diaforum.cz
http://diaforum.cz/

Kontraindikace
http://diaforum.cz/viewtopic.php?f=12&t=127557
Stránka 1 z 1

Autor:  meteoman [ sob 20. kvě 2017 12:22:51 ]
Předmět příspěvku:  Kontraindikace

Dobrý den paní doktorko,

protože přítelkyni (chroustalce) není dobře, píši za ni. Horší se jí dýchání, proto, než půjde do záchranných léků dle přesného plánu, který má od svého odborného lékaře a používá jej vždy v takovýchto situacích, aby pokaždé nemusela volat RZP a nemusela být hospitalizována, bychom se rádi zeptali na to, zdali se její záchranné léky „netlučou“ s Fraxiparinem. Přesný postup při dušnosti je následující:

1. Ventolin (15mg salbutamolu) přes nebulizační masku (O2 5l/min)
KCl 750mg injekce 4krát
2. O2 15l/min přes masku s rezervoárem po celou následující terapii
Syntophyllin injekce
Mg 1000mg injekce
KCl 750mg injekce 4krát
3. Bricanyl injekce
KCl 750mg injekce 4krát
4. Dexamed injekce
KCl 750mg injekce 4krát
5. Při neúčinnosti Dexamedu ještě Diprophos injekce
KCl 750mg injekce 4krát + dále doplňovat KCl dle potřeby a navýšit dávky dlouhodobě užívaného Kalia
6. Po důkladném prokysličení pomocí masky s rezervoárem na 15l O2/min prokysličování maskou na 5l O2/min tak dlouho, jak dlouho bude třeba

Čísla značí jednotlivé kroky, každý následující krok je při nedostatečné účinnosti kroku předchozího, avšak v 99 % vždy dochází až na injekční kortikoidy.

Fraxiparin přítelkyně v životě neměla, nemá s ním tudíž žádné zkušenosti. Jediné co ví je to, že je tam spousta kontraindikací. Včera si píchla poslední injekci Fraxiparinu, který dostala po operaci na krátkou dobu, ten však v krvi ještě stále působí (pravděpodobně ho přítelkyně dostala proto, že jí v minulosti bylo řečeno, že má příliš hustou krev vlivem půl roku trvající dušnosti - její odborný lékař tenkrát říkal, že má tak pomnožené červené krvinky jako kdyby vylezla na Mt. Everest, že takovéto hodnoty se nacházejí u horolezců po aklimatizaci na vysokou nadmořskou výšku). Pokud se přítelkyni dýchání úplně nesesype, bude se snažit vydržet co nejdéle, aby nemusela jít do těch záchranných léků dříve, než přestane působit poslední injekce Fraxiparinu. Avšak neví, zdali do těch záchranných léků nemůže jít i dříve s Fraxiparinem. Co se týká hladiny draslíku, přítelkyně chodí pravidelně na odběry, protože má Bartterův syndrom a po každé dušnosti, kdy je třeba jít do záchranných léků si také dojde na krev.

Na přítelkyni toho bylo poslední dobou hodně, navíc jsme včera museli do Prahy kvůli jedné záležitosti a sama asi víte, jaké včera bylo v Praze teplo. K tomu pylová sezóna v plném proudu, takže tato kombinace vykonala své.

Autor:  meteoman [ ned 21. kvě 2017 21:03:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Tak kontraindikace všech záchranných léků na dýchání s Fraxiparinem již vyřešena, nicméně se domníváme, že tam nějaká byla, alespoň u Syntophyllinu.

U Bricanylu a dalších jsme si nebyli jistí, avšak Fraxiparin už nepůsobí. A protože se přítelkyni dýchání úplně sesypalo, musela do všech záchranných léků až po Dexamed. Přesto dýchání nic moc, má problém i mluvit, hodně se u toho zadýchává. Velmi dlouho bylo potřeba prokysličování přes masku s rezervoárem 15l O2/min, s velkou pravděpodobností bude na kyslíku (5l O2/min) celou noc. Zítra, pokud se situace nezlepší, přijde na řadu Diprophos. Na kyslíku naštěstí může být nepřetržitě, když ho má doma. Tak snad bude lépe...

Pokud by se situace přesto nelepšila, musela by na ARO vybavené na dětské pacienty (alespoň tak jí to bylo dříve řečeno), nejbližší je KARIM v Hradci Králové - to se snad nestane už z toho důvodu, že pylová sezóna je v plném proudu, a tam „dole“ je co se alergenů týče mnohem horší vzduch než na horách. Právě kvůli pražskému vzduchu se jí to dýchání sesypalo a v Hradci Králové ten vzduch pravděpodobně o moc lepší nebude.

Autor:  salma [ pon 22. kvě 2017 9:36:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

šmarjááá, tohle je nějaká vyšší dívčí - rozhodně bych nezpochybňovala vědomosti paní doktorky Samkové, ale
tohle jsou dotazy na nějakého ARO specialistu ne?

a teda nebylo by lepší to už řešit přes tu nemocnici?

Autor:  meteoman [ pon 22. kvě 2017 10:38:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Byl víkend a odborný lékař chroustalky není ARO specialista, tudíž měl také volno a situaci jsme potřebovali řešit hned. Naštěstí se to vyřešilo samo, neboť odezněl účinek toho Fraxiparinu. Když se přítelkyně naposledy dostala na ARO kvůli problémům s dýcháním, skončila v nejbližší nemocnici a tam ji chtěli transportovat leteckou RZP na KARIM s tím, že tam na dětské pacienty nejsou vybaveni (naštěstí nakonec zabral koktejl léků, co jí tam nalili do žíly, takže jí nakonec nemuseli intubovat a napojovat na umělou plicní ventilaci, tím pádem transport nebyl nutný). Takže to bychom museli, dle instrukcí, které jí tam tenkrát dali, volat přímo na KARIM do HK a už to vidím, že doporučí hospitalizaci. Kdo by se ale dobrovolně hrnul do špitálu, natož na ARO? Dokud to jde doma... Nemluvě o tom „špatném“ vzduchu tam „dole“ - pylová sezóna v plném proudu... Na horách je to s tím pylem přeci jen o něco lepší a je šance, že se to přítelkyni podaří zvládnout v pohodlí domova. Vybavena na to je dostatečně.

Autor:  salma [ pon 22. kvě 2017 11:14:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

takže je doma na kyslíku? a je to lepší?

Autor:  meteoman [ pon 22. kvě 2017 11:20:13 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Díky za optání. No, drží se... ;-) Vždyť víš, jaká je chroustalka bojovnice.

Autor:  laco [ pon 22. kvě 2017 11:46:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Kamil, pozdrav Chroustalku.
Držím Vám palce, najprv jej, potom aj Tebe :o .
Verím, že tento peľový nečas čoskoro skončí a Chroustalka sa bude mať podstatne lepšie.
Ste obaja neuveriteľní bojovníci.
laco

Autor:  meteoman [ pon 22. kvě 2017 20:30:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Díky moc za podporu Laco, velmi si toho vážíme a doufáme, že bude lépe.

Autor:  dsamkova [ úte 23. kvě 2017 7:52:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Dobrý den, vidím,že situace je už vyřešena.. jste šikovní,jak to vše doma zvládáte..
Postup na dušnost máte velmi dobře sestaven, začíná se od B2 mimetik na roztažení průdušek až po kortikoidy..
Nutno ale říci ,že u alergiků,potažmo s dalšími přidruženými chorobami,jako má Chroustalka, nezbývá mnohdy,než opravdu sáhnout po kortikoidech..
Fraxiparin by se neměl s uvedenými léky nikterak "tlouci", všechny uvedené léky jsou běžné a hojně používané i v kombinaci..
Pokud má vysokou hladinu Hgb, třeba nad 150-160 , je na zváženou,zda by neměla užívat dlouhodobě alespoň Anopyrin..
Doufám,že už se daří lépe..
D.Samková

Autor:  meteoman [ úte 23. kvě 2017 20:32:55 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Dobrý den paní doktorko,

děkujeme moc. Mé milované přítelkyni se daří s dýcháním v rámci možností. Co se týká té hladiny Hgb, tak dříve měla velmi mnoho červených krvinek vlivem dlouhotrvající dušnosti, poté však přišel rozsáhlý nález v dutině břišní a kvůli krevním ztrátám jí chybělo železo. Naštěstí se toto podařilo vyřešit a přítelkyně prodělala operaci (píše o tom ve vlákně „žiju :)“, která jí zachránila život. Vím, že dostávala 2krát krev, takže ty krevní ztráty při operaci byly asi velké. Jak je na tom teď s hladinou Hgb neví ani ona sama, nicméně před operací musela užívat železo, takže tam už asi ta hladina Hgb tak nahoře nebyla. Jinak, dnes přítelkyně opět dostala antibiotika, konkrétně Ospen 750 susp. 5 ml po 12 hod. na 10 dní.

Děkujeme mnohokrát za podporu a přejeme pěkný den.

Autor:  chroustalka [ ned 18. čer 2017 19:52:34 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Srdečně moc děkuji mému milovanému příteli i všem ostatním za podporu, velmi si toho vážím! Byly teď měsíce, kdy to dýchání stálo opravdu za prd. Kolotoč záchranných léků na dýchání až po kortikoidy a kyslíkový dýchací přístroj mi dělaly nerozlučného kamaráda. Nicméně ještě pořád jsem na tom dobře..., jsou lidé, co jsou na tom i hůře – viz. první polovina tohoto videa.

Autor:  luboš [ pon 19. čer 2017 6:49:37 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Chroustalko,konečně jsi zpět!!!

Autor:  chroustalka [ pon 19. čer 2017 11:08:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Luboši, díky moc :) ☼ Říkala jsem si, že je moc dobře, že člověk nikdy neví, co ho čeká... Kdybych loni na podzim věděla, co všechno je přede mnou těch dalších 7 měsíců, po... bych se z toho. Bylo toho strašně moc. Je fajn dopředu neznat budoucnost a doufat, že jednou bude lépe ;) A teď doufám, že alespoň následující půlrok bude přinejmenším trochu v klidu. Co bude dál, to neřeším :) Je lepší nevědět a nepřemýšlet nad tím, ale řídit se heslem Carpe diem! Dokud můžeš :)

Autor:  luboš [ pon 19. čer 2017 11:37:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Ano,Chroustalko,já říkám-hlavně se z toho neposrat!

Autor:  chroustalka [ pon 19. čer 2017 11:50:05 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Přesně Luboši, přesně! A také posbírat všechny síly i tam, kde nejsou žádné! a nějak se to snad zvládne... ,)

Autor:  meteoman [ úte 20. čer 2017 21:56:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Moc dobře víme, o čem je řeč, Luboši :-)

Za těch 7 měsíců toho bylo všeho opravdu více než dost – problémy s dýcháním, táhlé těžké infekce dýchacích cest, hromada antibiotik a do toho rozsáhlá operace dutiny břišní, která mé milované přítelkyni zachránila život. Navíc když šla na operaci, do poslední chvíle nevěděla, zda rozsáhlý nádor v břišní dutině není sarkom. Kdyby ji neoperovalo špičkové evropské pracoviště za spolupráce s dalším špičkovým evropským pracovištěm, konkrétně s jejich odborníkem (operatérem), a ona šla na operaci jinde, nejen že by operaci nepřežila, ale také by přišla o nohu, neboť na tento problém se přišlo až těsně před operací a jiné pracoviště by na to vůbec nebylo připraveno. Vždy budeme všem těm špičkovým odborníkům za záchranu jejího života ze srdce vděčni. Máš tedy, Luboši, naprostou pravdu, ze všeho nejdůležitější je se hlavně nikdy nevzdat. Právě tento postoj mé milované přítelkyni zachránil nejenom život, ale i nohu. I když, ona by asi přežila i Armageddon, na rozdíl od Bruce Willise :-)

Odvaze zdar, Luboši!

Autor:  luboš [ stř 21. čer 2017 6:50:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Ty ,brďo,já se furt jenom divím,jak se do takového drobného těla vůbec může vlízt tolik neplech!Já,kdyby to bylo v mé kompetenci,bych hned dal Chroustalce medaili Za statečnost!Smekám před Tebou,Chroustalko.

Autor:  chroustalka [ stř 21. čer 2017 11:46:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Luboši, děkuji, tolik chvály si vůbec nezasloužím. Smekám před mým milovaným přítelem, celou dobu mě držel a drží nad vodou, nebýt jeho, tak už jsem to dávno vzdala. Takže ten, kdo si tady zaslouží metál, je právě on. Pro mě největší odměnou po operaci bylo zjištění nejenom, že žiji, ale že mám nohu. Pořád jsem na ní držela ruku a užívala si fakt, že noha není fuč :)) Ta radost fungovala jako úžasné antibolestivum ;) Každý den na JIP mi zpříjemňovala má milovaná sojka, která z JIP odlétala až pozdě večer :)

Jinak, na tu skutečnost, že v tak malém těle je těch neplech tolik, jsem si musela zvyknout už dávno. Život mě naučil, že jen co se poperu s jedním, přijde další. A v ten moment jsem vděčná za to, že se to nepodělalo všechno najednou. Asi za to může i to, že když jsem se narodila, byla jsem dítě velikosti grapefruitu a též nejmenší dítě Královéhradecka, které se podařilo udržet naživu. Veškeré orgány byly těžce nevyzrálé a vlastně už tenkrát jsem přežila jen zázrakem. V životě jsou situace, kdy i když to vypadá sebehůře se může nakonec někde něco „pohnout, uvolnit“ a situace je najednou řešitelná a platí to nejenom co se týká přežití, ale i v životě vůbec. Už jsem se o tom přesdvědčila mnohokrát, že zdánlivě neřešitelné se dá zvládnout. Určitě i díky pomoci nejenom těch nejbližších, ale i díky pomoci „ze shora“. Václav moc dobře ví, o čem zpívá :)

Autor:  dsamkova [ stř 21. čer 2017 18:40:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Vítám Vás Chroustalko mezi živé a gratuji,jak jste to oba krásně zvládli..
D.Samková

Autor:  chroustalka [ stř 21. čer 2017 21:03:55 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Děkujeme paní doktorko, velice si Vašeho názoru vážíme.

Autor:  chroustalka [ pon 31. črc 2017 20:31:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Paní doktorko, teď už to snad napsat mohu, dříve jsem měla obavy, abych to nezakřikla... Ještě v květnu jsem měla v lékařské zprávě uvedeno zhoubný novotvar... Ale teď už je to jasné – nečeká mě už žádné chemo, žádné ozařování a podobné trampoty. Alespoň jeden velký problém je definitivně za mnou. Jsem moc ráda, že to mohu napsat a tuto kapitolu definitivně uzavřít. :) Teď ještě zbývá se poprat s těmi plícemi a imunitou jen pro ozdobu... Ale pracuji na tom. :)

Autor:  dsamkova [ ned 06. srp 2017 16:04:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

No tak to ze srdce gratuluji, zhoubný novotvar zní zlověstně, jako byste toho neměla málo..
Tak přeji hodně sil a zdraví.
D.Samková

Autor:  chroustalka [ ned 06. srp 2017 19:59:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Ze srdce děkuji paní doktorko, přijde mi to jako zázrak, že to dopadlo nejlépe jak mohlo, protože ten sarkom ve zprávě předtím zněl ještě zlověstněji. Ale čo bolo, to bolo :))

Autor:  dsamkova [ pon 07. srp 2017 16:27:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

No sarkom v této lokalitě je asi ultra špatná prognóza, tak užívejte dobrých zpráv!!
D.Samková

Autor:  Kamil [ čtv 24. srp 2017 20:54:54 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

No to koukám Chroustalko jak máš "vytuněný" život. Klobouk dolů jak to zvládáš. Drž se.

Autor:  chroustalka [ pát 25. srp 2017 20:21:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Kamile, srdečně moc děkuji. No mám no... Ono člověku ani nic jíného nezbývá, pokud chce přežít, tak to zvládat musí. A mám-li být upřímná, tak to občas moc nezvládám. Například když to bylo aktuální, tak jsem o tom vůbec nedokázala mluvit s cizími lidmi. Pouze s přítelem a rodinou jsem neměla problém o tom mluvit zcela otevřeně. Ale co se týká cizích lidí, tak jsem měla nějaký blok se o tom jen zmínit, raději jsem to všelijak okecala, protože jsem se bála blbých otázek a pohledů a teprve, když to bylo za mnou, jsem se nebála to napsat takto otevřeně. Takže jak vidíš, nějak extra to nezvládám. :)

Autor:  salma [ pát 01. zář 2017 10:05:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kontraindikace

Je to borec na konec! Ještě, že ta holka nemá prostatu, určitě by si taky něco ,,vymyslela,, ;)))

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/