Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ] 
Potapeni 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Ahojky,
potapite se nekdo a jak na to reaguji vase glykemie? Ja jsem to uz parkrat zkusila a mam pocit, ze mi glykemie pod vodou jde docela dost dolu, takze jsem se pak potapela spise s vyssi glymcou. Ted jsem mela s potapenim dost velkou prestavku ale rada bych to zase zkusila. Mate nekdo nejake zkusenosti? diky predem

úte 04. zář 2007 22:09:02
Odpovědět s citací
Osobní zkušenost nemám, ale na edukacích nám rvali do hlavy že adrenalinové sporty v žádném případě a adrenalinové sporty při kterých je diabetik sám se rovnají téměř sebevraždě. Ale každý svého štěstí strůjcem.....

úte 04. zář 2007 22:19:02
Odpovědět s citací
potapet se musi rozhodne ve dvou, taky bych to diabetikum nedoporucovala, ale me se to fakt hrozne libi. Jinak me zase rikala doktorka v 18 at si radeji ridicak nedelam, ze bych mohla pri jizde dostat hypo a ohrozit ostatni

úte 04. zář 2007 22:29:35
Odpovědět s citací
Nino, tak to je pěkná blbost, to už by diabetici rovnou mohli nosit na oblečení něco jako židovskou hvězdu - pozor jsem diabetik. Ale penízky na péči o malé diabetiky žádné.
Jinak manžel má diabetes od šesti let, autem jezdí denně stovky kilometrů - má při ruce oblíbenou Snickers a nějaké pečivo /většinou bohužel bagetu ale aspoň něco/ a nemá žádný problém....
Potápění musí být super, také by se mi líbilo, ale já mám pod vodou něco jako klaustrofobii::)))

stř 05. zář 2007 6:51:10

Odpovědět s citací
Nino, na dnešních silnicích je hypo zanedbatelná starost. Jezdí dost ožralů, prasat co předjíždějí v nepřehledných zatáčkách, atd atd, navíc ty díry v silnicích nic moc. To aby měl každý strach ráno sednout za volant.
Pokud diabetik v pohodě rozpoznává hypo a nechce být řidič z povolání, řidičák není problém. Delší trasy je určitě lepší jezdit ve dvou a když má někdo strach i tak, tak se stačí před jízdou změřit, příp. se i dojíst, nebo dělat každou půl hodinu přestávku.

S adrenalinovými sporty zkušenost také nemám, ale to, že jde glykemka dolů, tomu bych i věřila. Je zajímavé, že když mám stres v práci nebo doma, mám hodnoty cukru vyšší, když ale prožiju nějaký šok, nebo nějaký stres v tom autě, tak mi glykemka klesá.

No a cestou na dovču jsem pohodě zvládla řízení 6 hodin v kuse. S tím potápěním bych to taky moc tragicky nebrala, prostě budeš držet gylkemku radši výš, jak jsi psala a kdyby něco, parťák tě odtáhne na hladinu. Je to výhoda, že na potápění musí být dva.

stř 05. zář 2007 6:51:15

Odpovědět s citací
Mě na potápění nic moc adrenalinového teda nepřijde... Ale je jasné, že gl půjde dolů, musí to být přece dost fyzicky náročné, počítám podobně jako plavání. Nebo se pletu?

stř 05. zář 2007 6:59:46
Odpovědět s citací
S tím řízením jsem to tam dala pouze jako příklad, take řídím v pohodě už několik let, chtěla jsem tím jenom říct, že ne vždy je potřeba doktory poslouchat, že to občas (někteří) trochu přehaněj.
Potápění samozřejmě rizikove je, ale pod vodou je člověk většinou tak kolem 20 min. takže když se člověk před tím změří, tak to jde uhlidat.

stř 05. zář 2007 7:08:03
Odpovědět s citací
Sama se nepotápím ani nemám touhu zrovna toto dělat, ale to s cukrovkou vůbec nesouvisí.

Teofreticky si ale myslím, že b ych do toho šla spíš s vyšší glymčou, protože jeden nikdy neví, co se může u potápění přihodit...... takže můj názor je, vybrat si potápění s vyšší glymčou anebo se spíš nepotápět. ale rozhodně důvodem mého nepotápění není cukrovka !!!!!!!!!!! Nehledám v tom žádné logické vysvětlení, proč bych šla s vyšší glymčou, spíš tak nějak pud sebezáchovy? tou "sebevraždou", jak tu někdo uvádí, se možná právě myslí fakt, že pod vodou se glykémie těžko pozná a těžko řeší, tak asi proto.

Spíš ale možná někdo můžete narazit, když si chcete udělat potápěčský kurz, že doktor nebude chtít dát razítko. to doktoři rádi dělaj, spíš z alibismu, než aby hledali cesty a doporučení, jak co či ono dělat, tak to raděj zatrhnou.

stř 05. zář 2007 7:49:56

Odpovědět s citací
Ahojte,
no k tomu vodicaku, ja si teraz robim vodicak a neverili by ste ake obstrukcie som mala s potvrdenim, ze som schopna viest vozidlo...potvrdenie som dostala az po potvrdeni od diabetologa a po orodovani u obvodaka, ze keby som bola nadseny fanda rychlej jazdy, tak vodicak uz mam davno a nerobim si ho v 23rokoch, inak mimochodom moj obvodny pan doktor je velmi zlaty clovek a velmi pedantny a starostlivy...a po kompletnej prehliadke vsetkeho som nakoniec dostala potvrdenie, ale je zarazajuce, ze vo vyhlaske je klauzula o tom na slovensku, ze diabetik na inzuline by nemal co hladat za volantom...
...a k tomu potapaniu, potapanie ako take som nikdy neskusala, ale niekolko rokov som vrcholovo robila akvabely a boli tam niekolko fazove treningy a celkom v pohode, je pravda, ze som vzdy pri bazene mala nieco sladke ak by nahodou a doteraz to tak mavam, ked si idem zaplavat...co sa pri potapani na otvorenom priestore neda prilis realizovat, ale pokial ma niekto prijatelne kompezovany diabetes a vie sa odhadnut a spravi predtym vsetky opatrenia, tak nevidim vtom problem...
...viem, ze na mna sa mnohi pozerali ako na ufona, ked zistili, ze ako diabetik robim akvabely...v tych casoch sa dost razila teoria, ze diabetik, by nemal ani plavat...je pravda, ze nie je ziadna sranda v 4 m hlbke pod vodou saskovat a makat na vyslape, aby sa nejaka teta zjavila nad hladinou..., ale opat asi plati stare zname, kde je vola, tam je aj cesta...

stř 05. zář 2007 9:20:20
Odpovědět s citací
k řízení - a jak je ošetřeno, že mám řidičák z dob bez Dm1 ? To se mám poldovi hlásit...nevím...a stejně nemám auto jen řidičák, který se mi suší mezi doklady:-))

stř 05. zář 2007 13:37:20

Odpovědět s citací
To je starost Tvého PL. Pokud se nyní vyžadují potvrzení od diabetologa (před 5 lety, kdy jsem dělal autoškolu naposledy tomu tak nebylo), měl by si je od Tebe zpětně vyžádat. V opačném případě upozorní obecní úřad, který Ti ŘP odebere.

stř 05. zář 2007 13:42:45

Odpovědět s citací
Copak, Tys ho, Marki, vyprala, že sušíš?:-)

stř 05. zář 2007 13:45:22
Odpovědět s citací
ááále, mám naježděno za 8 let asi 100, max.200 km...

Perune s bídou jsem si tipla, že pl je posudkový lékař, kde se bere? Neznám:-) nikdo po mně nic nechce, já se vnucovat nebudu, ani diabetoložka mě na žádnou povinnost hlásit se neupozornila, tak nevím..

stř 05. zář 2007 13:47:39

Odpovědět s citací
PL = praktický lékař. Tvoje povinnost ani povinnost diabetologa tohle není.

stř 05. zář 2007 13:50:48

Odpovědět s citací
Dělala jsem řidičák před dvěma lety a taky mi nikdo neřekl, že mám někde hlásit cukrovku... Mám nový řidičák, takovou tu "kreditku" a dokonce tam ani není uvedeno pod nějakým kódem, "brýle na řízení nutné" nebo tak něco. Prostě nic.

stř 05. zář 2007 13:55:45

Odpovědět s citací
Brýle už ne nepíší, stejně spousta lidí nosí kontaktní čočky, které nejsou vidět. Úřad o cukrovce vědět nepotřebuje, ten potřebuje vědět, jestli smíš řídit popř. s jakým omezením. A opravdu nevím, jestli je nyní nutný souhlas diabetologa. Pro řidiče z povolání ano, ale to je jiná otázka.

stř 05. zář 2007 13:58:37
Odpovědět s citací
Martin dělal řidičák na jaře a potvrzení od diabetologa PL chtěla. Na diabetologii mu potvrzení bez problémů dali, ale napsali "kontrola na diabetologii nutná každý rok". Řidičák mu ale vystavili normálně na deset let bez dodatků nebo poznámek.

stř 05. zář 2007 14:16:52
Odpovědět s citací
No, mé zkušenosti s řidičákem - klasika. Má obvodní lékařka o řidičáku nechtěla ani slyšet, tak jsem ji vyměnila. Nový lékař byl v pohodě a jezdím bez problému takřka 10 let.
S potápěním už je to horší. Zásadně nechodím pod vodu s vysokou glykémií - myšleno nad 14 mmol, neboť pak myšlení, nic moc.... Pokud mám před ponorem glymču v poho - není co řešit.... Takže se zásadně před ponorem měřím!!!!!!!!!!! A taky zásadně ve dvou, možná i více...... Pro jistotu, ale ve dvou - hlavně když je parťák spolehlivej a to já naštěstí 100% mám. Psychika je pod vodou více než důležitá. Pokud mám pocit strachu, do vody nejdu. Obvykle to ale cítím, jsem -li v pohodě, pod vodu se těším, jinak tam ani nelezu!!!!!!!!!!! Nejhorší na cukrovku je podle mě stress. Ať už je to ve vodě, pod vodou nebo na suchu.

ned 09. zář 2007 13:10:45
Odpovědět s citací
U mě byl řidičák v pohodě, protože jsem si ho dělal ještě, než mi zjistili DM1, ale mám super doktora, který by jistě nedělal žádné problémy.
Já jsem dostal DM1 krátce po mém přijetí k policii ČR (tedy pár měsíců po vstupní lékařské prohlídce), protože jinak bych se s diabetem k policii nikdy nedostal. Nejbližší spolupracovníci a nadřízení o tom vědí, ale raději se s tím moc nešířím, protože ne všichni lidé jsou tak tolerantní a leckomu by diabetik u policie vadil. Sám zastávám názor, že pokud mám diabetes pod kontrolou, tak mi nic nebrání ve vykonávání služebních povinností. V rámci služebního poměru nevykovávám samozřejmě práci, při které na mě bezprostředně závisí životy kolegů (např. členové U.R.N.A nebo piloti LZS) ale mám docela poklidnou práci při které namáhám hlavně hlavu i když o "adrenalinové situace" někdy také není nouze.. =)
Co se tedy týká vlivu adrenalinu na glymču, tak o tom vím své..párkrát jsem skákal na laně z mostu a i když to není nijak fyzicky náročné, přesto mi glymča po skoku docela znatelně slezla. Také jsem několikrát letěl vrtulníkem a než jsem si zvykl, tak glykemky docela klesaly.
Potápění bych určitě jednou také rád vyzkoušel ale pouze s někým..nikdy bych pod vodu nešel sám, ani kdybych neměl diabetes..

ned 09. zář 2007 13:39:06
Odpovědět s citací
Nino, dobrý den.
Dnes jsem se vrátila z edukací Medatronu v na Slovensku v Těrchové, na téma Chronické diabetické komplikace- jak je mohu ovlivnit??
Mimo jiné jsem tam vykládala,jaké sporty jsou pro diabetika nevhodné.Potápění bylo jedním z nich..
Nevím co k tomu říc víc, myslím že diabetika je to krajně nebezpečné, i za předpokladu ,že se nepotápíte sama,ale s nějakým doprovodem..
Nechci působit školometsky,ale nechce zkusit něco jiného,??):
Třeba chození po Malé Fatře v mlze a dešti, teplota 3st, je ideální..):
D.Samková

ned 09. zář 2007 14:52:09

Odpovědět s citací
Já si myslím, že záleží na tom, jak se diabetik zná a jestli je schopný cukrovku kompenzovat při takovýchto činnostech. Pokud se někdo plácá v hodnotách od 3 do 30 a nepozná hypo, tak to určitě dobrý nápad není. Kdo má cukrovku kompenzovanou a dokáže předvídat, tak může podle mého názoru dělat všechno. Je to na každém z nás.

Jak bývá takový ponor dlouhý? Myslím, že když to diabetik-nováček zkusí třeba na 10-15min, tak se nemůže nic stát a vyzkouší si, co to dělá s glykemií, ne?

ned 09. zář 2007 16:50:28
Odpovědět s citací
Perune, i tak si dovolím nesouhlasit.
Je pravda, pokud má diabetik stabilní hodnoty,může se sebou experimentovat daleko více.
Ale potápění se mi opravdu nezdá.
Ponor,dle vyprávění, většinou trvá 20-40 min,ale předtím příprava,poté adaptace během a po vynoření.Celkově si myslím,že je to opravdu extrémí situace.
V jiném prostředí na sobě nemusíte poznat hypoglykémii nebo máte nestandardní projevy a co potom,??
Nezapomeňte,že vynořit se z velké hloubky nesmíte rychle / nebezpečí vzduchové embolie z uvolněného usíku/ ,trvá to řádově cca 5 min.A to si myslím,že na nějakou reakci mlže být pozdě..
D.Samková

ned 09. zář 2007 19:43:06

Odpovědět s citací
Paní doktorko, to máte na myslí dekompresní/ kesonovou nemoc?
A jinak vítám zpět:-) Medvěda jste nepotkala?:-)

ned 09. zář 2007 19:47:20

Odpovědět s citací
Paní doktorko, souhlasím, že případná hypo by v takové situaci mohla být v podstatě neřešitelná a život ohrožující. Nějaké rekreační potápění do 15m by ale vadit nemuselo, ne? Ale já nemůžu nic říkat, nevím žádné podrobnosti. Asi by si to ale každý měl velmi důkladně rozmyslet.

Hanino (odpovím za paní doktorku), ano, jde o kesonovou nemoc.

ned 09. zář 2007 22:04:46
Odpovědět s citací
Hanině a Perunovi, díky za odpovědi.
Jde o dekompresní kesonovou nemoc.Dělala jsem 3 roky na záchranné službě a utopeného potapěče títmo způsobem jsem už viděla..
Rekreační potápění ala šnorchlování / jste těsně pod hladinou a dýcháte šnorchlem/ by snad nevadilo):
Medvěda jsem naštěstí nepotkala,náš horský vůdce říkal,že to jestli vás medvěd sní, vůbec neovlivníte..Můžete dělat mrtvého brouka i lomozit, stejně je to jeho rozhodnutí..):
D.Samková

pon 10. zář 2007 10:27:38

Odpovědět s citací
Paní doktorko a Perune, děkuju za odpověď:-)
Já měla tu čest s dekompresní nemocí na zkoušce z biofyziky:-) Ale zkoušejícího spíš než projevy a příp. léčba zajímal zákon nějakej zákon o plynu v tekutinách či co:-(
A tak třeba trénovat šnorchlování doma ve vaně, to by taky mohlo být celkem bezpečný:-))))
NO, ještě aby medvěd nás poslouchal:-) I když na toho našeho, co právě leží v posteli, občas postačí pochválení, jak mu to sluší:-)

pon 10. zář 2007 12:58:02

Jméno: Tomáš
Odpovědět s citací
Ahoj. Máte někdo zkušenosti s tímto kurzem potápění? Je to někde na Moravě a dost mě to láká. Popřípadě za doporučení jiných kurzů budu velice rád! Předem díky :)

stř 24. lis 2021 11:42:38
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 27 ]