Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ] 
Vysoká hladina cukru v krvi 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Vážení uživatelé tohoto fóra diabetici,

od včera mám senzor Minimed, takže vidím co se semnou děje a jsem mírně znepokojen. Používám inzulinovou pumpu.

Děje se totiž to, že jsem si špatně spočítal jednotkový příjem potravin, které jsem posnídal.

1) Vstal jsem s 4,2
2) Posnídal jsem víc, než jsem měl a zároveň jsem si píchnul standardních 5 jednotek inzulinu Novorapid.
3) Chvíli na to mi pumpa začala řvát, narostl jsem na 17.
4) Na to jsem reagoval rozloženým bolusem o velikosti 2 jednotky na dvě hodiny.
5) Na to jsem narostl na 20.
6) Dále jsem postupoval přidáním dalšího rozloženého bolusu na dvě hodiny o velikosti 3 jednotek,
7) Glokóza v krvi 20 trvá už cirka 2 hodiny.

Potřebuji tedy poradit, jak se efektivně dá snížit cukr v krvi?
A) Při cukru v krvi 10-17
B) Při cukru v krvi nad 17

Napadají mě dvě možnosti jak toho docílit:
a) Přidat dočasnou bazální dávku nebo rozložený bolus. -> To si myslím, že není ideální, protože jak jsem dnes zjistil, po tomto kroku spíše rostu ještě více, než aby se cukr v krvi snižoval Tato metoda má tedy opačný efekt.
b) Přesto že cukr v krvi je například 20, tak se najít a píchnou si adekvátní bolusovou dávku inzulinu. -> Myslím, že tohle by mohlo fungovat, teď jsem to zkusil, uvidíme co se stane.
c) Jít například běhat. Myslím, že tato metoda je také funkční, ale jak mi bylo již vysvětleno, tato metoda je funkční pouze do hodnoty cukru 14, pak má zase opačný účinek jako možnost a).

Poraďte mi prosím případně jinou metodu jak efektivně snižovat vysokou hladinu cukru v krvy, pokud existuje, pokud existuje.

Naposledy upravil MirekOS dne čtv 12. bře 2015 15:43:01, celkově upraveno 1

úte 10. bře 2015 11:28:38

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Mirku,hodně pij(vodu)ap. a taky hodně choď do schodů-aspoň nám to tak tvrdil dia,měl ordinaci v 8.p!Ten nás honíval!Když máš vysokou glymču,nejez,při vyšší hl. než 15 si přidej 2j.Choď a tak za 05h. se znovu změř.

úte 10. bře 2015 11:59:16

Odpovědět s citací
No, mal by si vediet, aky mas v jednotlivych castiach dna inzulinovo/sacharidovy pomer (coz je spojene s citlivostou na inzulin). Obecne je rano a dopoludnia vyssia rezistencia na inzulin. U naseho 12 rocneho syna mame momentalne pomer 1,2 jednotky inzulinu na 1 vj jedla, aby sme sa dostali na cielovu glykemiu 6 po jedle (nie zeby sa to darilo pravidelne).
S urcenim tych pomerov by ti mal pomoct tvoj dialekar. Dalej ti na zaklade dat zo senzoru urci i pomer, o kolko ta v danej casti dna znizi 1 jednotka inzulinu. To potom mozes vyuzit pri korekcnych bolusoch. (Napr. my mame momentalne orientacnu hodnotu, ze 1 jednotka stahuje o 4-5 mmol/l). Najlepsie by bolo, keby si dni vobec nezasahoval do priebehu glykemii (zapomen na senzor), peclive si vsetko zapisoval a potom, az stiahnes data, tak sa to vyhodnoti a upravi sa davkovanie.

stř 11. bře 2015 8:31:30

Jméno: Míša
Odpovědět s citací
Mirku, já mám takovouhle taktiku (mám jí na pumpě a měla jsem i na perech):

POkud mám 10-15 (u mě je kritická hladina 15), tak si přidám o 2-5 jednotek navíc do bolusu a nic jiného, do hodinky je to dole. Pomůže i běh (ale opravdu běh, ne procházka).

Pokud mám na 15, tak nepomůže běh ani jakýkoliv jiný sport, gylk. jde nahoru. V tomto případě to udělám tak, že přidám svých 5 jednotek na glyk. 15 a za každé dva mmoly nad 15 dávám další jednotku.

Takže příklad:
Pokud mám 20, tak:
standardně si na dané jídlo dávám 5j
přidám dalších 5j jako dávku na 15mmol
a dalších 2-3j jako dávku mezi 15 a 20 mmol, tzn si dohromady dám 12j insulinu. Najednou, nerozloženě a krásně to jde dolů.

Doktorka na mě taky koukala a říkala, že bych si měla připíchnout tak dvě jednotky, ale ty se mnou nic neudělají, takže tomu dám trochu do těla a do hodinky a půl jsem v normálu :)

Tak hodně zdaru!

stř 11. bře 2015 9:05:04

Odpovědět s citací
Daku píše:
No, mal by si vediet, aky mas v jednotlivych castiach dna inzulinovo/sacharidovy pomer (coz je spojene s citlivostou na inzulin). Obecne je rano a dopoludnia vyssia rezistencia na inzulin. U naseho 12 rocneho syna mame momentalne pomer 1,2 jednotky inzulinu na 1 vj jedla, aby sme sa dostali na cielovu glykemiu 6 po jedle (nie zeby sa to darilo pravidelne).
S urcenim tych pomerov by ti mal pomoct tvoj dialekar. Dalej ti na zaklade dat zo senzoru urci i pomer, o kolko ta v danej casti dna znizi 1 jednotka inzulinu. To potom mozes vyuzit pri korekcnych bolusoch. (Napr. my mame momentalne orientacnu hodnotu, ze 1 jednotka stahuje o 4-5 mmol/l). Najlepsie by bolo, keby si dni vobec nezasahoval do priebehu glykemii (zapomen na senzor), peclive si vsetko zapisoval a potom, az stiahnes data, tak sa to vyhodnoti a upravi sa davkovanie.

Citlivost inzulínu znám, Vaší odpověď jsem bohužel nepochopil, ale děkuji. Jde o to, že citlovost většinou nefunguje.

Biiga píše:
Mirku, já mám takovouhle taktiku (mám jí na pumpě a měla jsem i na perech):

POkud mám 10-15 (u mě je kritická hladina 15), tak si přidám o 2-5 jednotek navíc do bolusu a nic jiného, do hodinky je to dole. Pomůže i běh (ale opravdu běh, ne procházka).

Pokud mám na 15, tak nepomůže běh ani jakýkoliv jiný sport, gylk. jde nahoru. V tomto případě to udělám tak, že přidám svých 5 jednotek na glyk. 15 a za každé dva mmoly nad 15 dávám další jednotku.

Takže příklad:
Pokud mám 20, tak:
standardně si na dané jídlo dávám 5j
přidám dalších 5j jako dávku na 15mmol
a dalších 2-3j jako dávku mezi 15 a 20 mmol, tzn si dohromady dám 12j insulinu. Najednou, nerozloženě a krásně to jde dolů.

Doktorka na mě taky koukala a říkala, že bych si měla připíchnout tak dvě jednotky, ale ty se mnou nic neudělají, takže tomu dám trochu do těla a do hodinky a půl jsem v normálu :)

Tak hodně zdaru!

Co máte za inzulin, že funguje až za hodinu a půl? Pokud jsem dobře pochopil, tak si dáváte 5j inzuinzulinu (jako kompenzaci jídla, které si jdete dát) + dalších 5j (jako kompenzaci vysoké glykémie), tedy Vaše bolusová dávka je 10j.? Nevím, jestli je to dobrá volba. Mě doktorky vždy říkaly, že okamžitý bolus smí být vždy maximálně 5j. a zbytek rozložený alespoň do dvou hodin. Pokud to myslíte tak jako já, tak to dělám a většinou mi to nefunguje.

stř 11. bře 2015 10:13:20

Odpovědět s citací
A co ste nepochopil? Pokial je vsetko v poriadku a system beha ako ma (to jest nie su tam ziadne dozvuky predchadzajucich hypoglykemii, nemoc, stres, technicke zavady pod..) tak by ta citlivost mala fungovat. Teda pokial je dobre nastavena.
Pise sa, ze u dospelych dia su prevazne bolusove davky 1 j inzulinu na 1 vj. (velmi laicky - pri vychodzej glykemii 6 pokryje 1 jednotka inzulinu 1 vj tak, aby bola vysledna glykemia zase 6). To je ale urcite nejaky statisticky stred. Citlivost v priebehu dna rozne klesa. My na snidani mame pomer 1.2 inz/1 vj, ale uz na obed 0.5 a na veceru 0.6.
To vsetko sa pocita s priebehov glykemii zo vztahu mnozstva prijatych sacharidov a bolusovych davok. Tieto citlivosti sa vyuzivaju pri pouzivani Bolus Wizardu, Lubos je v tom expert, pokial sa pamatam. Ale urcite to zalezi i od vysky bazalnej davky. Niekto bezi na pomere "bazal /bolus" 60/40, niekto 50/50 a my zase na 40/60.
Davkovanie sa samozrejme v case meni, takze je nutne upravovat obcas davky - predpokladam, ze i u dospelych.
Citlivost urcite tiez zalezi od celkovej dennej davky a vahy pacienta. Stihli pacienti ( i fyzicky aktivni) su na tom urcite lepsie ako pacienti s nadvahou. Je to velmi individualne, takze nejake plosne - ze na snidani by nemalo byt viac nez 5 jednotiek inzulinu- nie je podla mna idealny pristup. Clovek ma dostat tolko inzulinu kolko potrebuje.

čtv 12. bře 2015 8:26:53

Odpovědět s citací
Děkuji za vysvětlení, nyní jsem Vás pochopil.

Píšete mi, že když mám glykémii například 17, sním 1VJ a píchnu si 1,4j inzulinu (moje citlivost), tak budu mít za 20minut glykémii 6.

Tak jste to jistě nemyslel. No já jsem zjistil tabulkou, že mi bolus mi vykompenzuje inzulin cirka 1:1 j.
A každá další jednotka inzulinu navíc sundá glykémii cirka o 4.

Dělám to tedy tak, že pokud bych měl glykémii 17 a večeřel 5VJ, tak bych si píchnul:
1) Bolus 5 jednotek (prý víc jak 5jednotek bolusem se dávat nesmí)
2) Bazál rozložený na dvě hodiny ((17-6)/4) = cca. 3 jednotky

čtv 12. bře 2015 8:43:36

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Mirku,když bys měl glymču 17 tak nejez,Doc.Chlup(poměrně odborník na DM),ke kterému jsem dřív chodil,mi to vysvětloval takto:při vysoké glymči máš v krvi hodně cukru-t.j. výživy pro buňky.Tak nepotřebuješ jíst.Přirovnával to k autu-když máš plnou nádrž benálu-taky netankuješ další,už se tam nevleze!

čtv 12. bře 2015 10:42:43

Jméno: Jarka
Odpovědět s citací
Luboši, v tom máš v principu pravdu, ale pokud je to hyper kontraregulační, u některých lidí pomáhá právě kromě připíchnutí inzulínu i něco malého sníst. Jakoby to "resetovalo" systém a dalo šanci inzulínu zafungovat :-)

čtv 12. bře 2015 11:51:51

Odpovědět s citací
Ano, taky bych řekl, že když si píchnu inzulin bez jídla, tak si tělo jakoby na rychlo hypne a efekt je, že glymča ještě více roste.

Vlastně je to jak kdy.

Naposledy upravil MirekOS dne čtv 12. bře 2015 14:53:03, celkově upraveno 1

čtv 12. bře 2015 14:19:23

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Jarko, přesně tak nám to doporučoval jeden dlouholetý diabetik a Martinovi to aspoň dřív tak určitě fungovalo. Vysokou glykémii srážel menším jídlem + zvýšeným inzulínem. Nikdy ne jen inzulínem. Nevypadá to logicky, ale fungovalo to.

čtv 12. bře 2015 14:30:27

Odpovědět s citací
Z vašich odpovědí co jsem zjistil je trochu se najít a píchnout si zvýšenou dávku inzulínu.
Nicméně neřekli jste mi nic konkrétního. A ta zvýšená dávka má být bolusová nebo bazální?

čtv 12. bře 2015 14:55:10

Odpovědět s citací
Mirku, já mluvím o bolusu, ale na perech. Nejsem si jistá, jestli by to stejně fungovalo s pumpou.

čtv 12. bře 2015 15:02:07

Odpovědět s citací
Takže jsem se zatím nedozvěděl žádnou efektivní metodu, kterou bezpečně srazit výši glykémie...

čtv 12. bře 2015 15:42:08

Odpovědět s citací
1) Vstal jsem s 4,2
2) Posnídal jsem víc, než jsem měl a zároveň jsem si píchnul standardních 5 jednotek inzulinu Novorapid.
3) Chvíli na to mi pumpa začala řvát, narostl jsem na 17. "

Neviem aky strop pripichnutia bolusu je u pumpy (uvadzas 5j),ale ked na perach posnidam viac ako mam,tak 5 jednotiek ma na perach neobmedzuje (aj preto ti to potom islo este vyssie nad 17mmol),ale podla jedla (zjedeneho naviac) si pichnem kolko je treba,max vsak do 15 jednotiek rychleho inzulinu,viac sa neodvazim,ale ani som to nikdy nepotreboval,bezny standard na jedlo mam medzi 7-12 jednotiek rychleho inzulinu.

Nameranu glykemiu 17mmol (ktoru uvadzas ako priklad) by som riesil z ohladom ci glykemia ma este stupajuci,alebo uz klesajuci charakter,ci chcem jest alebo nie,kolko sa budem hybat...viacmenej skusenostami viem okamzite odhadnut presnu davku rychleho inzulinu...konkretne:

"V noci" bez jedla na 17mmol pripichnem perom 4-5j humalogu (z ohladom na mnozstvo jedla zjedeneho cez den a mnozstvo denneho pohybu zvolim 4 alebo 5j)

"Pocas dna" na 17mmol ako vravim,zohladnujem veci ktore som pisal (stupajuci/klesajuci charakter glykemie,idem/neidem jest,aky bude pohyb) potom este existuju obdobia,kedy mi telo pyta viac inzulinu (chripka,urazi,stresy...ale aj nejasne priciny) okamzite to zohladnujem tiez,potom su davky niekedy uplne ine,az dvojnasobne a naopak ak som napr na vylete v prirode,tak sa blizim takmer k nule...je to tazke ale nic ine nam nezostava,len sa rychlo (bleskovo) prisposobovat

čtv 12. bře 2015 16:13:17

Odpovědět s citací
Mirku, univerzálně platná metoda, jak srazit vysokou glykemii, prostě neexistuje. Záleží přece jak na individuální citlivosti na inzulín, ale i na příčinách hyperglykemie. To, co zabere jednou, pak v druhém případě nemusí fungovat.
Osobně vysokou glykemii (14 a výš) z důvodu dietní chyby řeším kombinací připíchnutí (1 bolus) a dočasným zvýšením bazálu (120% minimálně na 3 hodiny). Ovšem moje citlivost na inzulín je dost vysoká (na kg váhy 0,3j), takže žádné koňské dávky si přidávat nemůžu.
Jiné to je v případě plošně zvýšené glykemie kvůi nemoci, zánětu apod. Tam to řeším dlouhodobě zvýšeným bazálem. Hodnotu dávky ale nijak zvlášť nepropočítávám, u mě z minulosti stále funguje metoda pokusem a omylem. Díky dostatku proužků to ale docela funguje.:-)

čtv 12. bře 2015 18:26:16

Odpovědět s citací
Díky všem, popravdě se mi ideálně osvědčilo i dnes najíst se a píchnout si. Z 14 sem se opět během tří hodin dostal na glykémii 5.

Darja: Proužky nejsou problém víceméně ani u mě, problém jsou díry v prstech, mám je jako cedník. :-D

čtv 12. bře 2015 19:18:12

Odpovědět s citací
darja ,pises:(na kg váhy 0,3j) ,ako sa prosim zistuje citlivost na inzulin...laboratorne z krvi cez parameter cepeptit ?

pát 13. bře 2015 6:42:35

Odpovědět s citací
MirekOS píše:
Děkuji za vysvětlení, nyní jsem Vás pochopil.

Píšete mi, že když mám glykémii například 17, sním 1VJ a píchnu si 1,4j inzulinu (moje citlivost), tak budu mít za 20minut glykémii 6.

Tak jste to jistě nemyslel. No já jsem zjistil tabulkou, že mi bolus mi vykompenzuje inzulin cirka 1:1 j.
A každá další jednotka inzulinu navíc sundá glykémii cirka o 4.

Dělám to tedy tak, že pokud bych měl glykémii 17 a večeřel 5VJ, tak bych si píchnul:
1) Bolus 5 jednotek (prý víc jak 5jednotek bolusem se dávat nesmí)
2) Bazál rozložený na dvě hodiny ((17-6)/4) = cca. 3 jednotky

To takto jednoducho samozrejme nefunguje. Pri vyssej vychodzej glykemii je nutne pocitat s dodatocnou korekcnou davkou naviac, takze sa celkova davka samozrejme zvysi.

Urcite by som sa nespoliehala na nejake tabulkove hodnoty, je to velmi obecne.
Vzdy je potreba, podla nasich skusenosti, stahovat taketo glykemie spolu s jedlom (teda cez den). Pokial je to ciste zalezitost spatneho davkovania, tak organizmus okamzite zareaguje. Pokial su v tom ine faktory, tak to obcas nejde dole - aspon u nas-i par dni.

pát 13. bře 2015 9:32:23

Odpovědět s citací
Dnes se mi opět potvrdilo, že zvýšením inzulinu vysokou glykémii kompenzovat nelze.

Z inflexní následujího grafu znázorňují reakci glykémie na přidání inzulinu.
Obrázek

Připichováním inzulinu jsem se dostal z glykémie 9 na 18.....

pát 13. bře 2015 10:04:34

Odpovědět s citací
Mirku,
jak píše Darja záleží přece jak na individuální citlivosti na inzulín, ale i na příčinách hyperglykemie. To, co zabere jednou, pak v druhém případě nemusí fungovat.
Musíš nejdříve zjistit z jaké příčiny je hyperglikémie.
Tak u nás např., když je ze špatně odhadnutého jídla pomůže přidání inzulínu, ale když je např. kontraregulační, (a ještě musíš poznat z jakého důvodu kontraregulační), tak přidávat inzulín nemá cenu, jelikož to nepomůže, kontra se musí zastavit a pak s tím jde něco dělat, někdy jde glykémie i sama dolů, když to přeženeš s inzulínem, tak ten se v těle jakoby naakumuluje a pak z toho je nízko.
Pak záleží na citlivosti, když jsme pár dní na hezkých glykémiích citlivost je ideální, když jsme na tom z glykémiemi hůř,
tak citlivost už je horší.
Ještě je lepší přidat inzulín v dočasném zvýšeném bazálu, než v bolusu, to nám funguje lépe a nedá se tolik inzulínu jako v bolusu.
Ale to co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého.
A, že vstáváš pokaždé s jinou glykémii ráno, i když jdeš spát se stejnou, tak u nás tomu je také, záleží na předešlém dnu, jaké jsou tak aktivity, jaké jsou či nejsou nerváky, jaké je počasí.

pát 13. bře 2015 10:29:09

Odpovědět s citací
Co znamená kontraregulační? Jaké příčiny vysoké glykémie může být, když ne z větší snídaně ku inzulinu?

pát 13. bře 2015 10:47:09

Odpovědět s citací
Kontraregulační hyperglikémie vzniká po prudkém poklesu nebo jako reakce na hypo. Tělo se snaží samo pokles zastavit vyplavením hormonů a jiných látek, které působení inzulínu blokují. V takovém případě se zdá, že inzulín vůbec nefunguje a často i po přípichu jde gylkémie nahoru. Problém je, že když působení těchto "blokačních" látek v těle odezní, zapůsobí ten píchnutý inzulín a glykémie jde dolů často velmi rychle.
Tím se ovšem někdy vytvoří "bludný" kruh - tělo opět zareaguje tím, že vyplaví látky blokující inzulín...

Z toho důvodu se nedoporučuje snižovat vysokou glykémii příliš rychle.

Snad jsem vysvětlila srozumitelně :-)

pát 13. bře 2015 12:04:56

Odpovědět s citací
Jednoducho povedane: ked si zdravy jedinec, tak na nizku hladinu glukozy v krvi reaguje organizmus nejakymi mechanizmami - prostrednictvom produkcie hormonov ako glukagon, adrenalin, kortizol nebo rastovy hormon reguluje sekreciu inzulinu (stopne to), nastartuje uvolnovanie glukozy z jater, znizuje citlivost buniek na inzulin atd atd...aby ochranil telo pred hypoglykemiou (hlavne mozgove bunky). Proste aby doslo naspat k normalnemu stavu.
DM pacienti maju narusene tieto cykly... Z roznych dovodov, to asi nie je dolezite. Nicmenej samozrejme reaguju na hypoglykemiu, su stale "zivi a funguju", akurat ze to nie je okamzita odpoved, ale je to casto posunute v case. My mame skusenost i 12 a viac hodin. Typickym prejavom je to, ze je syn 4-6 hodin na vysokej glykemii a nereaguje na pripichy bolusov. A potom zase naopak leti prudko dole. A ten prudky pokles vyvola nasledovnu reakciu na hypo..
Nenajdes nic poriadneho a zrozumitelneho v literature, pretoze je to podla mna tazke prestudovat. Malokto uvedie niekoho umyselne do hypoglykemie za ucelom badania :-). Ale RUzena ma s tym skusenosti...dcerka jej takto lezala v nemocnici..

pát 13. bře 2015 13:56:04

Odpovědět s citací
Mirku,
Jarka i Daku to vysvětlili perfektně, sama bych to lépe neřekla.
Ano kontraregulačních hyperglikémií může být spoustu, z hypa, z poklesu glykémie, z radosti, ze vzteku,
glukagonem, který je v alfa buňkách, který při poklesu hladiny glukózy v krvi spouští v jaterních buňkách glukoneogenezi (tvorbu glukózy), glykogenem v játrech a ve svalech, dále adrenalin, kortizol, nebo už zmiňovaný růstový hormon, to všechno
může být za tím, že je glykémie vysoká.

pát 13. bře 2015 16:32:57

Jméno: Míša
Odpovědět s citací
Mirku, já se měřím za hodinu a půl po tej dávce, kdy je prokazatelně vidět účinek.

Jinak doktoři říkají A, ale ne každý spadá do jejich tabulek a já do nich třeba nespadám. Pokud mám gly 17 a dám si tu jejich 1-2 jednotky navíc, tak se nestane nic :)

stř 18. bře 2015 8:36:27

Jméno: Vláďa
Odpovědět s citací
Používám stejný princip jako Biiga, větší dávka bolusu bez jídla a glykemie je do 2 hodin v normálu. Pokud je glykemie kolem 15 tak žádný náročný sport jen třeba malá procházka.Každý to máme jinak a musíš si otestovat co ti nejlépe funguje.

čtv 19. bře 2015 16:53:44
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 27 ]