Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ] 
ZAMĚSTNÁNÍ 
Autor Zpráva

Jméno: Romča
Odpovědět s citací
Ahoj,
jsem diabetik I. cca 4 měsíce a chtěla bych se zeptat na pár věcí okolo práce.
V původní práci mě po vypuknutí nemoci už nechtěli nebo lépe řečeno se jim nehodil můj denní režim. Hledala jsem novou práci , ale při pohovorech po informaci , že jsem diabetik na mě koukali jak kdybych byla jedovatá. Když mě přijímali do nové práce jako prodavačku ( prodavačku dělá v kuse asi 9 let ) , tak to vypadalo , že dodržování mého denního plánu nebude překážkou. Z mého omylu mě paní vedoucí vyvedla hned první den. I když při přijímání jsem uváděla , že potřebuji pravidelně jíst ( jím po dvou a půl hodinách ) , hned první pracovní den mi vedoucí řekla , že u ní je pravidelně jíst : ,, V práci si dám oběd a navečeřím se doma. ´´ To znamená , že bych jedla asi jednou za 10 až 12 hodin. V práci bych měla obědvat i večeřet a kromě toho svačit.
Hlavní jídlo mi pár minut zabere , ale svačiny spořádám během chvilky.
Jako diabetik si přestávky musím buď nadělat nebo se mi doba strávená na jídle neproplatí , to je na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnaným, to chápu.

Takže k mému dotazu.
Na co má diabetik v zaměstnání právo ?
- pracovní doba
- počet přestávek

Nechci být na pracáku a musím tedy vzít i práci , která je špatně placená , ale zároveň si nechci zhoršovat svůj stav kvůli neshodám se zaměstnavatelem.

Díky za Vaše názory a příspěvky.

pát 03. říj 2014 16:05:04

Odpovědět s citací
Diabetik má v zaměstnání práva stejná jako zdraví zaměstnanci, z jeho nemoci nevyplývá nárok na žádné výhody. Pracovní doba a přestávky se řídí Zákoníkem práce :
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci (tj. ve věku do 18 let) musí být tato přestávka poskytnuta (a to vždy, za jakýchkoliv okolností) nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. (Přestávka na jídlo a oddech se poskytuje nejpozději po 6 resp. 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Záleží tedy jen na dobré vůli zaměstnavatele, zda ti vyjde vstříc. BOHUŽEL.

pát 03. říj 2014 19:15:19

Jméno: Romča
Odpovědět s citací
Děkuji za info , ale nepotěšilo mě to.

pát 03. říj 2014 20:19:16

Jméno: Pavel
Odpovědět s citací
Zdravim a taky se pridavam s dotazem ohledne zamestnani:
Muze diabetik pracovat na nocni smeny - jake mate zkusenosti?
V mem pripade se jedna o 12-ti hodinove smeny ( 12 h denni, druhy den 12 h nocni a pak 2 dny volna. Prace neni fyzicky narocna ).
(Pro objasneni: pred 2 mesici jsem podstoupil operaci, kdy mi vzali slinivku, zlucnik, slezinu, cast zaludku, tenkeho streva.... a ted jsem odkazan na inzulin. Fyzicky se citim v poho a tak premyslim, ze bych se vratil zpet do prace, ale lufta mam z rozhodnuti zavodniho lekare. Takze se psychicky pripravuju na to nejhorsi, ale vnitrne verim zase v to nejlepsi).
Dik za odpoved a vsem preju fajn den :).

úte 04. lis 2014 7:02:35

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Nemám s tím zkušenost, ale o pár lidech, co dělají noční jsem slyšela.

úte 04. lis 2014 7:30:26

Odpovědět s citací
Krasna odpoved. Dikas:).

úte 04. lis 2014 20:30:16

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Jsem diabetik I. už 26let,z toho 16 na pumpě.Jsem v inv.důchodě a 4roky si přivydělávám jako strážný.mám i noční směny,ve všední dny 8h o víkendech 12h.Když jsou 2-3 za sebou,je to dost velký záhul.Zjistil jsem,že to dost ovlivňuje glymči,v noci nejím,jenom tak ve 22h 2.večeři a pak až ráno.Práci v noci jsem před začátkem konzultoval se svým dialékařem-neměl připomínky.Ale je pravda,že u lidí na injekcích může mít lékař obavy,že je pacient sám a nemusí krizové situace(hypo) dobře zvládnout

pát 07. lis 2014 9:07:14

Odpovědět s citací
Dikas za dalsi povzbuzujici info :).
Jasan - doktor o tom bude vedit, co mam za lubem (uz to tedy vi, ale nadsene se netvaril). Nechci a ani nemuzu ho obchazet.
U me je vyhoda, ze v praci nikdy nejsem sam (jeden z kolegu ma doma taky diabetika, takze i vi co a jak), navic si prestavku mohu udelat podle svych potreb, ba co vic - kolektiv tam je prijemny a ma pochopeni.
Tak bych se zas rad mezi ne vratil a bud to pujde a nebo ne. To ukaze cas.

pát 07. lis 2014 14:59:01

Odpovědět s citací
Presne tak,treba to vyskusat o)

Mne nocne nerobili velmi dobre,ale naviac mam vonku aj stitnu zlazu,takze to mozno preto.

ned 09. lis 2014 18:13:31

Odpovědět s citací
Tak jsem vyzkousel i ty nocni. Zda se vse v pohode. Psychicky z toho mam dobry pocit a glykemie mi nijak zavratne nelita.
Ale moc - teda skoro - vubec se to nelibi me doktorce. Porad si stoji za tim, ze DM-1 nemuzou delat nocni smeny, ze to rozhazuje pravidelnost a ze se ridi jen "nejakym" predpisem, vyhlaskou......
Takze se Vas ptam - existuje ta vyhlaska, kterou se doktorka ridi?
Proste se mi zda, ze pani doktorka ma svoji sablonu, podle ktere se ridi a nerada z ni vybocuje.
A nejak opomiji psychiku a nazor pacienta.
Takze ted nevim, co mam delat a dekuju za kazdou radu:).

stř 17. pro 2014 9:34:54

Odpovědět s citací
Obecně se určitě noční směny moc nedoporučujou, ale když ti to nedělá problémy a nevadí to zaměstnavateli, tak myslím, že doktorka diabetoložka ti to těžko může zakázat. Ta vyhláška možná existuje, ale asi spíš má pomoct v tom smyslu, že tě zaměstnavatel nemůže do nočních služeb nutit.

stř 17. pro 2014 13:38:04

Jméno: Nela
Odpovědět s citací
darja píše:
Diabetik má v zaměstnání práva stejná jako zdraví zaměstnanci, z jeho nemoci nevyplývá nárok na žádné výhody. Pracovní doba a přestávky se řídí Zákoníkem práce :
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci (tj. ve věku do 18 let) musí být tato přestávka poskytnuta (a to vždy, za jakýchkoliv okolností) nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. (Přestávka na jídlo a oddech se poskytuje nejpozději po 6 resp. 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Záleží tedy jen na dobré vůli zaměstnavatele, zda ti vyjde vstříc. BOHUŽEL.

To je dost kruté..

pon 13. dub 2015 14:27:54

Odpovědět s citací
Jo, jo. Je to trebas krute, ale myslim, ze i spravedlive.
Ja se zamestnavatelem problem nemam. Bohudik mi vychazi vstric. Problem mam s doktorem. Ten me nechce pustit delat nocni. Omlouva to udajnou nejakou vyhlaskou, prodelanou tezkou operaci a tak dal.... A nehledi na moje argumenty, na moje hodnoty glykemie, na to, jak se citim, jak zvladam ty nocni, jak se citim psychicky, kdyz pracuju...... Hrozne rad by me ockoval proti stafylokokovi, meningokovi a buh vic proti cemu jeste. To zas nechci ja (jednou mi neco podobneho pichali kvuli pracovni ceste do ciziny a muj organismus to snasel celkem blbe). Takze nevim, jak z toho ven - myslim tim ten problem s doktorem.
No - budu verit v to nejlepsi reseni a zaroven se pripravovat i na to nejhorsi.

pon 13. dub 2015 16:11:47

Odpovědět s citací
A jaký doktor ti nechce povolit noční? Máš problém s prohlídkou u pracovního lékaře?

úte 14. dub 2015 6:37:20

Odpovědět s citací
Bingo:). Ten nynejsi zavodni se rozhodl, ze bude potizista. Zajimave je, ze jsem u toho minuleho prosel bez ztraty desitky (schopen). Praci na smeny mi odsouhlasil i docent, co me operoval a to same i docent z interny.
Co clovek to jiny nazor. Jen ten zavodni ma nejakej divnej nazor, rekl bych. On je totiz i mym obvodnim a kdyz jsem ho po operaci pozadal o vychazky, tak malem zkolaboval ( po tak narocne operaci nemuzu mit vychazky a at si koupim rotoped, kdyz chci pohyb a spoustu dalsich chytrych rad a reci...., co si vycte z knizek a nebo co pochyti z telefonu. Pac tohle dela, kdyz tam prijdu - bud neco v tech knizkach hleda a nebo nekam vola a neco si overuje.).
Nejsem konfliktni typ, snazim se vetsinou dojit k nejake vzajemne dohode, ale tady nevim.

stř 15. dub 2015 6:29:16

Odpovědět s citací
Tak to je teda smůla. Zrovna ten závodní je asi jedinej, co může opravdu dělat potíže.

stř 15. dub 2015 8:36:56

Jméno: Jana
Odpovědět s citací
Ahoj všem,

co se zaměstnání týče, tak mám, bohužel, zatím pouze dvě zkušenosti a obě špatné. DM mám teprve od 9/2014.
První zkušenost se týkala práce recepční v hotelu. V životopise mám uvedeno, že mám DM1. První otázka, která při pohovoru padla, byla co to je DM1. Takže jsem slečně vše ve zkratce vysvětlila. Následovala otázka, proč nemohu dělat noční (diadr mi to nedoporučuje). Nicméně pohovor pokračoval dál, já jsem se vyptávala na možnosti pravidelné pauzy na jídlo. Slečna tvrdila, že pravidelné pauzy na jídlo možné nejsou a že ona by někoho tak nemocnýho s nutností pravidelného režimu ve svém pracovním kolektivu nechtěla. Tuto větu jsem rozdýchávala hodně dlouho.
Následovala druhá zkušenost na jiném pracoviště v jedné soukromé účetní firmě. Ze začátku se paní šéfová i kolegyně chovaly naprosto suprově, vyptávaly se, jak mi mají pomoct v případě hypa a podobně. Nicméně jsem před 14 dny skončila s akutní ketoacidozou v nemocnici a už to začalo. Telefonáty od šéfové, kdy dorazím do práce, jak často jsem takhle nemocná a neschopná práce a podobně. No, neměla jsem z toho všeho dobrý pocit a co jsem nechtěla, se stalo. První den po neschopence, co jsem šla zpátky do práce, následoval nepříjemný pohovor se šéfovou. Měla bych si prý najít práci, která není moc náročná a je ve větším kolektivu, kde se moje, určitě strašně moc časté absence, tolik neprojeví... a že určitě budu marodit víc, jak NORMÁLNÍ lidi... takže mám zatím bohužel dvě takovéhle nehezké zkušenosti... a mám sto chutí informaci o DM ze svého životopisu vymazat, ikdyž podle mé Diadr bych tam tuto informaci rozhodně mít měla... že se nemám za nemoc stydět, že by se o této nemoci mělo mluvit a vědět, pro případ nějakého problému, nutnosti pomoci druhé osoby a podobně....
Takže doufám, že tímto ukončím své špatné zkušenosti a budu mít konečně trošku štěstí na tolerantní zaměstnavatele.

Tolik moje zkušenosti...:(

stř 15. dub 2015 14:51:30

Odpovědět s citací
Myslím, že není třeba uvádět DM1 v životopise. Je spousta prací, které to skoro vůbec neovlivňuje. Samozřejmě, pokud nechceš dělat kvůli DM noční, tak to uvést musíš, ale pak na druhé straně chápu, že na místo s nepřetržitým provozem tě těžko vezmou.

čtv 16. dub 2015 7:09:16

Odpovědět s citací
Preju Ti, Jano R., at uz poznavas jen same pozitiva v kombinaci "prace x DM1".
Myslim, ze je vse o lidech. O jejich mysleni. Pristupu k druhymu, o ochote vyjit druhemu vstric na strane jedne a o nezneuzivani toho, ze clovek ma cukrovku. Najit ten kompromis. A smirit se s tim, ze ma clovek tuhle nemoc. Prijmout to. Ono se nic nedeje v zivote jen tak. Vse ma svuj smysl a duvod, sic ho clovek hnedkonc nechape.
(To jsme na tom stejne - ja mam DM1 take od 09/2014, kdy mi zjistili bohuzel rakovinu slinivky. Bohudik nezhoubnou. Pak nasledovala operace a jako bonus jsem si odnesl z nemocnice cukrovku, a nechal jim tam nektere sve organy. A jak jsi se Ty propracovala k DM1?).
Ono se to Tve "Diadr" mluvi a radi hodne dobre, kdyz sedi na druhe strane stolu. Poslouchej ji, ale zaroven poslouchej i svy telo a svy myslenky. A pak vse vyhodnot a zarid se podle toho.
Tak se mej a at se Ti dari, preju :).

čtv 16. dub 2015 7:58:33

Odpovědět s citací
Díky, Pavle...

já jsem se k DM1 dopracovala ani nevím jak... prostě přišla... v rodině nikdo DM1 nemá, akorát dědové mají DM2... Takže je těžko říct, kde jsem k ní přišla... práce x DM je zatím pro mě docela smutný příběh, ale fakt doufám, že narazím na chápavější a tolerantnější lidi, který budou brát mojí né nemoc, ale životní styl, jako něco naprosto samozřejmého a "přirozeného"... hraji lední hokej a všechny mé spoluhráčky i trenéři jsou super, co se hlídání mých glykémií týče. Dokonce, což teda byla podmínka od Diadr aby mi povolila hrát hokej, umí trenéři aplikovat Glukagon, vědí, jak se mají chovat při hypu a podobně.... takže všechno je opravdu jenom o lidech a je smutný, že jsem, co se pracovních záležitostí týče, narazila zatím na tupce a blbce.... Také přeji pevné zdraví a hezké glymči... :)

čtv 16. dub 2015 8:07:40

Odpovědět s citací
v žádném případě DM1 v životopise neuvádět!! pak také můžete hledat velmi dlouho, většina neví co to je a má spoustu předsudků a nelze očekávat od všech pochopení, teprve v momentě kdy by danou nemocí začali trpět oni, tak budou vyžadovat ohledy, ale takto to je, myslím, nejen s nemocemi, neklesejte na duchu
ale pečlivě zvážit zda je daná práce pro mě vhodná, aby se dal dodržovat určitý režim, u kancelářské práce pokud není hyper stresová by to mělo jít v pohodě

čtv 16. dub 2015 15:53:40

Odpovědět s citací
Však už jsem také informaci o DM ze životopisu vymazala... ta práce v kanceláři se zdála být v pohodě... bohužel přišla první ketoacidoza s hospitalizací a šéfová se vybarvila... ono tam ale těch událostí bylo více, prostě se to všechno tak nějak blbě sešlo..... a stresovat se s něčím takovým prostě nemá cenu, protože moje glykemky jsou přesným obrazem návalů stresu a nepohody... beru to jako další, bohužel blbou, zkušenost, která se určitě někdy v dobrém vrátí... doufám... :)

čtv 16. dub 2015 21:20:11

Odpovědět s citací
A jak se ti stala tak silná ketoacidóza? Čekala bych, že v době glukometrů už k tomu skoto nemůže dojít, leda ve spojení s nějakou další nemocí.

pát 17. dub 2015 7:46:13

Odpovědět s citací
jo, přišla první větší chřipka, teda spíš zápal plic a já jako nezkušený diabetik začátečník se bála připichovat, protože jsem si prostě nevěděla rady, jak moc se můžu připíchnout, abych zase nešla do hypa... pak se přidalo i zvracení, ketony na 3 kříže a bylo to jasné...

pát 17. dub 2015 12:04:14

Odpovědět s citací
Tak to jo. V takové situaci si to dovedu představit.

Možná si teda v té práci měla říct jen to, žes měla zápal plic. To by asi nikdo s cukrovkou nespojoval.

pát 17. dub 2015 12:18:34

Odpovědět s citací
jenomže v práci věděli, že mám cukrovku... přece jenom měření a aplikaci inzulínu člověk neutají, ikdyž by sebevíc chtěl... ale co, už je to za mnou, nemá smysl se k tomu vracet a trápit se tím... život jde dál a určitě seženu práci lepší, klidnější a třeba i lépe placenou... :)

pát 17. dub 2015 12:23:38

Jméno: Míša
Odpovědět s citací
Ahoj, s dovolenim pridam i svoji trosku do mlyna.

Rozhodne bych o DM nepsala do zivotopisu. U nas v praci to o me vi asi 4 lidi a s tim jsem i spokojena. Protoze pak se bohuzel t DM stane ten bic, ktery se hodi v pripade, ze se te chteji zbavit (cokoliv ti je, tak za to muze cukrovka). Je jasne, ze ne kazda pozice je v pohode a s pravidelnyma pauzama, ale za sebe (i jako za vedouciho) bych se nejdriv pokusila ukazat pri hledani prace co muzu dane firme nabidnout a az pak zacala o tom, co potrebuju od firmy ja. Myslim, ze je pak mnohem lepsi domluva na vsem, nez zacit s tim, ze potrebuju neco od firmy, ktere jsem ani neukazáa, ze beze me vubec nemuze existovat :))

Jinak koukam, ze kombinace zapalu plic a ketoacidozy je velmi oblibena - skoncila jsem stejne :D nicmene jsem nikomu nedovolila to spojit s cukrovkou, abych si neprisila to stigma, ze jsem "jiná a budu furt nekde lezet. Muj sef treba vubec o DM nevi a nikdy bych mu to nerekla, prave kvuli tomu, aby nezacal sledovat kazdou moji nemoc atd

Moc drzim palce ve vsech vasich zamestnanich, at vam to nerozhazuje glykemie at rezimem nebo nervama :)

sob 18. dub 2015 17:19:25

Odpovědět s citací
Moc díky všem... :)

sob 18. dub 2015 23:02:24
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 28 ]