jen napadá z předchozích konverzací tady jestli jí naopak teď nemám ty inzulíny snížit, protože se zdá, že zvyšování nevede ke snížení gly, i když v situaci s ketony jsem neviděla jinou možnost.

pon 29. zář 2014 7:46:17

Odpovědět s citací
Ak je nemocna, nemozes jej nedat tolko inzulinu, kolko potrebuje, zvlast ak mate ketony.
"Nic jineho ji nebylo" --neviem ci ketony na 3 je "jenom pocinajuca" ketoacidoza, zvlast, ked ma tendencie zvracat, tak uz je to podla mna rozbehnute - to uplne staci, muselo jej byt blbo az hroza spolu s tou virozou...
V pripade nemoci zdvihame okamzite BAZALY minimalne o 50 percent. Plus adekvatne k tomu bolusy.
Problem je v tom, ze ak to nechytis na zaciatku, tak podla mojich skusenosti u nemoci stupa velmi rychlo rezistencia, a je tazko stiahnut dieta dole.

Potom adekvatne pomaly uberat, malokedy je to tak, ze to spadne z hodiny na hodinu..

pon 29. zář 2014 8:26:20

Odpovědět s citací
díky daku, bohužel jsme to nechytli včas, nevěděla jsem, že je jí tak špatně, ona je někdy trochu "kyselá" i když není nemocná a je pravda, že z pátku na sobotu jí hodně bolely nohy, vůbec jsme se nevyspaly jak sebou házela
ten 50% nárůst bazálu je fakt praktická rada, doufám, že si na ni příště vzpomenu
já jsem jí to z 12j Leve zvýšila až na 15, ale to už asi bylo pozdě, tak to nezabíralo, teď už je lepší,
ale v neděli ráno to fakt asi byla keto, v sobotu ještě neměla ani čárku a ráno v neděli 3, ale postprandiální nárůsty měla díky zvýšeným bolusům úplně ukázkové, takže sacharidy organismus dostával, jedla úplně normálně, přesto se v noci vytvořily ketony

pon 29. zář 2014 9:41:01

Odpovědět s citací
Lida ti mozno napise, ze tvorba ketonov sa vyskytuje pocas choroby i u deti bez DM1.
Mate desnu davku denneho Leve..promin, ale nemozem si to odpustit okomentovat...hlavne, ze jej to tak funguje..

pon 29. zář 2014 10:11:13

Odpovědět s citací
urcitě je zvláštní, že má víc na den než na noc, tedy dosud měla, teď v nemoci měla 10j ráno a 5j na noc (Leve), ona totiž od půlnoci k ránu vždy šla velmi dolů i s menší dávkou Leve, ale teď se zdá, že jí to funguje zase jinak, tak uvidíme
každopádně měla
9-10j Leve + 5j Act --- 4,5-5j. Act ---- 3-3,5j. Act -- 2,5-4j. Leve
a s tímto dávkováním držela celkem slušné postprandiální gly i ranní, ale koncem minulého týdne šla docela nahoru s lačnou gly, ale to už zřejmě nastupovala nemoc
tak ted vůbec nevím jak postupovat dál, podle gly v nemoci asi není úplně možné soudit

pon 29. zář 2014 14:58:26

Odpovědět s citací
pro milovníky light nápojů :-))
umělá sladidla mění složení a funkci vybraných bakterií ve střevní mikroflóře a urychlují rozvoj glukózové intolerance, publikováno v časopise Nature
možná, že těm, kdo už na inzulínu jsou, je to jedno, ale svému dítěti bych je nedávala ani tak

úte 30. zář 2014 20:07:55

Odpovědět s citací
Ne glykemie v nemoci absolutne neposuzuj. Ja fungujem tak, ze v pribehu nemoci sa snazim co najviac udrzat to v norme. Malokedy to funguje, nez sa clovek zorientuje, ze je to nemoc, tak uz su 2 dni v cudu. Obcas je treba mat odvahu, za zvysit davku hned, na to su vsak dobre senzory. My sa teraz musime vyhybat hypoglykemiam a prepadom ako certovi, takze som skor viac opatrna..
Je to teraz dost des, 3-4 dni OK, a potom par dni 20 po nejakej udalosti..neustala kontrola, stabilny diabetes teda nemame ani nahodou.
Zase sme teraz urobili experiment s horcikom. Zda sa, ze ho fakt musi dostat hned po hype, aby nasledky boli mensie. Tiez po fyzickej namahe to pomaha trochu to "uhladit". Ukazalo sa tiez, ze i pri vysokych glykemiach to trochu stahuje..

stř 01. říj 2014 7:26:29

Odpovědět s citací
Mluvila jsem s diadr, který říkal, že cílem pro děti i dospělé je dostat GH na max. 5,8. Fakt netuším jak bychom se tam mohli s našimi výkyvy dostat. Věřím, že v dospělosti to půjde, ale s pubertou a růstem na krku? Podle tabulky co jsme dostali v lázních je GH do 8 ještě OK, tím se trochu utěšuji, ale těch 5,8 je pro nás nedostižný ideál, přijde mi to trochu jako nesmysl, aby chtěli stejnou kompenzaci od dospělého i dítěte. Věřím, že u menších dětí a nebo typů, které opravdu dobře reagují na inzulín, to jde. Ale dcera celý víkend přes 15, spíš 20, keto v moči a od pondělí reaguje na zvýšenou večerní dávku Leve opět propady. Je to zvláštní, po 1. večeři má stabilně tak 22, takže ji dávám jen 0,5VJ jako druhou a jednou jsem dala 5j Leve a podruhé jen 4,5 a zareagovala adekvátně tj. na vyšší dávku ráno 7,8 a na nižší 8,3 (z 23 + 0,5 VJ mi to ale přijde jako slušný sjezd). Jenže obě rána se chovala jako totální hypo - odmítá cukr, odmítá jíst, chová se agresivně. No fakt nevím. A je pořád hodně unavená, je možné aby to byla ještě reakce na ty ketony?
Vím, že v pubertě bývají hodně unavené i děti, které cukrovku nemají, takže asi nelze očekávat zázraky, ale začíná to být hustý.

stř 01. říj 2014 7:45:38

Jméno: dominika
Odpovědět s citací
bude zase dobre:) drzte se

stř 01. říj 2014 9:16:00

Odpovědět s citací
tak nech si ten diadr zazije na vlastnej kozi sam, co je to hypoglykemia a nasledne kontra..a toakto to mat par tyzdnov za sebou a fungovat

stř 01. říj 2014 12:51:14

Odpovědět s citací
on má jinak dobrou pověst a já bych k němu ráda přešla, protože funguje v diacentru, takže by třeba se mohl i poradit s kolegy ohledně našeho exota, naše diadr je tam sama, ostatní doktoři tam tomu rozumí tak asi jako já ;-((
jenže mám trochu obavy, že by byl frustrovaný, že naše kočka prostě na 5,9 nedosáhne, i když bychom fakt chtěli a bral by to jako svoji osobní prohru a mě tím ještě více frustroval
znáte prosím někdo někoho hubeného až vyzáblého a vysportovaného komu by perfektně zabíral inzulín? setkala jsem se s teorií (pozorování z praxe), že inzulín krásně zabírá u dětí "oplácaných" spíše pohodových, no jsou to jen spekulace, ale je fakt že hormony s tím určitě mávají

stř 01. říj 2014 20:17:39

Odpovědět s citací
Daku prosímtě jak u vás vypadá hypo a následné kontra? já pořád uvažuji jestli se to zase nemění a jestli nebyla třeba část noci v hypu, protože ta rána byla fakt mimo, sotva se najedla, prudila a furt jen chtěla spát, ale doposud vždy z denního hypa se tak do hodiny vzpamatovala, proto jsem trochu panikařila, pořád testovala moč (keto nebyly, cukr ano)
jo a ještě pro podobné nervózy jako já - dcera měla moč ph na 8 (po svačině - jablko), no a já hned panika cože to zase znamená, skoro jsem ji už vezla do nemocnice :-)), ale dětská lékařka říkala, že to záleží na tom co sní a prý je to dost normální
ale ani ráno to nemívá v normálu, vždy je spíš alkalická, nicméně modrou jsem ještě neviděla

stř 01. říj 2014 20:35:28

Odpovědět s citací
Na to ako je vyzabla a vysportovana atd...mate inzulinu az az....odhadom mi to vyslo na pomer 0.85

Riesit frustrovanost lekara je naprosta kravina a myslim, ze mas asi ine priority.
boze....frustrovanost lekara...to mi skor pride ako jesitnost lekara, ze si pacient dovoli byt iny, nez hovoria knizky, ze ma byt... a on si s tym nevie rady...trochu chyba sebereflexia, ze nikto nie je dokonaly, a ze sa moze "ucit" i od "nevzdelanych"..obcas realna prax znamena ovela viac...
DM1 je komplikovana nemoc, a nie kazdy na obidvoch stranach ju zvlada. Je to v podstate umenie s tym zit.

Ja neviem, co inak napisat na ostatne tvoje uvahy...mam pocit, ze sa tu dokola opakujem ako mlyncek...kazdy si vyberie to, co uzna za vhodne sam..a co chce sam pocut...
Prestan to preboha tolko riesit, nejake pH moci po ranu a podobne nezmysly.. makrobioticka strava, extra nizke glykemicke indexy a ja neviem co este..stresujes seba a tym dvojnasobne i dceru a k comu to vedie? K neustale rozlietanym glykemiam. Musi jej byt strasne FYZICKY blbo, ked uz rano takto vstava pri glykemii 8...vyjed si glykemie do grafu v excely, a pozri sa na ich priebehy....vyjed si tyzden po tyzdni a zarucujem ti, ze tam nieco uvidis....
A uz som pisala, ze zapomen na to, ze kontra moze byt len po klasickej hypoglykemii pod 3.6.. a ze organizmus diabetika pocituje hypo len pod 3.6. Pokial si to nepripustis, tak sa nikam nepohnete a nepomoze ti ziaden dialekar. To telo musi mat cas vyrovnat sa so zmenami obecne, nielen vysokou glykemiou, ale i osmotickym tlakom, vsetkymi tymi hormonami, co sa produkuju na rozdiel od zdravych jedincov..
Ja by som prestala tolko merat, stiahla jej postupne davky, najprv tu na noc , potom denny bazal a dajte sa do kludu obe...tak a teraz dostanem sprchu od pani doktorky, ani by som sa nedivila...omlouvam sa, ze takto fusujem do remesla

čtv 02. říj 2014 13:12:52

Odpovědět s citací
už má poměr 0,87 a pořád má glykémie cca 16, nárůsty po jídle jsou celkem OK, takže myslím, že bolusy stačí, ale nevím zda stačí bazál, v pubertě by se mohla dostat až na 1j na kg, ne?

čtv 02. říj 2014 17:29:15

Odpovědět s citací
Prejdite na pumpu a k inemu lekarovi. Na perach u decka v puberte s tak nestabilnym diabetom podla mna nic neporiesis. Kazdy je iny. I tak to bude fuska. Urcite klesnete s celkovou davkou, coz je len a len dobre.
Nechcem robit nikomu reklamu ale Vibka s dexcomom mi pride ako jedine zmysluplne riesenie v tejto chvili. Aspon zatial. Nesledujem vyvoj senzorov, takze neviem, ako je na tom Enlite, ci je viac presny ako bol..Ale ani pumpa nie je samospasonosna, je to urcite zlozitejsi system vzhladom k vyssiemu mnozstvu parametrov, ktore ovplyvnuju glykemie. Ale to je otazka technicka a praxe a da sa s tym naucit velmi dobre pracovat. Okrem toho je k nezaplateniu funkcia rozlozeneho bolusu, zaciname ju pouzivat cim dalej tym viac i u pomerne standartnych jedal.
Pumpa umoznuje skutocne divy, co sa tyka upravy glykemii. Zda sa, ze sa mi podarilo syna po mesiaci a pol akotak stabilizovat, ale musi mat cez den skutocne vyrovnane glykemie. Ideme s davkami postupne dole, uz sa to prejavilo pomaly i na noci..pomalicky krok za krokom, drzat davky par dni nemenne, a kontrolovat priebeh glykemii a nepustit prepad. Nepanikarit pri vysokych glykemiach bez ketonov, nepridavat nezmyselne davky a neuberat jedlo, ono si to sadne. Moja skusenost hovori, ze ak je syn v silnom "kontra mode", tak je uplne jedno, ci mu dam svacinu s adekvatnym bolusom, alebo nic nedam, i tak si to telo podrzi glykemie na 20 tych par hodin. Tiez bezohladu na fyzicku aktivitu. Takze mu ju dam, aby aspon ako tak priberal...To ti ale nikto "vedecky" nedolozi, pretoze to nejde....

Ked sme boli na tom na perach hodne spatne, tak nam nasa pani dia nariadila NEMERAT, a skusit len tak z nastrelu...to je dobre riesenie, psychika hraje hodne..

pát 03. říj 2014 7:17:18

Odpovědět s citací
A zakladne pravidlo,tiez u tisic krat zmienene tu na fore jak nami tak i pani doktorkou...ked nepomaha navysovanie, treba znizovat...

pát 03. říj 2014 7:18:46

Odpovědět s citací
Pro ty, kteří si chtějí zachovat naději na budoucí možné vyléčení cukrovky:
Progenitorové buňky, které se nacházejí ve střevě, se mohou diferencovat v buňky schopné produkce inzulínu v závislosti na glykémii. Výsledkem dalšího výzkumu by mohla být dokonalá cesta k vyléčení diabetu I. typu: inhibice FoxO1 povede ke vzniku "náhradních" beta-buněk ve střevě. Potud citace. Uvidíme zda to není slepá cesta ale jiskřičku naděje to dává.
Máte někdo informace ohledně glarginu 300j (Lantus)? Prý by neměl být ani výhledově pro děti přestože má srovnatelně plochý účinek jako detemir. Tak tomu moc nerozumím proč. A zajímavé bylo i srovnání nového inzulínu degludek s detemirem (Levemir), oba mají srovnatelně plochou křivku ale detemir vede častěji k hyperglykemiím s následnou ketoacidózou. Ale opět asi jen pro dospělé.

sob 11. říj 2014 7:59:32

Odpovědět s citací
Dcera měla od očkování (asi v 5 letech) na levém stehenním svalu zatvrdlé "uzliny (lipomy)" - žádný lékař se nikdy nevyjádřil o co se jedná, ale utvořilo se to po vpichu očkovací látky mimo oblast uzlin, i když ani ta se nedá vyloučit. Každopádně jí tento útvar "nepůsobil" žádné potíže až do minulého čtvrtka kdy jsme změnily inzulín z Levemiru na Lantus. Útvat je stále hmatný i když se velmi oploštil, nyní se jedná spíše o zatvrdlinu nicméně na stehně je velká jakoby krvavá skvrna něco jako náběh na modřinu, ale zatím opravdu jen do červena.
Diadr samozřejmě řekla, že je nesmysl dávat to do souvislosti se změnou inzulínu. Dětská lékařka na tom bez dalšího vyšetření nic neuvidí, na zánět to nevypadá, není to horké, ani dcera nemá teplotu.
Mám dojem zda tehdy před lety když špatně reagovala na jakékoliv očkování se v místě vpichu nevytvořilo nějaké ložisko jako pozůstatek těch chemikálií, které do injekcí přidávají a nyní ze záhadného důvodu zareagovalo na jinou chemikálii z Lantusu. Je to jen spekulace ale zároveň podivná časová shoda. Tuší někdo kde lze nechat udělat specializované vyšetření na přítomnost cizorodých látek v těle. Napadá mě totiž zda jí toto ložisko celá léta nedráždilo imunitní systém. Vzhledem k tomu, že příčina diabetu je nejasná, tak asi ani toto nelze vyloučit.

úte 14. říj 2014 11:54:57

Odpovědět s citací
Od změny inzulínu z Levemiru na Lantus jsme se dostaly na glykémii nižší než 13 asi tak 3x za celý týden (pravdou ale je, že ten hup nahoru byl už na Levemiru (už má skoro 1j na 1 kg a pořád hustá glykosurie a BMI 12!!). Pravda poprvé to bylo spíš na vrub skoro třem hodinám zpěvu (sbor), to funguje skoro vždy stejně, a to tak, že v noci poté padá gly dolů celkem výrazně. A pak už jen když jsme do těla vpravily naprosto revoluční dávku, kterou ještě nikdy nemělo, to pak šla z těch hrůzných výšin dolů. Jako např. poprvé na oběd 6j Act tak to šla ze 17,7 na 12,1 před večeří a ještě se chechtala jako blázen (ale kdo ví zda v tom není taky puberta :-), no a poprvé 5j Act na večeři také zafungovalo - z 18,7 na 12,5.
Ať mi nikdo nepovídá, že dávkování inzulínu nefunguje jako u feťáků, prostě jen na vyšší dávku než obvykle tělo zareaguje změnou, na standartní to s ním ani nehne. Fakt už jsou ta dvojciferná čísla zoufalství, a to jsem četla od hlav pomazaných (no pravda že naše diadr byla skeptická a říkala prý prašť jak uhoď), že Lantusu je potřeba míň než Levemiru ke stejné kompenzaci.
Máte někdu tuchu jakou křivku účinku má Lantus? Viděla jsem před časem Levemir, ten se mírně zvedá po čtvrté hodině a zase klesá po osmé a 24 rozhodně nedrží. Někdo mi tady psal, že Lantus drží lépe. Ale to chudák dítě už je dost zpruzelé. Pícháme více ráno (11j.) a bohužel pícháme i večer (4j.). Ale zajímavé je, že ať večer píchnu nebo ne (už jsem to zkoušela 3x) tak ranní gly je vždy stejná, jako by ten noční nedělal nic, ale pak to možná o trošinku vyleze další den, ale to si také možná jen namlouvám.

pon 20. říj 2014 19:32:00

Odpovědět s citací
Peta, je to strasne nejasne, tie tvoje uvahy..osobne sa v tom vobec nemozem zorientovat...
Je pravda, ako syn "starne" tak tiez uz nefunguje na pripich 0.5, na to nereaguje, musime zvysovat o hodne viac (teraz mal anginu, takze davky boli skutocne takmer o 100 % vyssie a i tak to nefungovalo dobre)..

úte 21. říj 2014 9:08:44

Odpovědět s citací
Este k tej davke lantusu, ako pichate 2x ...pises , ze ak jej na noc nic neposles, tak to i tak dobre drzi nocne glykemie (to bude davkou z rana), akurat ste potom cez den vyssie. Tak co keby si jej trochu navysila ten denny bazal a nepichali by ste uz na noc? Musela by si najskor este trochu navysit denne bolusove davky...tak mi nejako zatial vychadza..

úte 21. říj 2014 9:11:11

Odpovědět s citací
Dcera měla Levemir 10j ráno a max!! 4j na noc a to samé doporučila diadr s Lantusem. Já jen nevidím rozdíl v glykemiích když jí tu večerní dávku nedám, další den vypadá úplně stejně, tak se odhodlávám jí zvýšit tu ranní a tu večerní úplně vynechat.
Takže teď má:
11j Lantus + 6-6,5 Act --- 6j Act --- 4-5j Act --- 0-4j Lantus (vím, že to asi vypadá divně, že večer dostane buď 0 nebo až 4, jenže to další den nedělá žádný rozdíl)
na necelých 33kg se mi to zdá fakt dost, navíc je pořád přes 10, ale je pravda, že se drží celý den dost vyrovnaně a na ty velké bolusy nemá obří skoky po jídle takže postprandiální gly to drží, jen evidentně musíme jít nahoru s basálem, abychom srazily ten denní průměr
nebo má, prosím, někdo jiný nápad, ty bolusy už mi přijdou fakt jako velké - hlavní jídlo má 4VJ a svačinu 2VJ

úte 21. říj 2014 15:40:21

Odpovědět s citací
Ze dvou dnů se asi nedá moc soudit, ale v neděli večer dostala 4j Lantusu, ráno 14,2 a celý den hyper, před 1. večeří (po tancování) 18,5 a dnes zase vše jinak, včera večer nedostala Lantus vůbec (po zpívání máme zkušenost, že klesá, no neklesla, ráno zase 14,7) ale jinak celý den úplně totožné dávky i jídlo a v 16hod 16,1 a hlad a v 18 hod. 8,6. O deset méně než včera se stejnými (vlastně menšími dávkami, protože tam chybí ten večerní Lantus) dávkami. No a teď ať mi nějaká hlava pomazaná poradí ohledně dávkování. Pravda, že teď byla týden skoro pořád v hyper, tendence podobné, až teď zlom.

úte 21. říj 2014 17:19:34

Odpovědět s citací
Skusila si jej dat horcik? U nas hodne zvysuje citlivost.

úte 21. říj 2014 19:55:28

Odpovědět s citací
zkusím, díky, v jaké formě ho dáváte? šumivý? my občas pijeme Magnesii, jinak v hroznovém cukru z DM je také hořčík, ale ten ona nemá moc ráda

stř 22. říj 2014 7:32:24

Odpovědět s citací
trochu z jineho soudku, bylo nam receno, ze hroznovy cukr obohaceny o vitamin C neni vhodny na reseni hypoglykemie
ja to ale neresim, vitamin je pridavan temer do vsech druhu, dzus ani kolu sebou tahat kluk nemuze, to se fakt do kapsy nevejde
pry C brzdi stoupani gly

stř 22. říj 2014 9:56:20

Odpovědět s citací
Magne B6 v pytlickach. Vzdy dostane, ak je to mozne, pokial zleti dole alebo je v hype. Je to vo forme citratu, tvrdia, ze sa vyrazne lepsie vstrabava...
Inak skus pravidelne niekolko dni rano a vecer pol balicku vysypat pod jazyk. Nase skusenosti - po davke horciku dost glykemie klesaju, takze pokial sme niekde vo vychodzom bode u 10, tak ocakavame nizke, takze pridavame jedlo :-). Efekt sa nam potvrdil i ked dostaval horcik po fyzickej namahe (treningy), pripadne v priebehu treningov. Urcite to nebolo doberanim do jater, pretoze uz ma energeticke hospodarenie nastavene tak, ze dobera fakt len ked je to trening do krvi :-) - takze by som urcite na noc ziaden bazal nedaval a ked tak si urobila mensiu pohotovost :-) ..vyskusaj, uvidis. Akurat skus moc nezasahovat a hlavne jej davat tolko jedla , co ma v jej veku zjest..Ci ma 15 bez alebo s jedlom, je jedno....
V priebehu dna by som jej dala zase naopak vapnik..zatial formu neriesim, ked tak obycajny v tabletke...

To Domuska: a dovod ????

stř 22. říj 2014 13:16:46

Odpovědět s citací
Peti, úpně jsem nestudovala, co píšeš, jen mě zaujalo: "...0-4j Lantus (vím, že to asi vypadá divně, že večer dostane buď 0 nebo až 4, jenže to další den nedělá žádný rozdíl)" Změna Lantusu se další den ještě vůbec neprojeví, což vyplývá z mechanismu jeho působení. A vůbec není vhodný na hýbání ve smyslu "každý den jinak".

stř 22. říj 2014 19:59:17

Odpovědět s citací
Domuska: prosím zdroj ohledně vlivu vit. C na stoupání glykemie

stř 22. říj 2014 20:01:19

Odpovědět s citací
sestricka na diabetologii:) ale jak rikam neresim to

čtv 23. říj 2014 11:50:35

Odpovědět s citací
jen vůbec nerozumím tomu proč jí dávat další jídlo na vysokou gly, když je evidentní, že cukr zůstává v krvi a maximálně by se mohl uplatnit při sportu, kdy lze spalovat přímo bez inzulínu
v obdobích kdy se nám aspoň trochu daří držet gly slušné, tak trochu přibírá, ale jakmile je na 15, tak ani ťuk
Jiřino prosímtě napiš mi trochu o mechanismu působení Lantusu, nic o tom nevím, myslela jsem, že v těle působí max 24 hodin a pak se rozloží, i když teď se mi zdá, že by event mohlo něco být na nasycování těla inzulínem, dcerka byla na Lantusu už více než týden když teprve se začal projevovat efekt ranní dávky, a to že po čtvrté odpoledne padá dolů, ale dny předtím byla pořád vysoko
teď jsem jí snížila lehce polední Act a je to lepší, jen se mi nechce píchat jí Lantus 2x denně, chci aby jí držela jedna dávka ráno, ale na večer už to nemá moc vliv a v noci bývá vysoko, tak možná budu muset trochu přesunout na večer a dopichovat menší denní bolusy

čtv 23. říj 2014 18:07:47

Odpovědět s citací
Skusila si jej niekedy dat jedlo bez bolusu? Niezeby sme to umyselne skusali, ale mlademu sa samozrejme uz mnohokrat stalo, ze si ho zabudol poslat. To by sa dostala s glykemiou niekde minimalne na 20-25. Teda podla toho, aky ma i vysoky bazal, ten samozrejme tiez zasahuje do pokrytia jedla (inzulin ako inzulin). Ale hlavne by po pripichu zareagovala a sla by dolu.
Tak ak ma cely den 14, a ty jej das jedlo a odpovedajuci bolus, a potom ma zase 14 alebo 16, to znamena, ze to jedlo vstrebala (davka inzulinu to pokryla), potrebovalo to jej telo.. Akurat musi urobit nieco s citlivostou a pomaly ju sundavat dole. Proste upravit on-set...Ak jej jedlo nedas, tak ju vlastne nechavas nedobrovolne hladovat. Tu by som sa vykaslala na nejaku vysoku glykemiu, zvlast, ak je to trvaleho charakteru, aspon podla tvojich prispevkov.
Problem je niekde inde, obecne spatne nastavene davky....
Ziaden uvolneni inzulin sa nerozlozi po 24 hodinach. Po uvoneni do krvneho riecista je urcite metabolizovany do 30 minut.

Urcite v googly najdes spustu odkazov na glargin a jeho fungovanie, prvy, na co som padla je
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045187/

"is less soluble at neutral pH than human insulin and precipitates in the subcutaneous tissue post-injection, slowing its absorption and extending its duration of action"

Dopichovanie bolusov na perach mimo hlavny rezim je velmi zradne a vacsinou to vedie k totalnemu rozhodeniu a ku naslednej dekompenzacii...Okrem toho pichat ju viac nez 5 x denne je hrozne...tu mi fakt vychadza pumpa ako najlepsie riesenie,...

pát 24. říj 2014 9:40:26
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další