Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ] 
lantus ráno místo večer 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Prosím je tu někdo kdo přecházel z večerního lantusu na ráno?Syn přešel před měsícem a od té doby se v tom plácá,glykemie ráno nní menší než 13.Měli jste stejně inzulínu jak dřív nebo jste upravovali?

čtv 13. lis 2014 9:16:33

Odpovědět s citací
Ja si picham Lantus rano odkedy prisiel do obehu (asi 10-15 rokov) takze neviem Vam povedat,ci sa mi oproti pichaniu "Na noc" davky zmenili...samozrejme ak sa cez den malo hybem,alebo som viacej pojedol oproti beznym dnom,tak si vecer pripichnem aj nieco lantusu (kolko treba pripichnut,to uz poznam praxou)....no potom prirodzene musim ransi lantus znizit o tolko,kolko som vecer dopichol...je to cirkus,ale da sa to ukocirovavat...Jedina velka nevyhoda lantusu oproti pumpam je pre mna ta,ze ak si lantus uz raz do tela pichnem,tak uz v tele posoby pocas 24 hodin (posoby rovnomerne,preto je jedno,v ktory cas si ho clovek chce pichat,len je dobre si ho aplikovat pravidelne v 24 hod intervaloch) a ked si medzitym zmyslim,ze idem napr bicyklovat do terenu,tak mam smolu,respektive musim do seba tlacit sladkosti co mi je dost proti srsti,nie vzdy sa da vsetok pohyb planovat do predu a zit ako robot o) pichnuty lantus sa neda uz znizit ako u pump,treba sa mu do urcitej mieri prisposobit.

Aplikovat si lantus rano som sa rozhodol preto,lebo casto si planujem v lete vikendy a aplikujem vysku davky lantusu na zaklade toho,ci sa rano ukaze slniecko a prebudi vo mne rozne tuzby na ktore treba menej inzulinu o) ...okrem toho ak som ho skusal aplikovat vecer,tak bud som mal v noci hypo,alebo cez den hyper,alebo oboje,aj to,aj to,nefungovalo to dobre.A vas syn preco presiel na ranne pichanie ?

Neviem ci u kazdeho,ale u mna funguje jeden zaujimavy dej,asi takyto:
Ak si kazdy den pravidelne aplikujem kazde rano 18j.lantusu a glykemie mam takto v norme,tak clovek by cakal ze ked si rano pichnem o plovicu menej tak glykemie budu vyssie...ale houby,glykemie mam tiez v norme...az po dvoch dnoch mi pri pichanej polovicnej davke glykemie stupnu a to o dost...takze moje telo ma istu schopnost (aj po 23 rokoch pichania) kratkodobej (1-2 dnovej) regulacie inzulinu a teda aj glykemie v tele,comu som len rad.Mozno ma niekto tiez podobnu skusenost...

pon 17. lis 2014 18:37:45

Odpovědět s citací
Taky měl buď hypo v noci a když ubíral po večerním treninku tak hyper,no a jednou jsme museli volat v noci záchranku a od té doby byl psychicky rozhozený,tak po domluvě s jeho doktorkou začal s Lantusem ráno.Je mu 19let ráno má 17 jednotek Lantusu,ale asi je to málo,před snídaní nemá glykemku menší než 13.A asi bude problém i večer,večeří kolem páté potom už je na ledě a pokud si dá kolem pul deváte druhou večeři tak jde spát se 14 a tak se i ráno budí.

pon 17. lis 2014 18:58:08

Odpovědět s citací
Doktor mi minuly tyzden povedal,ze je uz na trhu inzulin (nahrada lantusu) ktory je o 30% lepsi oproti lantusu co sa korigovania hypoglykemii tyka. Je zatial draksi,ale je ho dobre si vyskusat aspon jedno balenie,kedze syn sportuje tak by mu to mohlo zlepsit prepady do hypa,zaroven potrebuje lantusu evidentne viac,co vyplyva z jeho vyssich glykemii...alebo existuje finta (aspon u mna) ze trosku vyssimi davkami humalogu pred jedlom sa ovplyvni aj vykon lantusu (pomoze sa tomu lantusu),ale lepsie je si dvihnut lantus o tolko,aby tie glylemie pred jedlami a rano neboli vetsie ako 8 mmol (o dve jednotky kludne moze pichnut viac lantusu) - teoria je jednoducha ale v praxi,kde je pohybova zataz kazdy den ina je to zlozitejsie...v den treningu by malo mnozstvo jedla byt trochu vetsie (zalezi od intenzity a doby pohybu) ako v netreningove dni,len treba na to stale podvedome mysliet a to pravidlo dodrziavat..ale aj tuna niekto raz pisal,ze rano ked si ide na lacno zabehat,tak ten pohyb (beh) mu vraj zdvihne glykemiu,co by malo byt prave naopak (jedine,ze by si pichal lantus rano a ten mu prave koncil,alebo asi niejaky stres tela z ranneho pohybu mu cukor mohol dvihat) proste treba si vela merat cukor,vela premyslat,analyzovat a kalkulovat,inac reaguje mlady a inac stary organizmus...

Za seba mozem len poradit,ze ak si zlepsi stravu (napr cim menej susienok,viacej cerstvych doma odstavovanych prevazne zeleninovych stiav,viac jedal z nizkym GI...),tak sa mu zlepsia aj reakcie tela na podavany inzulin a bude mu to menej kolisat (osobna skusenost),aj davky mozu byt nizsie,mne trvalo dlhe roky,kym som na to prisiel,teda zaviedol do praxe,preto co sa stravy tyka mozte mu byt napomocna a byt vzor hlavne Vy...inac vecere aj mne dvihaju nocnu a rannu glykemiu,preto jednoducho neveceriam,max,biely jogurt ci zeleninku,mrkvicku,stavicku...atp a to v zavislosti od toho kolko som mal pohybu cez den.Zistil som,ze ked si dam cez den jednu surovu cibulu z cistou vodou aspon 7dcl (rano polku a vecer polku) tak sa mi cukor (aj glykovany) rapidne zlepsi a musim ist z inzulinom uplne dole (dam si len 2 jednotky lantusu a ranna glykemia na druhy den je 6,6mmol,pocas dna samozrejme zalezi od stravy a humalogu),zaroven stolica je zrazu uplne idealna (neporovnatelna z beznou,ale toto nechcem rozoberat :) ,len neda sa ta cibula aplikovat dlhodobo (objavia sa bolesti hlavy) a treba sa vratit naspet ku klasike

úte 18. lis 2014 8:13:26

Odpovědět s citací
berky a měl pan dokor na mysli Lantus 300 nebo degludek?

úte 18. lis 2014 18:22:44

Odpovědět s citací
Peta neviem, doktor hlavne povedal ze je draksi,ze balenie stoji momentalne 40€,tak som to hned hodil za hlavu a povedal mu,ze to skusim niekedy na buduci rok,ked trochu klesne cena.

úte 18. lis 2014 20:09:07

Odpovědět s citací
Ja si osobne myslim,ze pera su menej vhodne pre sportovcov ako pumpa,pri ktorej sa da lepsie regulovat inzulin podla pohybu ako lantusom,ktory posoby rovnomerne pocas 24 hodin a je mu sa treba prisposobovat jedlom pocas 24 hodin,ak uz chceme mat slobodu (neobmedzovanie) pohybu,ktory celkovo vplyva blahodarne,ale hlavne pozitivne aj na glykenie,no vzdy trochu inak(napriklad podla stavu ostatnych hormonov a pochodov v tele atd)
Na druhej strane sice sa da na pumpu lahko zvyknut (ako napr na nepohodlny mobil v kapse:),ale pera su vetsia sloboda tela,co je pri niektorych sportoch odcenitelnou vyhodou.Ale aj pera aj pumpa su o zodpovednosti,v tom su si uplne za jedno....to je len taka uvaha tiez sportovca o)

stř 19. lis 2014 5:03:33

Odpovědět s citací
berky dík za odpověď i tipy,o pumpě nechce ani slyšet a Lantus asi přehodí zas na večer,za poslední měsíc co má glykemky v průměru 15 zhubl 4kg,měří 175cm a teď váží 61kg a fakt nevypadá dobře, je to poznat už i na ledě nemá žádnou sílu

stř 19. lis 2014 9:21:55

Odpovědět s citací
Berky, ale pumpu prevazne pri sporte, teda tohoto typu, nenosis. Aspon syn. Minimalne 4x do tyzdna na trave. Odpojuje, podla glykemie pripadne doposle bazalnu davku, ale prevazne bezi tu 1.5 hodinu na zbytkovom inzuline s predchadzajucej bolusovej davky a bazalu. Ak by behal s pumpou, tak by musel dojedat. A pri tomto nerekreacnom type aktivit to jednoducho nejde, dojedat. Su vynimocne situacie, ked si tu pumpu necha. Ziadne znizovanie bazalu pred sportom neprovozujeme.
Nedokazem si predstavit, ze by mal byt na perach. To je v podstate neregulovatelny stav, neustale merania a dojedania..hrozna predstava. Fungoval takto asi 2 roky, ale to bol maly, tam ten vykon este nebol taky vysoky..

stř 19. lis 2014 10:53:20

Odpovědět s citací
myslím, že jak Lantus tak Levemir je o nadávkování, nám se zdá že se osvědčuje Lantus ráno 8,5j a večer 4,5j takže jsme celkem na 13j (paní doktorka doporučila 14j) ale píchnout jí to najednou večer tak je ihned hypo, teď už se ráno probouzí 7,1 a 6,5 a přes den musíme hodně opatrně bolusy mívá tak 5j. večer jen 4-4,5
asi bych neskákala hned zase s celou dávkou na večer, zvlášť po takové zabíračce jako je hokej, ale fakt ji zkusila rozdělit, i když injekce jsou opruz, ale když to vydrží hypersenzitivní princezna tak mladý muž možná také :-))

stř 19. lis 2014 11:17:50

Odpovědět s citací
jasně když přehazuje Lantus tak to dělá v průběhu tří dnů,on měl hypa nebo hyper jen po zápase,prostě buď ubral moc nebo málo,pokaždé to bylo prostě jinak,na treninky jen ubral o 2-3jednotky a bylo to v pohodě,on měl spíš psychický problém píchat se večer proto ubíral víc než by měl a pak už se v tom vezl

stř 19. lis 2014 11:34:24

Odpovědět s citací
kristýna ,podla BMI kalkulaciek syn ma idealnu hmotnost,BMI ma 19,2 akurat ze kym jedne tabulky uvadzaju normu od 18,5 do 25,tak ine tabulky oznacuju normalnu vahu od 19,9 do 25,takze syn je skor uz na,alebo pomaly na hranici pod normou,teda na hranici podvyzivy (podvahy),ale este stale je v norme,treba fakt zvysit lantus,aby mal glykemie pred jedlami a rano do 8mmol.a a citil sa v pohode,bol nad vecou. Je pravda,ze stres z hypa na zaklade zlej skusenosti roby svoje aj z psychikou a naslene moze aj z postavou...ale prave preto by sa nemal syn bat postavit zoci voci vyzve,aby sa mu to tazke hypo opakovalo v zivote cim menej,jednoducho musi citit,byt intuitivny a vnimavy,kedy asi moze prist to hypo (a na zaklade coho) a pri prvych priznakoch si to hned overit glukomerom...ja sa meriam prevazne pri intuicii,ked citim,ze idem do hypa,alebo naopak,ze asi mam hyper,a len malokedy namatkovo,skor vzdy na zaklade niejakej intuicie,ci pocitu,podnetu,vnutorneho popudu...riadny pokrok nastane,ked sa bude dat volne merat glykemia bez pruzkou a senzorov nepretrzite,napr pomocou lasera

"Ziadne znizovanie bazalu pred sportom neprovozujeme."
Daku ,ale zaroven spominas,ze syn pumpu pred sportom odpojuje,tak to vlastne ako keby si znizil bazal na nulu nie? ale chcem sa opytat,ci potom po sporte pouziva tu istu kanilu,alebo musi davat novu?

Peta ,tiez som si par rokov aplikoval lantus 2/3 rano a plus tretinovu davku na vecer,no mne to prekrivanie sa inzulinu niejak nepomahalo na glykovany,to iste som napokon dosiahol aj len jednou davkou a naopak niekedy vynimocne si schvalne pichnem ransi o dve az tri hodiny neskor ako v predosly den,samozrejme vtedy neranajkujem a beriem to aku skusku ako sa zachova glykemia,ked uz lantus akoze doucinkoval a glykemia fakt dve tri hodiny estte drzi stale normu,tak z toho usudzujem,ze prekrivanie vtedy nepotrebujem,naopak su obdobia,ked pichanie rano-vecer mi pomaha...vlastne som sa ta chcel opytat,v com Ty vidis prinos dvoh pichani lantusu u dceri...dcera mava lepsie glykemie az pri dvoch pichaniach lantusu,ako pri jednom ? Podla mna prekrivanim lantusu (rano-vecer) je davka v tele matematicky ta ista,ako ked sa pichne len jedna za den(rannovecerna) ale fakt potrebna na udrzanie cukru v krvi v norme

stř 19. lis 2014 12:33:39

Odpovědět s citací
ano podle BMI j ještě v pohodě,ale tím jak je osvalený fakt vypadá jak kdyby vážil max.55kg,on hypo vnímá hodně i pozná kdy by mohlo přijít,problém byl,že tehdy přišlo nečekaně a hlavně byl sám doma, mohl do sebe ládovat cukr jak chtěl prostě nic z 19 měl do třičtvrtě hoďky 5 a 19 nebyla protože by byl před tím nízko, kolem 13 měl celý den,tak uvidíme, musí se dát do pohody hlavně po psychické stránce

stř 19. lis 2014 15:20:12

Odpovědět s citací
Ano, su take situacie, ked to hypo nejde len tak zastavit. Uz sme to zazili, hodinu i viac ladujes do decka glukozu a ine jedlo a nic....najhorsie na tom je, ze ako maju pravidelny rezim, tak toho moc medzi tym nezjedia, teda aspon u nas doma..
61 kg na 175 cm nie je ziadna slava, natoz u hokejistu...to je samy sval a slacha :-)..no musite vykrmit, ale najprv sa musi stabilizovat.
My momentalne po 2 tyzdnoch trapenia bezime na senzore...nie je to bezchybne, ale uz mame za sebou par dni medzi 5-10. Ideal. Len co som ho nastrelila, tak sa mi ulavilo :-)

stř 19. lis 2014 17:29:02

Odpovědět s citací
Jo jo snažím se vykrmovat jenže on jak je ve stresu tak prostě nejí.My teď máme problém že je mu 19 takže musel odejít z děcké dia a dospělácká ho přijme až na konci ledna,tak senzor teď prostě nedostane,ale je fajn že má telefon na paní doktorku co chodil a může jí volat o radu

stř 19. lis 2014 19:29:14

Odpovědět s citací
berky, Lantus pícháme dvakrát jako prevenci hypa, doporučila to její diadr, i Levemir takto měla, ale ten prý nedrží 24, takže u Lantusu je to trochu podivné, jenže on jí teď také drží lépe ve dvou dávkách
pokud by měl naprosto plochou křivku tak by to asi nehrálo roli, ale on ji tak plochou nemá třeba ve srovnání s Levemirem a ani s těmi novými (Lantus 300 a degludek - ten snad bude jedno kdy ho v rámci 40 hodin píchneš, ale zatím není na trhu)
na grafu je myslím vidět kopeček v čase cca 6 hodin (nevím zda si to dobře pamatuji) a tím pádem má dva menší kopečky, opruz jsou ty dva vpichy, ale přes den lépe kontrolujeme hypa, píchnout jí to celé na noc si nedovedu představit, v cca 21 pícháme, přesně ve tři největší kopeček koreluje s nejnižší glykémií, prostě si laicky myslím, že by se to bez hypa neobešlo a ať tvrdí kdo chce co chce tak jsem jasně četla, že diabetik 1. typu statisticky tráví až 10% času denně v gly pod 2,8 nejčastěji samozřejmě v noci
kamarád si dělal legraci, že za 25 let cukrovky mu IQ už o 30 bodů kleslo takže už má jen 180 (celkem chytrý je :)), ale já myslím, že stabilních 8-10 bude daleko lepších než 5-6 s hypama
navíc na glykovaný má ze 70% prý vliv postprandiální gly, tak si zkus ohlídat hlavně jídlo
i když samozřejmě noc je dlouhá a výše gly důležitá, já jen nezvládám stát u dcery s glukometrem, asi bych už pak nemohla chodit do práce, vařit BZL dietu a dělat spoustu dalších věcí, takže se vážně těším až bude senzor, který nebude muset mít napíchnutý do zadku
nemá už někdo dia pejska?

stř 19. lis 2014 20:17:26

Odpovědět s citací
Peta ano u levemiru kde uz po 10-tich hodinach zacne jeho ucinok klesat a nevzdrzi 24 hod ma zmysel ho pichat dva krat za den,ale u lantusu,ktory posoby pocas 24 hod viacmenej rovnomerne pocas celeho dna ten zmysel pichat ho dva krat nevidim,sice jeho nastup od pichnutia je az o 3 (2-4) hod ,ale rano si davam zvycajne aj rychly humalog,takze ten to urychli a dostatocne sa naranajkujem,takze ziadne hypo neni,po obede uz to dodrbe len sport,ale v den sportu to riesi vzdatnejsi obed.
Aj u mna ak som si pichal lantus na vecer,tak boli caste nocne a hlavne okolo pol noci hypa,(je to mozne,ze to suviselo z tym jeho trochu vetsim kratkym ucinkom po 6-tich hodinach od vpichu a kto bude jest okolo pol noci kazdy den:) prave preto si ho picham rano a nie su po cely rok ziadne hypa,tento rok bolo sice jedno nocne hypo,ale aj to len koli jednemu experimenu.Pocas spanku samozrejme hypo moze byt,ale ak je v peceni dost glukozy,tak ta sa pri hype uvolnuje a rano je zvycajne potom z toho hyper,tak sa da predpokladat,ze mohlo byt to nocne prespane hypo...ale mohlo ist aj o malo inzulinu,alebo o vela vecerneho jedla
ps este poznamla:levemir vobec nema plochu krivku ako pises.lantus ju nema tiez plochu ale posoby rovnomerne pocas dna...alebo je to vec uhla pohladu? o) http://www.dafneonline.co.uk/forums/4/topics/2125

čtv 20. lis 2014 19:15:27

Odpovědět s citací
Daku ,ako je to z tou kanilou (ihlou) pri pumpe,meni sa pri kazdom odpojeni pumpy od tela (napr sport) ,alebo plati pravidlo: jedna kanila na tri dni ?

čtv 20. lis 2014 19:18:39

Odpovědět s citací
No to nie :-). Kanyla je samostantna cast infuzneho setu. Do nej nasadzujes hadicku, ktora vedie od pumpy. Spojenie kanyly a hadicky je rozpojitelne. Mas k tomu samozrejme "krytku", ktorou odpojenu kanylu uzavries.
Jedna kanyla 3 dni - to zalezi. Obcas prepichujeme i kazdy den...zalezi od miesta. Obcas sa kanyla (teflonova) zalomi, to musis prepichnut skor. Vychadza nam to teraz tak na cca 2.5 dna. Dlhsie zavedena kanyla - uz sa to zapaluje, horsie vstrebava - horsie glykemie..

pát 21. lis 2014 8:56:47

Odpovědět s citací
Daku ,z toho som teda vyrozumel,ze kanyla je zapichnuta v bruchu aj pocas odpojenej pumpe pocas sportov...mne by vsak pomohla informacia,ze ci je mozne pocas sportov si tu kanylu vytiahnut celu z tela (plavanie,celodenna jazda na kole,turistika,zatazove sporty,karate...) a pripadne tu istu kanylu si po sporte v pravit naspet do tela ak je to kanila jednodnova ? Na pere si totiz menim ihlu len pri vymene ampulky a vsetko je ok,ale kanyla je umelohmotna a asi aj hrubsia ihla,je to ine,preto sa pytam.

pát 21. lis 2014 17:51:03

Odpovědět s citací
Teflonovou kanylu už znovu píchnout nejde, zůstává tedy při odpojení stále v těle. Kovová by znovu zavést šla, ale je s tím spojené riziko zanesení infekce.

pát 21. lis 2014 18:07:48

Odpovědět s citací
a ako hlboko (kolko cm) sa ta kanyla vpichuje do sadla ?

pát 21. lis 2014 20:31:14

Odpovědět s citací
berky, na tom odkaze jsem si přečetla Levemir versus Lantus a mám dojem, že Levemir jde lépe průběžně korigovat na dávky sportu, ale celkově se musí píchat asi o 20-30% větší dávka než Lantusu
my na Lantusu teď s dcerou držíme stále stejné dávky a protože fakt není tlustá tak sport navíc dokrmujeme předem (ne rychlý cukr, ale polysacharidy)
v případě Kristínina syna si myslím, že 17j Lantusu na více než 60kg je málo i když už má po pubertě, rozhodila bych mu dávku na dvě části, větší ráno a před sportem přidat dostatečně dopředu pomalé sacharidy a pokud by v průběhu zápasu měl pocit, že má málo energie tak doplnit menší množství rychlých sacharidů, aby játra neměla takovou potřebu dobírat si to v noci
v Ústí nad Labem působí nějaký sportovní diabetolog, vrcholový fotbal se nadávkovat prý nedaří ale třeba by měl nějaké užitečné rady, fakt bych to neřešila s obyčejným diabetologem ani s námi laiky (i když sportovci mezi diabetiky určitě dobré rady mají), protože sport zvláště tak náročný jako hokej vyžaduje hodně zkušeností
kontakt by snad měla edukační sestra z léčebny Mánes ve Varech nebo ho možná bude znát paní doktorka Samková

stř 26. lis 2014 9:05:03

Odpovědět s citací
Ja to nechapem...to, kolko ma ktory diabetik bazalu, je silne individualna vec. Ako si na to prisla, ze ma malo bazalu? Videla si jeho tyzdenne profily??? Vies, aky ma casovy program?? Aka je fyzicka zataz?? Aku ma citlivost ????? Vykladat tu na zaklade rocnych skusenosti u svojho dietata, ze ma niekto malo alebo vela bazalu bez toho, zeby o tom nieco viac vedel, je ....prinajmensom nerelevantne...

stř 26. lis 2014 13:03:12

Odpovědět s citací
Je to fakt individuální,jednu dobu měl i 25j Lantusu a známý dospělý skoro stokilový chlap má 15 Lantusu.Teď zkouší Lantus v 11dopoledne,ráno glykemka 9 po snídani 12,před obědem 13 po obědě 15,ale před večeří už má20 po večeři 21 a před spaním 12,takže dá víc inzulínu před obědem a uvidíme,chceme ještě vydržet jestli to nějak nevychytá aby se nemusel vracet k večeru.

čtv 27. lis 2014 11:14:57

Odpovědět s citací
Peto dík za tip na sportovního diabetologa,syn chodí každý rok ke sportovnímu lékaři a i když to není diadoktor,tak má v péči i ty co mají diabetes,tak něco poradit umí,navíc syn hraje hokej už 14let taže už ví co a jak,ale stejně každý zápas a vlastně každý den je jiný takže každý den je boj,ale je fajn vědět že existuje speciální diabetolog o tom jsem neměla ani tušení,kdyby bylo nejhůř určitě bych byla ráda za možnost kontaktu.

čtv 27. lis 2014 11:32:27

Odpovědět s citací
asi tam má vliv i to sportování, i dceři to jde trochu dolů po sportu, ale bohužel ne tolik jako jiným dětem, je docela vytrvalostní typ a ještě má inzulinorezistenci takže se teď jakž takž držíme se 13j Lantusu ve dvou dávkách, bývá celý den okolo 10, ráda bych ji dostala ještě o něco níže, ale důležité je myslím, že nemá ty obrovské skoky po jídle
jediné co mi na Lantusu fakt vadí je, že ji štípe, brečí teď v podstatě při každé aplikaci, pomohla by jedna aplikace denně ale já prostě nevěřím, že by jedna dávka dělala totéž co dvě rozložené
bohužel si neumím vybavit jak se ten pan doktor jmenuje, ale určitě by se dalo narazit na nějaké jeho publikace kdyby bylo potřeba, ono je dobré soudit podle reakcí většího souboru pacientů, samozřejmě ne podle jedné specifické holčičky, v tom má daku pravdu
tak snad se vám zadaří

pát 28. lis 2014 19:40:59

Odpovědět s citací
Urcite tu pritomni na webe dlhorocni DM1 sportovci by mohli vykladat rozne podrobnosti...asi existuju nejake obecne zavislosti, ale kazdy to ma urcite velmi individualne, zalezi aky sport, aka je zataz atd atd...
U nas sa to tiez rozne meni. Ked syn zacinal s futbalom, tak ho to sundavalo hodne dole i v priebehu aktivity, ale hlavne medzi 21-24h vecer - kklasika- doberanie..Teraz to uz nefunguje, zaprve mame nastaveny rezim tak, aby prave nesiel do vyrazneho hypa ( a nemusel dojedat a dopijat), a tiez to najskor zavisi na miere kondicie..ja tomu moc nerozumiem, ale ocakavala by som, ze ked je nejaka aktivita skutocne pravidelne skoro kazdy den o nejakej hodine, tak sa ten metabolizmus vnutorne nejako naprogramuje.. (asi ako ked niekto pravidelne obeduje o 12h, tak ma o 12h vzdy hlad)..mozno sa tiez vytvaraju vacsie zasoby svaloveho glykogenu...
ale napr. este pred mesiacom sme v priebehu zapasu pri glykemii 7-8 museli dojedat..teraz uz nie, pretoze ide prave s glymcami hore a prave naopak dopichujeme malicky korekcny - s glykemiami cez 12 sa mu uz spatne hraje....
takze neexistuje podla mna ziadny universalny postup.

sob 29. lis 2014 17:05:52

Jméno: dominika
Odpovědět s citací
my jsme velky propad po sportu zazili poprve o vikendu, dopoledne vytrvalostni beh
odpoledne najednou prudky pokles, rekl si az mel 2.3
sportuje porad, hraje fotbal, ale ten beh (pres 1500 m) nas dostal
pridala jsem jen na dopoledne, vubec me to nenapadlo....vsude jsem o tom cetla, ale nam se to stalo az po 1,5 roce DM1

pon 01. pro 2014 8:07:37

Odpovědět s citací
Domuska, nam sa to stalo nieco podobne v lete po "prechadzke" v Tatrach. Ziadna , podla mna, velka zataz, len sme si vyliezli na Hrebienok a zosli dole do Lomnice. V zivote by som nepovedala, ze k tomu moze dojst...

pon 01. pro 2014 8:52:51

Odpovědět s citací
Asi je nutne byt opatrnym pri inom type zataze...ale je to na palici. Normalne zvladame 2-hodinovku plavania, treningy, zapasy, behanie po vonku - doberanie sa neskor nekona....
A pritom 1500 m by nemala byt pre chlapcov z futbalu ziadna extra velka vzdialenost ...kolik mu je asi tak 9 pravda ?

pon 01. pro 2014 8:56:29

Odpovědět s citací
Daku a kdy dopichujete?Během zápasu?Syn včera před zápasem 11 a po zápase hrozných 29,dnes ho celý den bolí hlava,prože z 29 měl do tří do rána 9.Na treninky ubere 2-3j inzulínu a celkem dobré,ale teď mu dělají problémy zápasy určitě adrenalin a stres.Takže zas všechno jinak.

pon 01. pro 2014 18:24:18

Odpovědět s citací
Pokial je to zo stresu, tak s tym nic neurobis, ziaden dopich nepomoze. Uz sme tak minuli par zapasov. Hrali so Spartou :=) a mlady sa uplne rozsipal. Nemohol ani pozerat na to. Az ked ho manzel nasilu odvliekol, tak glykemia zacala klesat...ale to je skor taka vynimka, casom si zvyka. Musi tvoj syn popracovat na psychike, tu nic ineho nepomoze

Kedze Max je zatial oproti Vam este "maly" , my meriame o prestavke. Pri vyssich glykemiach je i tak jeho vykon k nicomu, teraz uz prudi i u 12. Takze dopichujeme i v priebehu zapasu, ale on je na pumpe, takze mozem poslat malu korekcnu davku. Na perach to bol dost horor, je tam velke zpozdenie...Na treningoch je uplne bez pumpy, odpoji sa..

ANo, musi im byt strasne, ked maju take poklesy, syn je absolutne nepouzitelny, k tomu odmieta jest a chce sa mu zvracat...obcas premyslam, ci to za to stoji...ale to uz my asi neovplyvnime...

Drzte sa..

úte 02. pro 2014 18:25:57

Odpovědět s citací
je to narocne, ale ja si rikam, ze nam to pomuze zvladnout pak pubertu, neni nic horsiho nez kdyz se pubertak flaka
synovi teprve bude 9, ale radeji jsme to podchytili uz ted:0)
navic jim to zvedne sebevedomi a neco se nauci, opravdu to ale da dost starosti a premysleni
navic je to bavi a jsou realne mezi vrstevniky (nejen virtualne na internetu apod.)

úte 02. pro 2014 18:49:23

Odpovědět s citací
Domi, a vy ste na perach alebo pumpe? Pokial to myslite dlhodobejsie a vaznejsie, tak ta pumpa je k nezaplateniu...
Ano, je to tak, teraz maju sice trochu volnejsi program a 4 dni bez treningov su pre neho katastrofa, sije to s nim a je s nim nanevydrzanie. Inak by bol najskor stale na nete a facebooku (mimochodom, zriadil si ho sam bez naseho vedomia, pretoze vsetci ostatni ho maju len o nie....).

stř 03. pro 2014 8:23:50

Odpovědět s citací
zatim pera, zvladame to do tech 6 GH, jeste mu nebylo 9 a je fakt hodne detskej
vsude neco zapomina...
casem asi taky prejdeme na pumpu, ted v rijnu to ma dva roky
manzel "oslavi" rok DM1 v lednu, ten ma porad remisi, ma mensi davky nez Ondra, je taky na perech
asi by casem bylo dobre, aby ji meli oba, pokud ji manzel nebude chtit, mam obavu, ze ji nebude chtit ani Ondra, vse zalezi na glykemiich
syn je zasekavaci, otukavala jsem ho, ale strikne pumpu odmitnul, asi bychom museli na nej opravdu polehoucku a trpelive

stř 03. pro 2014 13:57:55

Odpovědět s citací
Jasne, ono je to narocne. U nas zavelil muz, Maxovi bolo asi 9,5. Glykovany sme mali vtedy asi 6,2 ale pracne som to stahovala zo 7 skoro cely rok. Teraz sme do 6,5. Ale pod 6 uz je to katastrofa, je to skor castymi hypami...

pát 05. pro 2014 8:42:21
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 37 ]