Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Vysoká glykémie z inzulinu 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Ahoj všichni,

ze senzoru jsem již nejednou vypozoroval, že jsem například: byl stabilně trochu vyšší třeba 10mmol/l, tak sem si píchnul jednu jednotku inzulinu, která by to měla srazit na 6mmol/l. Namísto toho jsem se dočkal nehezkého strmého růstu až na 19mmol/l.

Myslel jsem, že vysoké glykémii z inzulinu (tedy nadbytku inzulinu) vždy předchází hypoglykémie.

Je to normální?
Pokud ano, jak poznám, kdy jsem vysoký z nadbytku inzulinu a kdy naopak z nedostatku inzulinu či jídla?

Moc Vám děkuji za vysvětlení.
Hodně mi tím pomůžete.

pon 29. kvě 2017 19:42:54

Odpovědět s citací
Mirku,
už chodím na fórum jen jako tichý pozorovatel, nyní už dcera si vše řídí sama, ale dříve jsem se dost zapojovala
do diskuzí.
Asi moc nerozumím, jak píšeš vysoké glykémie z inzulínu, ale nemyslím si úplně z inzulínu, ale z kontraregulací, která může přijít né jenom po hypu, ale i po banálním poklesu.
Nyní dcera už na takové kontraregulace netrpí, je už dospělý diabetik, ale jako dítě na ně velice trpěla
stačil pouze pokles glykémie, né hypo, které bezpečně pozná, už od začátku diabetu pociťuje hypo už při glykémii 4.
Při nasazení senzoru jsme dokázali mít třeba i 4 poklesy a následné kontra/ za noc.
Také může nastat kontra až delší dobu po hypu, či po rychlém poklesu.
Když máš senzor tak vypozoruješ, že i po připíchnutí inzulínu ti letí glykémie nahoru, podívej se zpětně, zda jsi tam dřív neměl nějaké hypo, nebo pokles.
Dcera když měla hyper z jídla, připíchnutý inzulín fungoval, ale když měla hyper z kontra, tak né, buď jsme nechali
glykémii srovnat přirozeně, nebo jsme zvýšili bazál, ale zase u nás hodně záleželo, zda kontra nastupuje nebo už zkončilo, kdyby začalo, tak nic nepomohlo a my by jsme ji předávkovali inzulínem a pak by to fakt byl začarovaný kruh.

pon 05. čer 2017 9:20:51

Odpovědět s citací
Děkuji za odpověď. Jestli to chápu dobře, tak když po poklesu samovolně vzroste, zkusím si dát jen jednu jednotku inzulinu, pokud nepoklesne ale vyroste ještě více, tak třeba půl dne hladovka než zase klesne (jak píšete: "Srovnat přirozeně")?

úte 06. čer 2017 12:20:48

Odpovědět s citací
Ahoj, i ked pozde, tak par reakcii:
ak si dospely a uz zabehany DM, co vie urcovat/odhadovat mnozstvo jedla a k tomu davky, tak vysoku glykemiu z jedla zistis rychlo. Po pripichu reagujes. Chce to byt len stale v pohotovosti.
horsie je to prave v situaciach, ako popisovala Ruzena...mame s tym tiez bohate skusenosti (uz 8 rokov) u syna. U deti je to problem, pretoze i v obdobi kontraregulacii a nizkej citlivosti na inzulin (to jest vzdy vysoke glykemie) jednoducho musia jest, inak spatne priberaju na vahe atd...je tu urcite hodne deti s nizkou vahou. Ale u dospeleho by som "naordinovala" fakt hladovku, aby si to "sadlo" samo. Vyhnes sa dalsej nerovnovahe pripichovanim a reakciou organizmu na v podstate nechceny a nepotrebny inzulin, pretoze najcastejsie ho mas v dost ( inak by nastupila ketoacidoza). Jednoducho ho ale tvoje bunky "nevidia" z roznych dovodov, a ked je ho prilis, tak este viac zavru vratka :-) - viem, ze je to detsky podane, ale princip je snad zrejmy. Bol tu svojho casu borec, dospely, ktory tiez trpel na nestabilny DM1, a ten to prave takto riesil, i 2-3 dni bezal len na bazale, nez sa pozvolne dostal do nizsich glykemii. Je to urcite pre telo lepsie, pomale ustalovanie celeho systemu. Pokial trpis na taketo udalosti, tak je tomu mozne ciastocne predchadzat tym, ze bude mininalne hyp, a hyper sa nebudes snazit srazat dole megadavkami, coz, ako pisala Ruzena, znovu vyvola narast i kludne za par peknych hodin neskor. No urcite tu budu ludia, co maju ine skusenoti, je to velmi subjektivne.

stř 12. črc 2017 13:32:58
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ]