Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Cukrovka a strava - dotaznik pro diabetiky 
Autor Zpráva

Jméno: Jan
Odpovědět s citací
Dobry den,

zpracovavame studii o strave u cukrovky a zajimaji nas zkusenosti diabetiku.

Odkaz na dotaznik je tady, zabere asi 2-5 minut, budeme moc radi za kazdy vyplneny dotaznik.

http://goo.gl/forms/Fsw1WKsCim8L9NZR2

Blizsi podrobnosti v rozhovoru s Margit Slimakovou tady:

http://blog.aktualne.cz/blogy/margit-sl ... emid=27555

Moc diky,

Honza a David

PS Pro doplneni dodavam, ze jsme obsah dotazniku konzultovali s pacienty s DM1 i DM2, a take s lekari.

Dotaznik k dnesnimu dni vyplnilo 300 diabetiku z 25 zemi sveta. A prubezne vysledku jsou uz ted velmi zajimave.

Naposledy upravil janvyjidak dne čtv 23. čer 2016 19:04:27, celkově upraveno 2

úte 21. čer 2016 16:05:25

Jméno: dominika
Odpovědět s citací
tak to mi fakt prijde spise pro dia 2

čtv 23. čer 2016 11:32:30

Odpovědět s citací
Myslite dotaznik anebo stravni opatreni, kterych se tyka rozhovor?

Pokud jde o dotaznik, tak z dosavadnich 300 odpovedi z 25 zemi mame asi 40% od pacientu s cukrovkou typu 1.

Pokud jde o stravni opatreni, doporuceni Richarda Bernsteina jsou velmi relevantni pro cukrovku typu 1 i typu 2.

Jediny rozdil spociva v odlisnem pristupu k medikaci (typ 1 vyzaduje mnohem duslednejsi pristup k davkovani inzulinu).

Zdravim,

Honza

čtv 23. čer 2016 11:41:21

Odpovědět s citací
Pokud mohu mít připomínku, tak potíž je podle mně v tom, že některé otázky jsou postavené tak, že podle mě moc nepočítají s tím, že DM1 má řada pacientů leckdy od útlého dětsví či od velmi mladého věku, což pak bude zkreslovat i celkové výsledky, dám příklad: otázka č. 14 - jak se zmněila hmotnost od diagnózy?
Zde není žádná kolonka, která by zohlednila, že pokud mám DM1 od 5 let a v současnosti je mi 31, tak zákonitě musím zašrtnout odpověď +25 a více, protože i třeba váhový rozdíl 40 kg by mohl v tomto případě být zcela přirozeným vývojem, nicméně když tam není tato skutečněost nějak zohledněna, tak bych podle dotazníku vypadala jako "žrout největší," což je také důvodem, proč jsem jej nevyplnila. A i v případě, kdy byl člověk s DM diagnostikován někdy mezi 15-20 rokem, tak patrně třeba po 30. roku věku nebude vážit stejně (protože byl v době diagnózy ještě ve vývoji), ale třeba o nějakých 5 kg více a není to o tom, že by se nějak špatně stravoval, čímž si taky myslím, že dotazník je skutečně spíš pro DM2, nebo je metodicky zcela špatně.

čtv 23. čer 2016 13:10:29

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Pobavila mě otázka "Jak se změnila vaše hmotnost o okamžiku diagnózy". U mého syna je to zhruba + 65 kg, to tam nemáte. Pak je taky divná otázka, jestli je složitá a drahá strava diabetika. To přece v podstatě nesouvisí s cukrovkou, ne?

čtv 23. čer 2016 13:13:10

Odpovědět s citací
Dekujeme za pripominku.

Vzhledem k tomu, ze se ptame jak na vek (hned na zacatku), tak na pocet let s cukrovkou (Otazka 2), tak jsme samozrejme schopni odchytit priklad, ktery jste zminila.

Navic u dospelych, kterym byl zjisten diabetes typu 1. a kteri v dusledku nedostatku inzulinu ztratili hmotnost (neni neobvykle), lze ocekavat prirustek hmotnosti.

Ucelem dotazniku neni v zadnem pripade "odchytavat zrouty", ale spise ziskat prehled, jaka stravni opatreni lide s cukrovkou prijimaji, a jak efekt techto opatreni hodnoti.

Dotaznik zcela urcite neni dokonaly, a nase soucasne prace zrejme polozi zaklady pro dalsi, metodologicky mnohem vice propracovany.

Pokud vsak nemate zajem dotaznik z nejakeho duvodu vyplnit, samozrejme rozumime.

Zdravim,

Honza

čtv 23. čer 2016 13:17:48

Odpovědět s citací
Lida: "Pobavila mě otázka "Jak se změnila vaše hmotnost o okamžiku diagnózy". U mého syna je to zhruba + 65 kg, to tam nemáte. Pak je taky divná otázka, jestli je složitá a drahá strava diabetika. To přece v podstatě nesouvisí s cukrovkou, ne?"

Dekujeme za skvely postreh.

Vasemu synovi byla zrejme diagnostikovana cukrovka typu 1 v utlem detstvi, coz by melo byt reflektovano vekem a poctem roku s cukrovkou. Pro tyto pripady jsme pripravili odpoved:

"+25 a větší přírůstek hmotnosti"

Jak pacienti hodnoti slozitost a financni narocnost stravy jsou relevantni otazky - strava (resp. konkretni stravin opatreni) zcela samozrejme souvisi s cukrovkou. Napriklad "beznou vyvazenou stravu" mnoho pacientu hodnoti jako nenakladnou a jednoduchou na pripravu. Naopak jine typy stravy pacienti mohou hodnotit jako drahe a narocne na pripravu.

Zdravim,

Honza

čtv 23. čer 2016 13:22:27

Odpovědět s citací
Lida: "Pobavila mě otázka "Jak se změnila vaše hmotnost o okamžiku diagnózy". U mého syna je to zhruba + 65 kg, to tam nemáte. Pak je taky divná otázka, jestli je složitá a drahá strava diabetika. To přece v podstatě nesouvisí s cukrovkou, ne?"

Dekujeme za skvely postreh.

Vasemu synovi byla zrejme diagnostikovana cukrovka typu 1 v utlem detstvi, coz by melo byt reflektovano vekem a poctem roku s cukrovkou. Pro tyto pripady jsme pripravili odpoved:

"+25 a větší přírůstek hmotnosti"

Jak pacienti hodnoti slozitost a financni narocnost stravy jsou relevantni otazky - strava (resp. konkretni stravin opatreni) zcela samozrejme souvisi s cukrovkou. Napriklad "beznou vyvazenou stravu" mnoho pacientu hodnoti jako nenakladnou a jednoduchou na pripravu. Naopak jine typy stravy pacienti mohou hodnotit jako drahe a narocne na pripravu.

Zdravim,

Honza

čtv 23. čer 2016 13:22:39

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
U DM 1 od dětství tahle otázka vůbec nemá cenu a měla by být vynechaná. Podobně nesmyslná a nevypovídající mi opravdu připadají i otázky na nákladnost a složitost stravy. Co to znamená moje strava je laciná? Že jím párky za 50 Kč/kg? Nebo že mě to při mých příjmech nezatěžuje? Nebo že umím hospodařit a vařím si kvalitně a přitom nijak draho doma? S cukrovkou by přece spíš souvisela otázka, jestli je moje strava kvůli cukrovce dražší a složitější než bez ní. Takto neříká o cukrovce vůbec nic.

čtv 23. čer 2016 18:34:10

Odpovědět s citací
Lída píše:
U DM 1 od dětství tahle otázka vůbec nemá cenu a měla by být vynechaná. Podobně nesmyslná a nevypovídající mi opravdu připadají i otázky na nákladnost a složitost stravy. Co to znamená moje strava je laciná? Že jím párky za 50 Kč/kg? Nebo že mě to při mých příjmech nezatěžuje? Nebo že umím hospodařit a vařím si kvalitně a přitom nijak draho doma? S cukrovkou by přece spíš souvisela otázka, jestli je moje strava kvůli cukrovce dražší a složitější než bez ní. Takto neříká o cukrovce vůbec nic.

Dekujeme za pripominku,

otazku u DM1 nebylo mozne vynechat (z technickych duvodu), ale muzeme pripady DM1 diagnostikovane v detstvi snadno odhalit diky veku a delky trvani nemoci. Existuji vsak i pripady DM1 diagnostikovane v dospelosti, takze dotaz je relevantni.

Otazky na slozitost a nakladnost stravy nejsou nahodile - ruzne typy stravy mohou byt vnimany odlisne, pokud jde o jednoduchost pripravy a nakladnost.

Vase otazka, zda je strava drazsi nebo slozitejsi kvuli cukrovce, je urcite uzitecna, ale neumoznila by nam posoudit hodnoceni jednotlivych typu stravy.

Jeste jednou diky a zdravim,

Honza

čtv 23. čer 2016 18:59:44
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ]