Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Žádost o radu 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Zdravím všechny maminky diabetických dětiček a prosím o radu. Jsme 3,5 měsíce po záchytu a konečně se nám podařilo jakžtakž srovnat glykémie. Pícháme Actrapid před jídly (5 j., 4 j., 2j.) a Insulatard na noc (9 j). Insulatard pícháme nastejně s Actrapidem před 1.večeří, protože ráno vstáváme hodně brzy. Poslední dny nám klesá glykémie před 1.večeří na cca 3-4, když píchneme oba inzulíny, má malá než jde spát glykémii mnohem vyšší a vstáváme ráno také s glykémií přes 10. Teď ale nevím, zda máme snížit polední dávku Actrapidu, aby nám glykémie na večer tolik neslézala, nebo navýšit Insulatard na noc. Přijde mi totiž, že ty vysoké večerní a následně i ranní glykémie souvisí spíše s nízkými před 1.večeří. Snad je můj výklad srozumitelný. Dostali jsme od diadoktora nový bazál (Levemir) a chtěla bych před změnou tento problém vyřešit. Předem díky.

stř 01. úno 2012 11:29:56

Odpovědět s citací
Tak ja teraz tomu nerozumiem....ak zostanes na INZ, tak by som urcite znizila ten obedny, a uvidis. Nedoporucovala by som menit jak obedny, tak nocny inzulatard najednou, pretoze nebudes vediet, cim su zmeny sposobene.
Ak zavediete Levemir, tak to moze byt vsetko inak...pretoze ti leve bude zasahovat do bazalu i cez den a bude sa vlastne zosilovat ucinok bazalu Leve+ Actr pred dalsim hlavnym jedlom. Take su aspon nase skusenosti..
Z toho mi vychadza - momentalne znizit Actr pred obedom :-)

stř 01. úno 2012 13:04:39

Odpovědět s citací
ak ste rozhodnuti zmenit na levemir, tak nema zmysel doladovat insulatard. u nas stacilo napr. menej levemiru ako insulatardu. okrem toho je tam aj ina krivka posobenia. my sme tiez na zaciatku mali insulatard spolu s actrapidom pri prvej veceri. ono to mozno slo, kym bola remisia. aj ked, podla dennych glykemii si nie som vedoma, ze dcera v remisii bola. ovela sa to zlepsilo, ked sme presunuli nocny inzulin na neskorsiu hodinu, pichali sme tesne pred spanim.

stř 01. úno 2012 15:35:53
Odpovědět s citací
Před večeří 3-4 by neměl být problém. Pokud ano a cítí se před jídlem už špatně je třeba zvednout předcházející svačinu třeba až o 0,5vj. Na inzulín bych nesahal a nesnižoval. Děti stejně rostou a je dlouhodobý trend inzulíny s růstem dětí zvedat.
Inzulatard s tím nemá co dělat, ten by měl držet noc rovnou. Neměl by se takto dodatečně kompenzovat nevhodný poměr Actr a jídla.
Pokud je už večerní glykemie vyšší, je málo Actr nebo hodně jídla. Já osobně bych přidal Actr, 2j na večeři se mi zdá málo. Ale nejsou tu popsané vj na večeři. Zkuste přidat (jestli to umíte) Actr na 2,25

Jinak bych to asi taky moc dlouho neřešil a rovnou se vydal na Levemir :-)

stř 01. úno 2012 23:25:36

Odpovědět s citací
Jardo, máme 3 v.j. k večeři, 2 v.j. pak ke druhé véče. Dcera už na sobě glykémii pod 4 pozná a není už jí moc dobře. Ale včera například měla před 1.večeří glykémii 8 a před spaním i v noci měla tím pádem glykču dobrou, ráno vstávala s 3,7. Každý den je prostě unikát.:-)
S Levemirem mám právě trochu strach, že bude zase vše jinak a bojím se hypo v noci, až ho nasadíme. Nechávám to tedy raději na víkend.
Jinak díky všem za rady, přece jen se v tom ještě trochu "plácáme". :-)

čtv 02. úno 2012 7:32:53
Odpovědět s citací
Levemir je super, a hold jí budeš muset pár dní v noci přeměřovat, aby jsi zjistila jak na něj reaguje......

Jj, každý den s touhle nemocí je unikát. Jak člověk vyladí přijatelné hodnoty, někde se něco pokazí, někdy člověk ví co, někdy vůbec netuší a můžeme ladit na novo...... s tím se člověk musí smířit..... možná v dospělosti to bude lepší, netuším, ale u těch dětí je to prostě mazec. Když už všechno funguje jak má, tak zase povyrostou a je to na novo......

Hodně sil a hodně štěstí.

čtv 02. úno 2012 9:08:45

Odpovědět s citací
Jardova rada zvysit o 0.5 vj odpolednu svacinku je dobra, hlavne ak mate nejaky pohyb naviac, u nas staci i mensia prechadzka :-). Vlastne to robime casto i u syna, ked nechcem hybat s pojidlovou glykemii po obede.
Zda sa, ze vam skodili tie hypa pred vecerou - to jest asi ste mali nasledkom toho vyssie gly pred spanim.
Vstavat s 3.7 je na inzulatarde podla mna velmi riskantne. Pokial ste nemerali v noci medzi 2-4 hodinou, tak tam mohlo byt nocne hypo, to najskor zistis na druhy den, pokial ti mala vyleti s glykemiou nepochopitelne hore.

Inak skutocne, ako mozete, tak cim skor prejdite na Leve. POkial je Levemir dobre nastaveny, tak ziadne hypo v noci mat nebudete, jedine z inych dovodov....Leve nema ziaden vyrazny pik posobenia tak ako inzulatard.
Vacsinou sa zacina s davkou Leve rovnakou ako Inzulatard. Pozor, casto je to zbytocne vysoka davka, takze prve noci su hypa nez sa to nastavi, takze ako pisu dievcata, chce to prve noci dost merat, podla mna i viac nez o 3 h. My sme merali o 2 a 4-5 hodine rano.

čtv 02. úno 2012 9:45:47
Odpovědět s citací
Dobrý den,pokud zůstanete na IT,snížila bych dávku poledního insulinu,protože vyšší večerní je myslím důsledek odpolední hypo.
Pokud dáte Levemir,rozhodně do dvou denních dávek.
Nemá smysl měnit insulin,pokud není zjištěna příčina dekompenzace.
D.Samková

pát 03. úno 2012 10:20:44
Odpovědět s citací
Dobrý den,
my poslední dny také bojujeme s "hypkami". Dcera (4roky) je měsíc po záchytu,máme 3xdenně Actrapit 2,5j a na noc Levemir - původně taky 2,5 a teď jsme zkusili snížit na 2j. Jídla má podle mně dost - za celý den 15VJ, většinou 3VJ na hlavní jídlo a 2VJ na svačinu.Minulý týden měla často před svačinou hodnoty mezi 3-3,5 , ranní glykemie taky mezi 3-4, jednou v noci dokonce 2,2. Proto jsme snížili ten Levemir na 2j.Dnes před svačinou dokonce 2,9-předtím přes den pěkné ráno 5,6,dopol.svačina 5,5,oběd 10,7 a pak najednou 2,9.Já si myslím, že tělo asi ještě nějaký insulin produkuje, proto tak časté hypo...Dá se říct, který z těch 3 rychlých insulinu je nejlepší snížit jako první nebo to prostě zkusit snížit třeba o 0,5j a pak se uvidí? Zatím máme málo zkušeností, dcera na sobě hypo samozřejmě nepozná a já teda také ještě ne:-(

pon 06. úno 2012 16:41:54

Jméno: Iveta
Odpovědět s citací
Hezký den, můj 14ti letý syn se od 1,5 roku léčí pro JIA ( juvenilní idiopatická artritida). V 11ti letech se k tomu přidal DM1. Není tady někdo s dítkem se stejnou kombinací? Děkuji. Iveta

stř 27. kvě 2015 13:07:02

Odpovědět s citací
Ahoj Iveto,
ano moje dcera má také JIA, nejdříve dostala v 10letech diabetes a za půl roku na to JIA.
Máme už za sebou i biologickou léčbu, teď ji bude 20 let a je v remisi.
Když budeš něco chtít vědět, velice ráda pomůžu.

pát 29. kvě 2015 21:21:15

Jméno: Iveta
Odpovědět s citací
Děkuji za reakci, určitě budu moc ráda za každou informaci. My to měli naopak. S JIA bojujeme od Matyášových osmi měsíců, před třemi roky se přidala cukrovka. Klouby jsou stále aktivní ( MTX, Ibalgín, Aulin a tejpování). Je super, že jste v remisi. Přeji , aby to vydrželo. Díky

pon 01. čer 2015 9:14:48
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 12 ]