Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
Inzulínová rezistence 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Ahoj všichni, může mi někdo vysvětlit co se děje s inzulínem když buňka má receptory zatažené a i když je v krvi přítomna glukóza i inzulín tak se nemůže dostat do buňek. Co se děje dále s inzulinem? Hromadí se a čeká až se receptory "ukážou"? Máte s tím někdo zkušenosti? Dík za reakce. Václav

stř 31. srp 2005 7:37:26

Odpovědět s citací
inzulín v krvi je asi jen 5 minut, pak se metabolizuje

stř 31. srp 2005 10:24:39

Odpovědět s citací
Tomáš Müller: Když někdo má inzulínovou rezistenci, inzulín se mu dostane do buněk do pěti minut, ale buňka je na inzulín rezistentní a nedovede ho zpracovat na 100%, tudíž je větší spotřeba inzulínu? Chápu to dobře?

čtv 01. zář 2005 11:00:17

Odpovědět s citací
Takže se glukóza do buňek nedostane a inzulín je taky pryč. Jak dlouho může taková rezistence trvat?

čtv 01. zář 2005 11:29:57
Odpovědět s citací
Kdysi jsem pojem inzulínová rezistence slyšela v souvislosti s případem, kdy si diabetička musela s nějakou běžnou denní dávkou jídla píchat snad 100 jednotek inzulínu, tak se tvrdilo, že má tu inzulínovou registenci, čímž se tedy část inzulínu vůbec nemůže využít a proto musí být tyto dávky tak velké, že by průměrného diabetika asi zanechávaly neustále vy hpu. Ale taky mi to moc jasný není a ani už nevím, jak to s dotyčnou ženou a jejími dávkami dopadlo a jak dlouho tento stav trval.

Z

čtv 01. zář 2005 12:38:11
Odpovědět s citací
Já mám ale někdy pocit jakoby se někdy inzulín v těle hromadil a najednou se vyuľil. Kdyľ byl syn menąí, tak se nám stávalo poměrně často, ľe po deląí době vyąąích hodnot se najednou prudce propadnul. Jakoby třeba celý den inzulín nefungoval a pak najednou zabrala celodenní dávka. Čím to teda můľe být? Samozřejmě, ľe mluvím o situaci, kdy jsme mu nepřipíchli a dodrľovali celkem pravidelný reľim. Takľe propad se nedal zdůvodnit ľádným zákrokem zvenčí.

čtv 01. zář 2005 13:00:15

Odpovědět s citací
Deadman: Ne,ne. Inzulín ,který nedorazí do cíle, tj. nenaváže se na receptor, je v játrech rozžtěpen (enzymaticky se oddělí řetezce A a B) a tedy inaktivován.
Vetšina hormonů má krátký biologický poločas, protože jejich cílem je účinkovat rychle. Když například vyběhnu schody do 4. patra, vyplaví se mi adrenalin, který zvýší mimojiné srděční činnost. Jeho poločas je 3-5 minut, protože je jistě žádoucí, aby byl přebytečný adrenalin odstraněn, když už jsem v klidu, tak aby mi nebušilo srdce ještě třeba půl hodiny.

čtv 01. zář 2005 14:23:49
Odpovědět s citací
Tomáąi a neumíte vysvětlit tu situaci, kterou popisuji? Myslím, ľe se s něčím podobným setkali i jiní diabetici. Nebo aspoň rodiče diabetických dětí určitě.

čtv 01. zář 2005 14:29:29

Odpovědět s citací
Lída: V případě, jak ty píšeš, není inzulín v krvi, ale v inzulínových depech. Když si píchneš inzulín perem do podkoží, inzulín se uvolňuje postupně a ne naráz ... takže když se píchneš ráno, v poledne a večer, celý den nemáš pohyb a večer si jdeš zacvičit, zbytkový inzulín z inzulínových dep se větším prokrvením tkání najednou uvolní všechen najednou a glykémie jde rapidně dolů. Jsem na pumpě a mám vyzkoušený, že když si zajedu na kole, glykémie jde víc dolů, než je měl srazit pohyb. Já tohoto využívám ke srážení glykémií, které nelze účinně srazit inzulínem - ale přemluvit se k tomu pohybu, že? ;)

Tomáš Müller: Takže když jsou buňky na inzulín rezistentní, inzulín "pošlou pryč" a ten "odmítnutý" inzulín zlykvidují játra - dík za osvětu.

Zuzana: Mám dojem, že se dávky inzulínu při inz. rezist. sráží a třeba měsíc máš nechutně vysoký glykémie, ale potom máš normální dávku inzulínu a tělo si na menší dávky inzulínu zvykne a spraví se i glykémie.

čtv 01. zář 2005 14:58:41
Odpovědět s citací
Deadman - je to možný, já fakt nevím, jak to s tou diabetičkou dopadlo, tehdy se o tom mluvilo v čekárně lékaře a padlo tam něco jako, že "doktor zkusil zvednout dávku na .....", není vyloučeno, že pak zvolil jiný postup, jak na to. Je už to hodně dávno.

Lída:
Moje známá musí po ranní dávce krátkého inzulínu lehce rozhýbat tělo, aby jí začal fungovat tak, jak potřebuje. Říkala, že to tak funguje odjakživa, má zkušenost s Actrapidem a předtím s Neutralem (vyráběl myslím státní podnik Léčiva). Když ještě studovala, byl rozdíl, jestli po aplikaci vyrazila do školy nebo se o víkendu flákala po ránu víc doma, a později až dosud říká, je rozdíl, když jdu do práce nebo je víkend a hned dopoledne nikam nejdu. Říká, že stačí i to, že jde na autobus, od autobusu do firmy.... pár kroků sem a tam po bytě prý nestačí. Tak nevím, možná je to blbost...... Ona pro to žádné vědecké vysvětlení nehledá, ví, že to tak funguje, tak se podle toho snaží řídit, pokud to jde.

Z.

čtv 01. zář 2005 15:13:12

Odpovědět s citací
Jak si tedy mám vysvětlit, že např. Humalog má dobu působnosti 2 - 5 hodin, když by se měl vstřebávat takřka hned - má rychlý nástup a poté už být neaktivní. Není mi to příliš jasné.

Václav

čtv 01. zář 2005 20:40:05

Odpovědět s citací
Václav: Doba působnosti 2-5 hodin znamená, že tak dlouho se uvolňuje z podkoží do krve, a tam pak působí už jen několik minut.

Deadman: To platí obecně, nejen u inz. resistence. Asi nikdy není zužitkován všechen inzulín, a ten se pak rozpadne v játrech.

čtv 01. zář 2005 21:36:38

Odpovědět s citací
Deadman: tato veta ma zaujala: "Jsem na pumpě a mám vyzkoušený, že když si zajedu na kole, glykémie jde víc dolů, než je měl srazit pohyb." Ako to ratas ze ti to nesedi? A zajazdit si na kole nie je pohyb,alebo ako to mam chapat?

Tomas Muller: Co znamena 2-5 hodin? To som sa pytal aj lekarky, ako moze pracovat s takou presnostou. Ved to je ako keby si mal 2-5 jablk. A spytal sa ma kolko mas jablk. A ja by som ti povedal ze 2-5. Ale nikdy by som nevedl ze ked sa budeme delit dostanem 1 alebo 2.5. Ako toto (ne)funguje?

sob 03. zář 2005 19:06:16

Odpovědět s citací
Wincent Vega: Když si zajedu 2 hodiny na kole a spadně třeba glykémie ze 17mmol/l na 4 mmol/l, tak to mi neříkej, že by 2 hodiny "středně těžkého pohybu" dovedly srazit glykémii víc jak o 10 mmol/l ... mám vyzkoušený, že když jedu 2 hodiny na kole, dám si 1vj./ hodinu - u mě to zanmená, že by glykémie měla spadnout asi o 6 mmol/l .... a ten rozdíl (těch 7 mmol/l srazí zbytkový inzulín v tkáni, který se prokrvením podkoží rychle uvolní.
Jinak musím apelovat na tvoji otázku Tomášovi Mullerovi - 2-5 hodin ... to je statistický výsledek od výrobců, protože diabetes není exaktní nemoc, ale je individuální a závisí na vstřebávání inzulínu hrozně moc faktorů ... ale když sníš 3 jablka, tak můžeš s přesností říct, že jsi snědl 3 jablka :-)

sob 03. zář 2005 20:15:37

Odpovědět s citací
Deadman: Fakt ma zaujala tvoja metodologia merania pohybu Aj ja som cital o tom ce je lahky, stredne tazky, a tazky pohyb. Ale ked ti nesedi tazky pohyb na byciklovanie, tak oznac bycyklovanie ako extremne tazky pohyb.
Ak predpokladam ze mas kanyly v bruchu, tak to sa ti asi velmi neprekrvi. Mozno keby si robil sed-lah tak sa ti brucho prekrvi, to by som bral. Ale pri byciklovani, fakt mas pocit ze je to prekrvenim? A nie zvysenim citlivosti (opacne povedane znizenim rezistencie) ?
Pre mna je 2-5 hodin, ked som to prvy krat pocul, asi ako ked mi niekto povie ze budem zarabat medzi 5-30 000 mesacne. Tiez je to statisticky vyratane ale ked mi ponuknu pracovat za 5-30 000, tak je to rozdiel medzi prezitim a krachom toku penazi. Rovnako ako ked chce niekto zacinat s hodnotou 2-5 hodin. Preco jednoducho nepovedia 3.5.

sob 03. zář 2005 21:43:13

Odpovědět s citací
Set mám v ruce ... kolmý sety je prý nevhodné dávat do břicha. Jinak když mám normální glykémii, tak mi stačí na 2 hodiny jízdy na kole asi 3 vj. Ale když mám vysoukou glykémii, glykémie jde více dolů. Podle mě je to tím, když si na vysokou glykémii přidám inzulín, který moc glykémii nesrazí a potom si zasportuji, inzulín se uvolní a glykémie jde, pomocí nashromážděného inzulínu, dolů.

sob 03. zář 2005 21:58:18

Odpovědět s citací
Tak skus pockat 10 hodin, po pridani extra davky, pre zvysenu glykemiu, pre exaktnost pokusu.
A ked mas set v ruke, tak uz vobec nechapem, ako sa ti ruka viac prekrvi pri byciklovani. Snad len keby si mal bycikil pohanani rukami.

sob 03. zář 2005 22:28:15
Odpovědět s citací
Jak mám zkuąenost,záleľí v jakém stavu je podkoľní tkáň.Mám pumpu deląí dobu a větąinou píchám kanyly do břicha.Někdy se stane ,ľe ji po krátké době musím přepíchnout protoľe v tom místě se mi pravděpodobně inzulín nevstřebává,vůbec nezabírá.Taky se mi stává co píąete ,ľe se jakoby nahromadí a pak zabere najednou.Asi také záleľí na stresu,to se mi stane ,ľe i při zvýąeném bolusu a při normální aktivitě mám glykemii aľ na půdě.

ned 04. zář 2005 17:05:38

Jméno: Jitka Kadečková
Odpovědět s citací
Taky teď hledám cestu, jak z inzulínové rezistence. Stává se mi hlavně ráno, když mám v noci i slabou hypoglykémii, že mi prostě inzulín nefunguje. Musím si píchnout dvojitou dávku (15 jednotek), aby se ta blokace prolomila a pak jdu rychle do hypa, z toho hyper a pak je celý den k ničemu.
Tak jsem udělala pokus, píchla jsem si na snídani obvyklo dávku, glykémie po snídani přes 20 mmol, nechala jsem ji být a do 90 minut sama klesla na 14,7. Někdy, když už rezistence trvá dlouho, píchnu si třeba jen 2 jednotky bolusu na glykémii přes 20 mmol. a za 2 hodiny jsem na 5 mmol. Jako by ta citlivost na inzulín pak byla hodně zvýšená.....
A taky jsem si všimla, že když jde o rezistenci, tak je mi při hyper fakt hodně blbě, jak glykémie strašně rychle stoupá. Když stoupá glykémie po jídle, na které si nepíchnu, je to jinačí, není mi špatně. Je to i jiný pocit.

pát 09. led 2015 21:31:14

Odpovědět s citací
Tulipánko,
ani tak nejde o inzulínovou rezistenci, spíše jde o kontraregulační hyper, které se špatně dává dolů, jakoby inzulín nefungoval, ale on funguje, ale proti kontraregulačním hormonům hůře, a nebo to trvá déle, ale většinou, když kontra odezní, tak potom to jde dolů i bez enormní dávky inzulínu.
Když to přeženeš s inzulínem, časem glykémie spadne rychle dolů a pak kontraregulačně opět vyletí a stává se z toho začarovaný kruh, jak píšeš, nám říkali, že se to honí, jako pes uši, nahoru a dolů.
Tak dcera, když to neodhadne s jídlem a má po jídle vysoko, přidá si inzulín, tak glykémie jde dolů, bez přípichu by dolů nešla.
Ale, když má hyperglykémii kontraregulační, tak by si mohla dávat inzulínu kolik by chtěla, ale glykémie dolů nejde,
až prostě se rozhodne, tak sleze, ale vážně, když by to přepískla s inzulínem, tak pak glykémie šla dolů a to hodně a už je problém.
Takže při kontraregulaci raději opatrně s inzulínem, někdy kontraregulační hyper jde dolů sama i bez přípichu, na to dáváme pozor na noc, to i na vysokou přidá jenom 1j, nebo třeba někdy i nic, když je po tréninku.

sob 10. led 2015 19:53:55
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]