Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Zaklady strava 
Autor Zpráva

Jméno: Marjanka
Odpovědět s citací
Dobry den, rada bych vas poprosila o radu ohledne diety. Jsem zena 56 let, DM II od tehotenstvi, 169/90kg, glykovany okolo 5,8, Levemir 2x 15, Novorapid dle potreby ne casto 2 -5, Glucophage 2000, Januvia 100, dva leky na tlak, potize s ledvinami, alergik. Nejvic me zlobi rano glyk na lacno i okolo 10, i kdyz po pulnoci Levemir 15. Po jidle max. do 10. Hypo nemivam. Potrebovala bych poradit dietu kolik sacharidu, tuku, bilkovin, kcal a kolikrat denne. Zatim jim 3x denne a od 800 do 1600 kcal. Diety na zhubnuti cely zivot, i dlouhe hladovky, prace na PC 10 h denne, malo pohybu, dost stresu a casto anginy. Jim mimo cukru celkem vse, nejvic hresim s ovocem, prilohy nejim, maso asi obden, denne zeleninu a mlecne vyrobky, oves, lusteniny, pohanku... Bilkoviny si hlidam cca 0,9/kg hmotnosti. Pouzivam app Kaloricke tabulky. Nevim predevsim, kolik sacharidu a tuku a jak rozdelit? Lekar radi jist 2-3x denne a tak, abych hubla. Hmotnost mam cca stejnou cely zivot s vykyvy po drastickych dietach s jojo efektem, mam to i geneticky. Velice vam dekuji za radu, zdravi Marjanka

úte 08. srp 2017 12:43:32

Jméno: dagmar
Odpovědět s citací
Dobrý den,pokud máte potíže s ledvinami,je na zváženou další užívání metforminu,to bych ale musela znát přesné výsledky.
Obecně čím více insulinu u diabetika s nadváhou,tím horší insulínová rezistence.Pokud si vysadíte ranní insulin,tělo to ani nepozná. Nebo bych si navýšila levemir na 25 j v jedné večerní dávce .Pokud jíte 2-3x denně,nezhubnete. Je třeba jíst 5x denně, na svačiny stačí ovoce nebo ml výrobek.
Je to na delší povídání ,měla byste to probrat s diabetologem nebo edukační sestrou.
D.Samková

stř 09. srp 2017 15:00:43

Odpovědět s citací
Pekny den, velice dekuji. Metformin povazuje diabetolog za nutny doplnek sitaglyptinu a inzulinu pro jeho ochranne ucinky. Albumin mam cca 420, vzdy se na to vyptavam, pry se s tim neda nic delat, ze to byva. Levemir zkusim podle vasi rady, zacnu zatim 2/3 v noci a tretinu rano (19 a 9), uvidim. Moc nerozumim tomu, ze telo nepozna, kdyz ho rano nepichnu, podle mereni mi Levemir nevydrzi ani pul dne a glyk. stoupa i bez jidla. Diabetolog trva na jidle 3x denne, aby glyk. mela cas klesnout. V zime se mi podarilo shodit 7 kilo, bohuzel nevydrzim trvale pod 1000kcal a tak je mam zpet, jako vzdy, hubnu az okolo 800kcal. Delala jsem si prumer za poslednich 10 dni a jim 1280kcal a je to na hranici hladu. Jsem schopna si hlidat mnozstvi zivin, muzete mi prosim poradit, kolik % sach., tuku a bilkovin v jidle by bylo vhodne? Kolik si mam naplanovat v jednom jidle sacharidu? Po 45g mam za 1,5 hodiny glyk 10 obvykle a je vhodne tedy pichnout Novorapid a kolik asi? Bilkoviny kolik asi denne? Zatim jim do 90g. Edukacni sestra, kde to prosim existuje (jsem z Brd a v nejblizsim meste je jen muj diabetolog), v nemocnici take nic takoveho nebylo... Dekuji vam, staci mi i odkazy, zdravi Marjanka

čtv 10. srp 2017 12:22:52

Jméno: dagmar
Odpovědět s citací
Dobrý den, ta kombinace je dobrá, met + gliptin. Máte hodně insulnu, pak už je insulínová rezistence a snížení insulinu působí pozitivně,vyzkoušejte.
Najděte si na internetu dieta s 225 g sacharidů.. Na hlavní jídlo tak 30-404 sacharidů, na svačiny 10-20 g sacharidů.
D.Samková

sob 12. srp 2017 12:08:13

Odpovědět s citací
Marjánko, bojím se (osobní zkušenost), že pokud budeš jíst jen 3x denně dlouhodobě úbytek váhy neudržíš. Chápu sice pana doktora, že s Neutrálem se velké zázraky dělat nedají, ale já bych těch 10 po jídle nebrala jako tragédii a klidně bych svačinu o 10 - 20g sacharidu snědla, a to bez připichování. Pokud se ti podaří nastartovat snižování hmotnosti, půjde dolů glykémie i množství potřebného inzulínu. To ale jde jen v tom případě, že tělo nehladoví, ty svačiny jsou opravdu důležité.
Paní doktorka ti doporučuje dietu s 225 g sacharidů, osobně jím i méně, rozhodně ale nejdi pod 150 g. Pak totiž začíná strádat mozek. Ty sacharidy by měly představovat cca 40 - 50 % příjmu živin, bílkoviny pak 20 a tuky 10. Na internetu ale najdeš různá doporučení.
Jsem stejně stará jako ty, ale DM1 už od 6 let. Svého času jsem zhubla skoro 20 kg. Nic jsem tehdy nepočítala, jen jsem 5 x denně pravidelně (ve stejném čase) jedla menší porce a šlo to samo, jenže to mně nebylo ještě ani 30 let :-)

sob 12. srp 2017 15:11:26

Odpovědět s citací
Ahoj, moc děkuji za odpověď. Mám DM a hypertenzi asi 25 let, asi 6 let dlouhý inzulin a nově krátký. Rozhodla jsem se s tím pohnout, než mě to zabije, ale dost s tím bojuji, jsem "oplácaná" od malička a z rodiny tlouštíků, v životě jsem mockrát zhubla dokonce až 20 kilo drastickými dietami a vždy do roka jojo vše zpět, tak to chci zkusit nějak jinak. Pravda, že po přechodu a s inzulínem to jde opravdu ztuha. Je pro mě obtížné si to přísně hlídat, doma denně vařím a peču muži, synům, rodičům, mám zvířata, zahradu, chalupu, práci 10-12 hod. denně u PC, spát se dostanu až okolo 1-3, vstávám v 6 mimo víkendu a nemám podporu okolí. Daří se mi vše zapisovat v aplikaci Kalorické tabulky a učím se... Nejvíc bojuji s pravidelností, někdy sním 1600kcal a někdy 400kcal, obvykle jím 3x, někdy 2x, jak stíhám. Loni jsem vyzkoušela cca půl roku jíst předpisově poctivě 5x denně a okolo 1400kcal (můj bazální je 1550), ale začla jsem tloustnout a glykovaný hemoglobin šel nahoru. Pak jsem dva měsíce naopak jedla 2x denně, do 800kcal, a shodila jsem 7,3 kilo, ale do půl roku to bylo zpět. Řekla bych, že jím zdravě, z tuků vždy olivák plus tuky skryté v nízkotučných mléčných a libovém mase a trochu v semínkách, ráda zeleninu a ovoce, málo sacharidů (oves, natural rýži, luštěniny, pohanku, doma mletou mouku), vše bez příloh, občas zhřeším hlavně ovocem!!, typicky banánem k snídani, který mě nakopne do práce a utiší bolest žaludku, sklenkou červeného vína (které mi úžasně srazí glykemii, lépe než inzulín), půlkostičkou čisté čokolády či malým kouskem domácího pečiva. Když mě občas zazlobí dvanáctníkový vřed, hřeším trochou neslazeného pudinku, či půlkou rohlíku v mléce, který to utiší. Piju bylinkové čaje, zelený čaj, meltu a vodu, 2,5 - 4 litry (kvůli ledvin. kamenům). Se sestavením jídelníčku hrozně zápasím, internet je plný odporujících si tvrzení, měla bych hlídat bílkoviny do asi 70-80 kvůli ledvinám, sacharidů dovolí glykemie jen do cca 40 v jednom jídle, a tuků bych vzhledem k obezitě také moc neměla, tak nevím, kde to dohnat. Hematolog mi nedovolí intenzivní aerobní cvičení, obvykle chodím denně cvičně do schodů a když najdu chvilku, tak po lese, zahradničím, sport nedělám žádný. Načetla jsem, že chybou je nejíst 5x denně, ale diabetolog je zcela zásadně proti a já přitom tloustla, a tedy nevím co s tím, vždy jsem hubla naopak jen tím špatným způsobem. A do toho všeho obyčejný život a starosti, všichni to známe... Budu ráda za jakékoli rozumné tipy a zkušenosti. Nerozumím tomu, jak bych měla ubírat inzulín a inzulínorezistenci, i když mě to moc láká. Když uberu dlouhý, jde glykemka nahoru. Krátký si píchám jenom když vím, že jsem překročila asi tak 35-40 sacharidů v jednom jídle, dlouhý píchám když jdu spát a pak dopoledne, cca 2x 14-15, a stejně se nedostanu na lačno na nějakou rozumnou hodnotu. Díky, pěkný den, M

sob 12. srp 2017 16:42:12
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ]