Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ] 
cukrovka 1. typu spolu s atopickým ekzémem 
Autor Zpráva

Jméno: Dita
Odpovědět s citací
Chtěla bych poprosit, zda se mi může přihlásit někdo, kdo má obě tyto nemoci.
Začínám si myslet, že se nám kompenzace nedaří právě kvůli tomu, že máme tyto dvě choroby dohromady.Díky.

čtv 23. črc 2015 7:48:43

Odpovědět s citací
Ahoj Světluško, díky, chci se ještě zeptat, zda jsi měla nejdříve ekzem a pokud ano, tak zda po nasazení inzulínu se Ti nějak změnil.

čtv 23. črc 2015 9:56:34

Odpovědět s citací
Dito,
dcera má atopický ekzém od malička, DM1 od 10 let, ale nemyslím si že by to mělo nějaký vliv na glykémie, bere léky, bez kortikoidů, v případě, že by léky obsahovali kortikoidy, tak tam by glykémii ovlivňovali.. Dcera ještě alergička a tam když dostávala kapky, obsahovali kortikoidy, tak ty už glykémii ovlivnili.

ned 26. črc 2015 15:47:57

Odpovědět s citací
Růženo, díky, a kortikoidy ovlivňují glykémii směrem vzhůru ?

ned 26. črc 2015 20:53:00

Odpovědět s citací
Dito,
ano kortikoidy ovlivňují glykémie nahoru. Někdy i dost výrazně.

pon 27. črc 2015 6:43:21

Odpovědět s citací
Ahoj Růženo,kortikoidy dcera neužívá, ale glykémie lítá sem tam, je to fakt strašný, stále přemýšlím,čím to může být. Levemir vůbec nepomohl.

pon 27. črc 2015 14:46:13

Odpovědět s citací
Dito,
já ti věřím, že je to strašný, no prostě diabetes je mrcha nevěrná, můžeš dělat vše nejlíp a stejně se ji nezavděčíš,
dcera má DM1 už deset let, prostě to nikdy nemělo žádná pravidla, byla citlivá na vše, na změny nálad, na počasí,
na změny prostředí, pohyb, no prostě si to dělalo co chce, až teď v dospělosti už to je trochu lepší, hlavně už nejsou takové kontraregulace.

úte 28. črc 2015 17:56:03

Odpovědět s citací
Růženo, díky, mluvíš mi "z duše".Prosím Tě, zkoušela Tvá dcera někdy rozdělit Levemir do 2 dávek ?
Pokud ano, tak byly pak glykémie alespoň trochu lepší ? Díky.

úte 28. črc 2015 18:30:43

Odpovědět s citací
Dito,
nikdy jsme nezkoušeli Levemir rozdělit do dvou dávek, když nedotahoval celých 24 hodin, tak nám p.doktorka
vyměnila Levemir za Lantus. Ale vzhledem k tomu, že dcera hodně od mala sportuje, tak brzo dostala pumpu, aby se vše lépe zvládalo.

stř 29. črc 2015 17:15:14

Odpovědět s citací
Růženo, díky, a od kolika let dcera zvládala pumpu ? Moje dcera taky hodně sportuje odmalička, ale nevím, zda není na pumpu ještě moc mladá.

stř 29. črc 2015 19:32:04

Odpovědět s citací
Dito,
dcera dostala pumpu v 12 letech, ale můžu ti říct, že jsem v nemocnici viděla 7 letou holčičku, jak ovládá pumpu
a koukala jsem jako blázen, prý měla DM1 od 2 let a to co věděla a dovedla klobouk dolů.

čtv 30. črc 2015 4:42:40

Odpovědět s citací
Růženo, děkuji, dnes dcera celý den od 15 do 22, když zvednu inzulín o 0,5 jednotky, jde ještě výše. Když si nevezme svačinu, nemá to žádný efekt, glykémie neklesá.
Prosím tě, to jste také s dcerou zažily ? Už jsem z toho fakt na hlavu.

čtv 30. črc 2015 18:38:27

Odpovědět s citací
Dito,
zažili jsme to mockrát, vzhledem k tomu, že dcera má více nemocí nejenom DM1 a vzhledem k tomu, že je ke všemu velice citlivá a vnímavá, no prostě labilní diabetes.
Také nám bolusy někdy jakoby nefungovali, bylo zde mnoho důvodů, stres, působení hormonů, růst, kontraregulace, změny počasí, nemoc, léky. Nárazový bolus u nás fungoval většinou u nějaké dietní chyby.
Díky tomu, že máme pumpu, tak jsme se hodně naučili používat zvýšené bazály, někdy jsme museli zvýšit i pár dnů a pak stejně navýšit bazál.
Pak když se glykémie ustálili na lepších hodnotách, tak jsme třeba zase snižovali.
Teď třeba v červenci jak byla ta vedra, tak měla stále vysoko, navyšovala bolusy a žádná změna, museli jsme prostě zvýšit bazál.
U někoho léto, hezké počasí dělá dobře a děcko jde s inzulínem dolů, u nás tomu tak nebylo, nejlépe na tom byla v zimě
a když se válela a nic nedělala, žádné nervy, žádný stres, pohoda, klídek.
Říkám dnes už je to lepší, sama si umí vše řídit, vše na sobě cítí a dovede si poradit.

pon 03. srp 2015 7:29:01

Odpovědět s citací
Růženo, moc děkuji.Prosím tě, ještě mne napadá, za jak dlouho po záchytu byla cukrovka tvojí dcery diagnostikovaná jako labilní ? Moje dcera má pořád diagnozu diabetes 1. typu bez komplikací a možná i právě proto mi nebyl přiznán příspěvek na péči a přitom se beze mne dcera ( kvůli těm strašným výkyvům) vůbec neobejde. Ještě jednou díky a zdravím.

pon 03. srp 2015 16:58:58

Odpovědět s citací
Dito,
žádná diagnoza labilní neexistuje, to tak asi vyplyne ze situace, kterou si určí lékař, nebo já nevím proč.
Moje dcera má také stále DM1 bez komplikací, komplikace přidané k diabetu jsou např. diabetická neuropatie, diabetická
retinopatie a další nemoci spojené s diabetem a to zaplať bůh moje dcera nemá a snad ani mít nebude i když má další nemoce jako je např. autoimunitní JIA.
Příspěvek na dítě ti nedají z důvodů, že má dcera např. výkyvy v diabetu, ale jsou body které určí sociální pracovnice, zda to a ono dovede sama udělat. záleží na posudkovém lékaři a v každém zařízení je posudkový lékař a ti mají asi rozdílné představy které dítě se dovede o sebe postarat a které nedovede.
My jsme také nedostali příspěvek na dítě jenom kvůli diabetu, ani když se nám k tomu přidala JIA, ale pak až když dcera nemohla chodit, kvůli JIA, vozili jsme ji do nemocnice na kortikoidové kapačky, tak nám ho na chvíli dali.
Kolik dceři je let.

úte 04. srp 2015 6:44:32

Odpovědět s citací
Dita, syn presel napumpu v necelych 9 letech. Pokud ma DM1 tak nestabilini jak popisujes, sportuje intenzivne, tak je to to nejlepsi reseni..
Jinak stara babska rada, tady hodne overena je, ze kdyz nepomaha navyseni inzulinu, tak se obracene snizuje...(podporeno taky p. doktorkou :-) ). Nejspise je inzulinu v tele moc a telo na to reaguje mimo jine tak, ze vyrazne snizuje citlivost bunek na inzulin.. Pokud pripichujes a ona na to nereaguje, tak to vypada na klasicke kontraregulace...ta musi odeznit, s tim nic neudelas, takze bych ji urcite jidlo neubirala..jak dlouho mate DM1?

úte 04. srp 2015 10:10:37

Odpovědět s citací
Ted jsem si dohledala, ze mate DM1 asi tak 3/4 roku....tipovala bych, ze dceri konci remise. To je tezke obdobi, nez se to ustali a najdou se vhodne davky. Nekdo potrebuje vice bazalu (jak napr. dcera Ruzeny nebo Peti) nekdo zase mene (nas syn, jenom cca 40 % celkove davky, jinak to ma rozlitane, hypa nasleduji hyper a kontraregulace)..ale zaklad je snazit se je dostat do vyrovnanych hodnot..
U aktivnich sportovcu je to asi jeste trochu slozitejsi, aspon podle nasich zkusenosti. Po vetsi zatezi (napr. caste treningy, nebo soustredeni), kde jdou davky rapidne dolu kvuli fyzicke zatezi, nastupuje dost pravidelne obdobi, kdy jak je v klidu, tak roste ( i svalova hmota :-)). To se u nas hlavne projevuje tim, ze musime navysit bazalni davky, a zvysit davku bolusoveho inzulinu zejmena v case pred pulnoci i na dvojnasobek (teda na druhou veceri)... Ted nabral za posledni 4 mesice cca 4 kg, vyrostl asi 4 cm, takze uz vim, proc to bylo tak tezke srovnavat ho...zatim glykovany dlouhodobe cca kolem 60-70 (vyjimky), niz jit nemuzeme, protoze pak prichazi hypa..
Jo, jenom takova perlicka - vzdy, kdyz mu rostou zuby, tak se totalne rozhodi :-)

úte 04. srp 2015 10:32:27

Odpovědět s citací
Myslim, ze rozdeleni Leve do 2 davek je lepsi. Umoznuje ti to aspon nejaky prostor k manipulaci. Na perech jsme byli bezne jenom na jedne davce nocni, ale v obdobi nemoci nebo dekompenzace a pod. jsme zavadeli i ranni davku. Muzes to zkusit, pokud ti nocni davka dceru hodne stahuje, tak bych ji, jak doporucuje pani doktorka, snizila na 2/3 a zbytek dala rano..par dni to potrva, nez si to sedne, ale podle mne to stoji za to vyzkouset..nic jineho ti asi ani nezbyde :-(
Casto to deti mivaji tak, ze mezi 15-18 h (odhaduji) maji zvysenou potrebu na bazal. To se casto projevuje tim, ze na obed jsou dobri, odpoledni svacina dobry ale pred veceri jsou vys, nez bys cekala...Tim, ze zavedes ranni davku, to muzes ovlivnit..

úte 04. srp 2015 10:41:30

Odpovědět s citací
Růženo a Daku,
moc děkuji za rady a postřehy, mám zas o čem přemýšlet, fakt moc děkuji !

úte 04. srp 2015 10:57:47

Odpovědět s citací
Ja zastavam pristup, ze cim vice se ptas, tim vice informaci dostanes a usetris si stres :-). Tady bohuzel neexistuje nejaky mustr , ktery plati pro vsechny a kazdy pacient si to musi optimalizovat sam na sebe. Nicmene jsou samozrejme zakladni vychozi body...jeden z nich je, aspon podle mne, ze si cukrovka nedela nikdy nic sama a vsechno ma svuj duvod. Jen musis prijit na to, o co u daneho pacienta jde.
Ja bych rozdelila davku Leve na 2, nebo, pokud vas neztahuje v noci, tak bych pridala ranni mensi davku....ale to vse zalezi od profilu. Porad mate jeste rezervu v pomeru inzulin(jedn)/vaha (kg). Do pomeru 1 to jeste jde. Syn ma Dm1 jiz skoro 7 let, a dodnes merime temer kazdy den velky profil. Ted bezime na senzorech, ma pumpu, je veden v diacentru (Motol) a ma tedy narok na 24 senzoru na rok..nebezime sice porad, jelikoz senzory taky podle mne otupuji ostrazitost a predvidavost :-), ale glykemie zapisujeme kazdy den a spolu vyhodnocujeme. (teda zacal se snazit trosku az ted).. Jiz se v tom crta nejaky system. Ale jak jiz psala Ruza, puberta je to nejtezsi obdobi...
Na zacatku jsem si delala v excelu tydenni grafy glykemii...to mi pomohlo, kdyz to vidis takto graficky. Stejne, jako kdyz se ztahnou data ze senzoru, najednou tam vidis spoustu veci...
Odkud jste?

úte 04. srp 2015 11:10:16

Odpovědět s citací
Daku,
určitě je puberta nejhorší období, to hormony blbnou. Dcera má DM1 od 10let, už 10 let, takže jsme zažili různé období.
Teď v dospělosti už to je o hodně lepší.
Ale jak už jsem psala, museli jsme se naučit dost často manipulovat s bazálem, u nás tomu tak prostě bylo,
dříve to bylo hodně často, teď už né tak moc, neroste, hormony už také tak neblbnou, snad myslím,
ale stejně je měníme, s pumpou opravdu jde vše lépe zvládat.
Také už tolik neměří, jako dospělá nemá nárok na tolik proužků a na senzory má nárok na 4 za rok.
Také když měla senzor nasazený přes 3 týdny, tak ji klesl, dá se říct dlouhodobě glykovaný z 60 na 48, což je paráda.
Teď uvidíme v září.
Daku a se zuby mi říkej, v 18 letech ji lezli moudráky, 14 dní měla vysoké glykémie, inzulínu jsme do ní prali jak
do bezedné, profesor si ji vzal do nemocnice, po vyšetření zánět v těle, tak zjistili, že to je vše od zubů, oba šli operativně ven a je pokoj.
Náš profesor nám vždy, když jsme byli z diabetu nešťastní, říkal, uvidíte bude lépe, až dospěje, tak snad měl pravdu,
moc na něho myslíme.

úte 04. srp 2015 13:17:12

Odpovědět s citací
Děvčata, vřelé díky ! Daku, jak starý je tvůj syn ? Jsme z Prahy.

úte 04. srp 2015 20:30:49
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 22 ]