Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Oficiální průkaz diabetika? 
Autor Zpráva

Jméno: Jan Černý
Odpovědět s citací
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na poměrně zásadní otázku. Existuje něco jako jednotný oficiální průkaz diabetika? Když jsem byl nezletilý, měl jsem plastovou kartičku od Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí, s vyraženým jménem, ale co jsem dospělý, nikdy jsem neslyšel o žádném průkazu. Moje doktorka mi vždy akorát dá nějakou papírovou kartičku se svým razítkem a podpisem, ale to není žádný průkazný doklad. Už jsem několikrát měl problémy na pohotovosti, když jsem např. potřeboval inzulin nebo stříkačku. Většinou mě považovali za narkomana, a když jsem ukázal kartičku, řekli mi že ,,to si může vyrobit každý." Myslím, že by diabetici měli možnost mít nějaké oficiální potvrzení o svém onemocnění, protože by se předešlo mnohým komplikacím. Předem děkuji za jakékoliv informace.

P.S.
Pokud se ukáže, že nic takového neexistuje, plánuji sepsání petice pro ministerstvo zdravotnictví.

pon 06. srp 2018 0:37:07

Odpovědět s citací
Jednotná oficiální průkazka neexistuje, osobně už léta nemám ani tu papírovou a popravdě jsem ji nikdy nepotřebovala, což ale neznamená, že ji považuji za zbytečnost.

pon 06. srp 2018 9:07:11

Odpovědět s citací
Obávám se, že v dnešní době je průkazka diabetika tak trochu k ničemu, protože lidé jsou většinou neteční a když se někomu udělá blbě, většinou si myslí, že jde o feťáka nebo narkomana. A když se k tomu náhodou přichomýtne nějakej profík, tak podle hadičky najde pumpu, např. v kapse mikiny, a už k tomu nepotřebuje žádnou průkazku. Na perech je to ovšem horší. Jinak, stačí se podívat např. na seriál Záchranáři, kde i když záchranka pomáhá někomu na ulici, tak kolemjdoucí jim kolikrát ještě nadávají, proč pomáhají feťákům nebo narkomanům, když o feťáky nebo narkomany vůbec nejde a prostě se lidem udělalo blbě. Ale že si to myslí i na pohotovosti, jak píše Blacker94, a řeknou, že průkazku diabetika si může vyrobit každý, to už je hodně smutné :(

ale bez kyslíku ne... ale jsou i lepší dny

pon 06. srp 2018 17:00:15

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Tak v případě nevolnosti na ulici by nějaká průkazka těžko pomohla, to bys to musela mít napsané na čele. Na té pohotovosti už spíš, ale moc si nedovedu představit, že diabetikovi dojde takhle akutně inzulín a nemá ani pero, takže se dožaduje stříkaček. A on může být problém i s tím, že inzulín asi nemůže předepisovat každý.

úte 07. srp 2018 6:51:37

Odpovědět s citací
Lído, tak to máš pravdu. Např. analoga pokud vím (ale nejsem si jistá, jestli nemám zastaralou informaci) může předepisovat jen diabetelog a domnívám se, že mezi základní povinnosti diabetika patří hlídat si dostatek inzulínu v lednici. Takže jak píšeš, také si nedovedu představit, že by diabetikovi opakovaně úplně došel inzulín. Nicméně s tou kartičkou je to smutné, když ti řeknou, že si ji může vyrobit každý. I když na druhou stranu v dnešní době jde asi zfalšovat všechno :(

ale bez kyslíku ne... ale jsou i lepší dny

úte 07. srp 2018 10:36:24

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Něco se mi motá hlavou,že si můžeš nechat napsat svůj zdravotní stav do občanky?

stř 08. srp 2018 15:47:26
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ]