Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ] 
diabetolog Praha 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Mám k vám prosbu.
Napište mi, prosím, na můj mail, jak jste spokojeni se svým diabetologem - jedná se mi o Ikem . Na mail proto, aby z vašeho pohledu uvedené případné nedostatky lékaře nebyly na diskuzi a příčinou nějakého sváru.

Jak jsem již psala, jsem trochu rozpačitá z paní doktorky (uskutečnila se teprve 1.návštěva v Ikemu). Syn se na ní před pár dny obrátil o pomoc ohledně diabetu na mail, který mu poskytla právě pro uvedené důvody a ještě mu to zdůrazňovala, a odpověď paní doktorky mě dostala. Nic mu neporadila a projevila takový "nezájem", že se jí kluk už nechce na nic ptát. Aby psal deníček, na tom trvám (lékařka ho nepotřebovala vidět a podle ní vše, co se naučil na dětském, je zbytečné). Mám na ní od dvou lidí, ne z diskuze, dobré reference. Tito lidé však zažili pouze jí a nevědí tolik informací, co my, přicházející z dětské diabetologie, což je zarážející.
Jsem trochu vyvedená z míry. Nevím, zda Ikem je výhra - asi jde spíše o přístup lékaře.

Kluk je s pumpou spokojený ... přednáška na 1.kontrole o tom, že diabetici 1.typu používají spíše inz.pero, co a jak se s perem dělá, k čemu slouží ... To, že přešel z per na pumpu, diabetoložce bylo naprosto "volné". Nechtěla o tom nic slyšet a vedla si svojí. Nechci popisovat dopodrobna naši ??konzultaci?? (lépe řečeno monolog paní doktorky), protože si nechci stěžovat. Rádi bychom přešli po 2.kontrole k jinému lékaři. Všechna vyšetření syn mít nebude. Nevím pořádně proč - s informací, že to dělají jen někteří dětští kvůli opatrnosti, nejsem spokojená.

Píše vám, dospělým, lékař inzulín při kontrole, nebo až vám bude docházet, tak se s ním spojíte, on vypíše recept, vy si jej přijedete vyzvednout a pak honem do lékárny?

Nerada bych někomu ublížila (lékaři), protože některý diabetik může být se svým lékařem naprosto spokojený, proto odpovědi, prosím, zasílat na mail: malena11@seznam.cz
Mohu se tak i přes mail na vás obracet s dotazy, aniž bych ovlivnila některé názory.

Děkuji za pochopení. Malena

pon 28. lis 2011 10:05:56
Odpovědět s citací
A která vyšetření mít nebude a dřív je měl?
Syn do IKEM chodí, jméno lékařky si nepamatuju, ale ona teď stejně odešla na mateřskou, takže bude mít někoho jiného. Inzulín i veškerý materiál mu předepisují při kontrole, zatím si tam nemusel nikdy jít mimo kontrolu stejně jako na dětském.

A ještě přece jen drobná poznámka. Taky jsem byla zvyklá se o synovu cukrovku starat a dlouho jsem s ním chodila i na dia kontroly. Vlastně dokud chodil na dětské, tak pořád, tam jsou na to zvyklí a po těch 15 letech společného boje jsem se taky se všemi znala. Ale jakmile přešel na dospělé, tak už to opravdu úplně nechávám na něm. Vždyť je to dospělý člověk. Jestli ta konzultace trochu jako pro "blbé " nebyla i tím, že tam byl dospělý chlap plný síly s maminkou. Teda já jsme to tak z tvého popisu pochopila, jestli to tak nebylo, tak se omlouvám.

pon 28. lis 2011 10:23:15

Odpovědět s citací
Lído,

nechtěla jsem si nechat ujít první návštěvu. Zajímalo mne, jak to tam chodí, a tak. Samozřejmě, že tam bude kluk chodit nadále sám. Na dětském také párkrát byl, většinou ke konci.

Měli jsme s sebou vše, co sestra nadiktovala. Nic z toho doktorka nechtěla vidět. Bylo zbytečné, aby tyhle věci kluk měl ve škole (během vyučování odešel a zase se vrátil). Přišlo mi rozumné tam jít s ním.

Byla jsem tam jen jako přísedící s velkou taškou a syn měl připravené dotazy. Byl zvyklý z dětského, že si sám probíral věci s doktorem a do ničeho jsem mu nemluvila. Pokud jsem měla někdy dotazy já, tak až na konci kontroly jsme je s lékařem probrali. Většinou se to týkalo nasbíraných informací okolo.

V Ikemu jsem byla jen jako doprovod. Syn předpokládal, že na dospělém to bude to samé - vzájemná konzultace lékař x pacient. Lékařka ho však nenechala mluvit, ač se třeba na něco dotázala, hned si sama odpovídala za něho. Na nic se neptala a jak jsem se již zmiňovala, doporučila měření 2,7 x denně. Více je zbytečné, vždyť je dospělý. Často se měří jen děti a to z opatrnosti. To jsem se tedy, Lído, ozvala. Musela jsem !!! Jemně jsem naznačila, že plave, sportuje a měřit se musí častěji. Psát reakci je zbytečné. Čekala jsem něco jako podporu lékaře, jeho motivaci k pacientovi, aby o sebe i nadále tak pečovat atp.

Je "hloupé" že jsem si nezapsala žádanky na vyšetření, neboť ty jsou uloženy u nějaké sestry, kde si je buď vyzvedne kluk v den odběru anebo budou připraveny v laboratoři - fakt nevím, byl to naprostý chaos. V Ikemu jsou sestry rozházené do 3 "sekcí" a dokonce dvě běžely se žádankami za doktorkou, aby se ujistily, že se nespletla. Pak to hodili na nás, že jsme si to měli ohlídat. Vůbec jsem nevěděla, která bije.
Vím jen, že doktorka říkala, že tohle dělat nebude, tohle je zbytečné, tohle taky, ...

Co se týká materiálu k pumpě, hm, na dětském nás připravovali, že to asi nebude procházka růžovým sadem.
Proužky: jelikož kluk nastoupil v říjnu, sestra mu sdělila, že nemá nárok na proužky schválené revizákem, protože revizní schvaluje materiál 2 x do roka, a kluk již prošvihnul jeho schválení, tak má smůlu pro letošní rok. Na dětském se o nás naštěstí prozíravě po domluvě postarali s proužkami do narozenin s tím, že nemají dobré zkušenosti s přechodem, takže jsem v klidu oznámila sestře, že proužky máme vyřešené. Nějak to nepochopila a trvala si na svém, i když jsem jí ukázala výpis. Běžela za doktorkou. Pak oznámila, kdyby kluk nastoupil už v polovině roku, bylo by to vše snazší a bez komplikací (o žádných nevím). Takhle nemáme nárok na nic, až v lednu na příští rok. Nechtěla jsem se s nikým hádat, neboť vše jsme měli v pořádku, a proto jsem jí nechala, ať si trvá na svém.

Asi stály hvězdy nekomfortně na nebi.

Oční: Oční si hlídáte sami nebo dostáváte žádanky na vyšetření? Pokud sami, kolikrát do roka?

pon 28. lis 2011 11:17:24
Odpovědět s citací
Dřív jsme dostávali žádanky, ale termíny jsem hlídala sama. Teď je nedostává. Vždycky jsme chodili nejdřív jednou za rok, letos už máme tři měsíce zpoždění a riskneme to nechat ještě do února, protože Martin teď končí školu a fakt nemá čas jet ve všední den domů. Píšu v množném čísle, protože na oční chodíme doteď spolu. Vždycky objednávám na kontrolu oba dva a do ordinace nás berou společně.

S tím revizákem je to divné, revizák schvaluje určitě častěji, Není problém spíš s tím, že na dětském už vyčerpal proužky na rok? Jako dospělý může dostat nejvíc 1000ks/rok, to vychází na 2,7 měření denně. Víc si musí zaplatit tak jako tak sám, nikdy jsem neslyšela, že by dospělý s výjimkou těhotných diabetiček dostal víc. Martinovi to taky nestačí, ale fakt, že znám tak čtyřicetiletého chlapíka, co se opravdu víc neměří a hlavně vůbec nemá pocit, že je to málo. Asi proto, že on nikdy víc neměl.

pon 28. lis 2011 11:58:04

Odpovědět s citací
Lído, to vím, že dospělák má nárok na 1000 proužků za rok, pokud jsou mu schváleny. Proto jsem byla v klidu, když jsme to vše uzavřeli na dětském, pro jistotu - jak jsem se zmínila, na dětském mají svoje zkušenosti. A ty se potvrdily.
My jsme v Ikemu nežádali žádné proužky na rok 2011. Sestra nám začala "horlivě" vysvětlovat, že kluk nastoupil pozdě a nedostane žádný materiál k pumpě, ani proužky, atp. . Podotýkám, tohle bylo vyřešené při odchodu z dětsk. a vše doktorka dostala napsané (mám kopie).

Proužky dokupujeme každý rok.

Na dětském vím, že revizák schvaloval častěji. Tady nevím. Jsem nucena věřit, co slyším. Nepředpokládám, že je mi sdělována polopravda. Ta se ukáže až časem ruku v ruce s lidskou zvídavostí.
S proužkami jsem se zmínila jen tak bokem. Ne každý má zájem dát pacientovi to, co mu náleží, nebo ho informovat o jiných možnostech.

O Ikemu jsem slyšela na poliklinice, že tam nemají problémy s revizním - ten napíše vždy plný počet / 1000 proužků na rok. Jinde ty problémy prý nastávají. proto jsem byla nadšená, že se tam syn dostal a po něm byl stopstav. Prý se dia1 moc množí a nejsou kapacity.

pon 28. lis 2011 12:28:40

Odpovědět s citací
Děkuji za odezvu. Má tedy někdo z vás lékaře v Praze, který zve 4 x do roka, dělá pokaždé lab. testy na bílkoviny, celk.h., atd., komunikuje s pacientem-zajímá ho, zda má nějaké potíže, jak nastavit lépe inzulín, apod.? Jde mi o komunikaci a zájem lékaře. Dosud obdržené maily nenapovídají, že by bylo vše OK :o(

Prosím, je někdo z vás spokojený se svým lékařem?

stř 30. lis 2011 8:06:41
Odpovědět s citací
Maleno, ale tu kompletní laboratoř 4x ročně, to asi nedělá nikdo. Nevyžadují to ani standardy léčby viz http://www.diabetes.cz/data/standardy/1-dm1.pdf

Jiná věc je ta komunikace, určitě je dobré si najít lékaře, se kterým si nějak rozumím. Zvlášť když je to vazba na léta. Tak snad vám někdo poradí.

stř 30. lis 2011 9:28:41
Odpovědět s citací
Já chodím na FNKV, spokojenost relativně ano - cokoliv kdykoliv, poradit se můžu, ale většinou to stejně musím pořešit sama. Kompletní laboratoř 4x do roka by mě dost unavovala, tu mám snad 2x, na kontroly chodím každé 2 měsíce (na dětském třeba i jen 2x za rok, pokud bylo vše ok).

Abych pravdu řekla, od 15 jsem chodila na diabetologii sama a asi by mi bylo i nepříjemné, kdybych na dospělé šla s maminkou, přišla bych si nesamostatně, a i když vím, že by to možná maminka ráda věděla a viděla, tak by se mnou ani jít nechtěla. Přecházela jsem v 19 letech.

Slyšela jsem, že IKEM je špičkové pracoviště, je mi docela sympatická paní doktorka Pelikánová a mladý lékař Dubský.

A ještě jednu zkušenost jsem s lékaři všeobecně udělala - nemůžu to soudit hned. S některými lékaři jsme se "ladili" i rok a neměnila bych, někdy to holt trvá déle. U nás v České republice je až příliš zavedené škatulkování a to nás poměrně dost svazuje...

stř 30. lis 2011 10:34:43

Odpovědět s citací
Mudr. V. Zamrazil, poliklinika Řepy - sympaťák a pokaždý prohlíží deník a vymejšlíme, jak co líp vychytat

stř 30. lis 2011 11:54:18
Odpovědět s citací
Lído, tyto standardy léčby pořád ještě platí - skoro 10 let?
V tom případě je někde chyba. Alespoň mikroalbuminurie by se mohla dělat častěji, aspoň orientačně, když už existují citlivé diagnostické proužky, a prohlédnout oční pozadí častěji než 1 x ročně nemůže škodit. Za rok se může stát věcí... a hodně zanedbat.
Ale realita je i u nás v ordinaci taková, že se na nějaké standardy prdí úplně. Všechno si zařizujeme sami... A protože už má Soňa cukrovku déle než 5 let, začínám právě shánět pořádné proužky na mikroalbuminurii.

stř 30. lis 2011 12:09:08
Odpovědět s citací
Na druhou stranu, diabetici jsou obvykle normálně zaměstnaní lidi a taky nemají zase tak moc velký zájem chodit po doktorech víc než je nutné. To bys mohla říct o jakékoli preventivní medicíně, mamograf je třeba taky jen jednou za dva roky, mohl by být každý rok, ale nebylo by lepší, aby byl každé dva měsíce? A kdybys takhle vazala vechna možná rizika, tak nebudeš dělat nic jiného než chodit po doktorech.

stř 30. lis 2011 12:56:06
Odpovědět s citací
Tak mikroalbumin. mi dělají 2x ročně, na oční jsem chodila 1x za rok, když se objevila drobná změna, tak jsem začla chodit 2x za rok a dlé mého lékaře by to víkcekrát nemělo smysl. Chodím po doktorech jen tak, jak je to nutné, nechtěla bych k nim chodit častěji... :-)

stř 30. lis 2011 13:42:07

Odpovědět s citací

Pavli, doma máme MICROALBUPHAN od ErbaLachemá a balení obsahuje 50Ks proužků. Cenu bohužel nevím, máme je už delší dobu. Na krabičce je napsán odkaz www.lachema.com

ale bez kyslíku ne... ale jsou i lepší dny

stř 30. lis 2011 13:54:02

Odpovědět s citací
Jsem ráda, že se respektuje soukromí - jmenovitě nespokojenost do mailu.
Je zajímavé, že na paní doktorku jsou totožné žávěry od žen. Co se týká mužů, ti jsou spokojeni (kontrola probíhá rychle, podle představ) - mimo diskuzi jsem se setkala s matkami dospělých synů - lékařka je "zbytečně nezdržuje nějakým vyptáváním".
V tomto případě přeci není kam spěchat. To vydrží každý člověk.

Lída:
Děkuji za odkaz. Je zajímavý. Myslím si, že by bylo vhodné, aby na standardech pacient trval.

Bonbóna:
Máš pravdu, že jsme se naučili všichni škatulkovat podle prvního dojmu. Proto je třeba se toho vyvarovat. Syn si dal prostor k tomu, aby zjistil, jaká lékařka je, z více než jedné návštěvy. Je však vhodné se poohlédnout po jiném lékaři, jestliže se shodují názory na ni. Preferuji oboustrannou komunikaci.
Kluk také chodil sám ke konci. Ikem byl pro mne důležitý.
Co se týká doprovodů - pokud je to v mých silách, neodmítnu doprovodit jakéhokoliv blízkého či známého člověka, který mne o to požádá, byť by to byl muž středního věku. Člověk může v ordinaci na něco zapomenout a ten druhý mu to připomene, apod.

Oční: Kluk chodil sám na oční na polikliniku na kontroly. Pak přišlo nařízení z nemocnice? (VZP ?), že pro diabetologa je směrodatné vyšetření očního lékaře pracujícího v nemocnici. Proto začal docházet na oční 1x za rok do nemocnice. Nyní chtěl vědět, zda má chodit z vlastního zájmu na oční na poliklinice nebo opět nějaké specializované pracoviště.

Siegfried:
Mudr. Zamrazil zvládá i DM1? Když jsme se poohlíželi po přestupu na dospělé, na VZP nám řekli, ať si dáváme pozor, zda má doktor specializaci na typ 1. Nejlépe se máme hlásit do diacenter, kterých je v Praze 5 a kde by tomu měli rozumět.

Pavla B.:
Ohledně proužků na mikroalbuminurii mně dej, prosím, vědět. Není to špatný nápad, když se má člověk starat o sebe sám.

čtv 01. pro 2011 8:38:16
Odpovědět s citací
Lído,. záleží na míře rizika - pro ženy, jejichž blízké příbuzné měly rakovinu prsu, je mamograf jednou za 2 roky od 45 let málo. Kdo měl rodiče s hypertenzí, pro toho je málo kontrolovat krevní tlak jednou ročně nevímodkolika let (měl by začít v mladém věku a měřit se častěji). Kdo nemá cukrovku nebo jinou nemoc s rizikem retinopatie, nechodí na kontrolu očního pozadí asi vůbec, kdežto diabetik by po určité době trvání nemoci měl chodit, právě tak, jak je nutné - no a mě se čistě laicky zdá, že 1 x za rok není moc často, že by se retinopatie mohla dejme tomu za 10 měsíců docela slušně rozvinout.
Ale třeba se mýlím a jde to pomaličku.
Microalbuphan máme doma taky, ale bohužel není o moc lepší (citlivější) než běžný Phan, snad se někdy zase dokopu psát podrobněji na blog... pokusím se sehnat nějaké proužky na imunochemickém principu (je to obdoba těhotenských testů, ale reagují na albumin - cena by měla být srovnatelná).

čtv 01. pro 2011 8:38:29
Odpovědět s citací
Aha, tak pokud o to požádal:-) Tak to je pak jiná;-)

Jinak ad retinopatie - můj oftalmolog právě říkal, že bez nálezu 1x za rok, s nálezem 2x za rok, že kratší časový úsek by neměl smysl, že je to na nic :-)

čtv 01. pro 2011 8:51:26
Odpovědět s citací
Tak to jsi mě uklidnila - Soňa chodí na oční 2 x ročně kvůli brýlím a oční pozadí jí lékařka od začátku DM1 kontroluje současně - takže to by mělo každopádně stačit:-)

čtv 01. pro 2011 9:04:40
Odpovědět s citací
Martina taky kontrolují jednou ročně a to je paní doktorka hodně pečlivá. Pokud jde o konkrétní ordinaci, jeho diabetoložka i ta oční mají názor, že pro diabetika je hlavně důležité, aby ho kontroloval pokud možno stále stejný lékař. Jestli je z polikliniky nebo z nemocnice by mělo být úplně jedno. To nařízení se asi týkalo spíš nějakého proplácení, je klidně možné, že VZP to nemocnici platí v rámci nějakého paušálu a nemá tedy zájem proplácet kontrolu ještě někomu jinému.

čtv 01. pro 2011 11:05:58

Odpovědět s citací
Malena: no evidentne zvlada :) Primo me ho doporucili v Motole. Nikoho jinyho ale neznam a nemam tak srovnani, ale jestli hledas nekoho, kdo se ti bude venovat, tak ti davam tip. Clovek se u nej muze ptat, rozhodne te neodbyde... veci vysvetluje atd. Ja jsem spokojenej.

čtv 01. pro 2011 14:30:04

Odpovědět s citací
to malena a siegfried:
mudr. zamrazil je soucasne internistou i v motole na diacentru, takze evidentne "zvlada" :-)

pát 02. pro 2011 10:13:23

Jméno: Zuzana
Odpovědět s citací
Dobrý den,

chtěla bych přejít k novému diabetologovi - nejsem z Prahy, ale do Prahy to nemám zas tak daleko, tak bych chtěla najít nějakého diabetologa v Praze.
Mohli byste mi někoho doporučit? Někoho, kdo se nedrží pouze norem, ale má individuální přístup k pacientovi?

Pište mi do emailu: zuza.milacek.kurtc@seznam.cz nebo klidně sem, děkuji :)

čtv 28. úno 2019 12:27:14
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]