Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Dávkování 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Dobrý den,
ráda bych zkonzultovala dávkování. Dcera, 11,5 roku, diabetes 6 měsíců, bezlepková dieta, 154 cm, 30,6 kg. Původně Lev 2-2,5j ráno a 1,5-2 j. večer, Act 2-2-1,5. Glyk. hemoglobin při záchytu (bez ketoacidózy) 89, po 3 měs. 67, nyní 75. Přes léto celkově do 11j. glykémie obvykle do 10 (před jídlem), ranní do 8. málokdy výš. Koncem léta prudký vzestup, nyní ranní od 8-12, před jídlem obvykle 11-16 a to i přes navýšení davkování až na:
Levemir r. 4,5-5j- v.4,5-5j tj celkem 0,3
Act 3,5-4j - 3,5-4j. 2,5-3 j. tj. 0,34
Nyní má celkem 0,64 j na kg. Jde mi zejména o poměr Lev/Act, celkový počet jednotek vzhledem k váze (bolusy má vyšší než 40-50ti kiloví chlapci stejného věku se stejným bazálem) a zda je pro ni Levemir vhodný (často pláče že ji pálí po aplikaci). Podezírám fenol ale může se jednat o jakoukoliv přídavnou látku.
Děkuji.

pát 08. lis 2013 20:33:36

Jméno: dominika
Odpovědět s citací
pokud nema hypa a kontra vysoke hodnoty, tak bych si myslela pridat inzu, kazdy je prece jiny a navic ji muze zacinat puberta, ale to je jen muj nazor, prece nejde zase az tak o to kolik je inzulinu, ale hlavne o to mit slusne hodnoty gly

sob 09. lis 2013 9:28:52

Jméno: dagmar
Odpovědět s citací
Dobrý den,vyšší glykémie bych přisuzovala jednak možné končící remisi,vliv může mít i puberta.
Preferuji vyšší dávku basálního insulinu, oproti krátkému.
Zvedla bych Levemir na 5-6 ráno ,večer 7-8 j. Ac zatím stejně, uvidíte efekt navýšení na glykémie. Potom cca za 2-3 dny ubírat Ac na odhadem 3-3-2. pokud bude výše trvale bez hypo,šla bych cestou navyšování leve.Hodnoty ideálně 7-10.
Může mít reakci na levemir,možno vyzkoušet Lantus..
D.Samková

pon 11. lis 2013 10:02:29

Odpovědět s citací
Dobrý den, děkuji za reakci. Zatím zkouším zvedat ten večerní. Ale mám k tomu dotaz. Proč by měla mít noční dávku Levemiru vyšší než denní? Původně měla ranní 2-2,5 a večerní 1,5-2j a fungovalo to celkem dobře. Měla jsem zato že na den potřebuje víc inzulínu než na noc za předpokladu že si půjde lehnout se slušnou glykémií tj. že se nám to podaří udržet celý den rozumně. Vycházím z křivky Levemiru, který má největší účinek v rozsahu 4-8 hod. po aplikaci, pak odeznívá. Trochu bych se v tom případě bála nočních hypo. Ranní glykémii nám to trochu srazilo, dnes měla 8,7. Večer dostala 6 j. na glykémii 17,8 (hodnota těsně po večeři, pak dostala ještě druhou večeři). Ale teď bych již raději zvedala jen ten denní, abych zkorigovala glykémii před obědem a před večeří a mohla postupně ubírat Actrapid.
A ještě prosím ujasnění k té preferenci více dlouhého a méně krátkého. Naše diabetoložka naopak doporučuje zvedat Act. Mám tomu rozumět tak, že dle vašich zkušeností je vhodnější pouze dopichovat jednotlivá jídla a více spoléhat na dlouhý inzulín?
Děkuji moc a pěkný den.

úte 12. lis 2013 11:15:58

Odpovědět s citací
Dobrý den, děkuji za reakci. Zatím zkouším zvedat ten večerní. Ale mám k tomu dotaz. Proč by měla mít noční dávku Levemiru vyšší než denní? Původně měla ranní 2-2,5 a večerní 1,5-2j a fungovalo to celkem dobře. Měla jsem zato že na den potřebuje víc inzulínu než na noc za předpokladu že si půjde lehnout se slušnou glykémií tj. že se nám to podaří udržet celý den rozumně. Vycházím z křivky Levemiru, který má největší účinek v rozsahu 4-8 hod. po aplikaci, pak odeznívá. Trochu bych se v tom případě bála nočních hypo. Ranní glykémii nám to trochu srazilo, dnes měla 8,7. Večer dostala 6 j. na glykémii 17,8 (hodnota těsně po večeři, pak dostala ještě druhou večeři). Ale teď bych již raději zvedala jen ten denní, abych zkorigovala glykémii před obědem a před večeří a mohla postupně ubírat Actrapid.
A ještě prosím ujasnění k té preferenci více dlouhého a méně krátkého. Naše diabetoložka naopak doporučuje zvedat Act. Mám tomu rozumět tak, že dle vašich zkušeností je vhodnější pouze dopichovat jednotlivá jídla a více spoléhat na dlouhý inzulín?
Děkuji moc a pěkný den.

úte 12. lis 2013 11:16:02

Odpovědět s citací
Dobrý večer,co diabetolog,to jiný názor. Já preferuji vyšší nebo alespoň stejný poměr basální versus krátký insulin...Většinou se to osvědčilo,ale každý pacient je jiný..
Vidím,že máte diabetologii vcelku slušně nastudovanou..
Levemir nedotahuje přesně 24 hod, tak kolem 20-22 ,proto ta aplikace 2x denně..
Většinou doporučuji 1/3 ráno a 2/3 večer. Pokud trpíte na hyper, zvedala bych basální a ubírala AC. Právě po AC bych se bála hypo.
Ale je to jen názor, určitě se držte rad ošetřujícího diabetologa..
D.Samková

úte 12. lis 2013 20:40:18

Odpovědět s citací
Ak ma pred vecerou pravidelne 18, tak to skor vyzera na nedostatok ako bazalu tak i Actrapidu na obed. Je vsak potreba vediet, aka bola glykemia na popoludnajsiu svacinu, aby si mohla aspon orientacne urcit, ktory typ inzulinu zdvihnut. Ak je vysoka pojidlova, tak skor Actr. Tato davka by ostatne mala v principe pokryvat i svacinu (teda jej dobeh pred vecerou).
Zamyslas zdvihat denny bazal a znizovat bolusy - Dovolim si pochybovat, ze len bazalna davka u tak velkeho dietata pokryje vyrazne nejaky sacharidovy prijem. Ako dcere bude odoznievat remisia, tak ale urcite pocitaj s tym, ze sa naopak davky inzulinu budu zvedat.
Je teda podla mna dost hubena, takze budete mat i z toho dovodu nizsie davky a asi pomerne vysoku citlivost.

stř 13. lis 2013 9:14:03

Odpovědět s citací
Děkuji moc za všechny reakce. Včera se Madla držela okolo 10-11, večer před 2. večeří 8,7 (6j Lev) , ráno 7,8 (Lev 5j., Act 4). Před obědem 9,6, ale s tím, že po svačině (dává si ji nadvakrát, prototože až o velké přestávce by bylo pozdě) jí bylo špatně a měla něco přes 4 takže to dokrmila trochu cukrem. Takže inzulínu vypadá že dost, problémem zůstává velmi se různící odpověď na inzulín. Ona je velmi hubená, svalnatá, žádný tuk. Když ji cokoliv vyvede z míry tak nereaguje vůbec (je extrémně dráždivá, vyfasovala i diagnózu Aspergerův syndrom), jindy klesá poměrně rychle. Geneticky má predispozici k inzulínové rezistenci.

stř 13. lis 2013 13:08:03

Odpovědět s citací
Dobrý den,

posílám zpětnou vazbu :-)). Poslední dva dny se držíme 6-12, jen včera vyskočila po večeři na 15,2 ale i přes 1 VJ na 2. večeři měla ráno 6. Takže se zdá že Lev 6j večer a 5j ráno plus Act 3,5 (po 4 měla hypo) - 3,5 - 3 funguje dobře. Zkusím ještě lehce zvýšit Levemir a lehce snížit Actrapid, abychom se přiblížili doporučení.
Díky a jsem moc ráda že lze zkonzultovat.

čtv 14. lis 2013 13:07:12

Odpovědět s citací
Ja by som s tym zatial moc nehybala, pokial to takto dobre funguje. Nocny sa zda byt dostatocne vysoky. Uvidis za par dni.

čtv 14. lis 2013 14:09:12

Odpovědět s citací
To jsem ráda,že se to v dobré obrací..
D.Samková

čtv 14. lis 2013 14:12:31

Odpovědět s citací
Zdravím a děkuji za reakce. Přece jen se chci ještě trochu poradit.
Včera gly 6-9,6-8,1-16 (měřeno pouze před jídly a 2. večeří).
Lev 5, Act 3,5 - Act 3,5 - Act 2,5 - Lev 6
Na 2. večeři vyletěla asi protože jsem snížila Act na 2,5j. Lev dostala 6j na noc, ve 23:15 byla na 15,1 ale ráno už byla na 5,6. Takže se trochu bojím zvyšovat večerní (co vy na to paní doktorko? ptám se, protože myslím, že kdybych ještě zvýšila večerní tak už půjde moc nízko a naopak kdÿby dostala méně ranního Lev - poměr 2/3 ku 1/3 - tak vyskočí před jídly). Možná bych lehce zvýšila ranní Lev abychom ještě trochu snížili gly před jídly. Act kvůli riziku hypo zvyšovat nechci.
Děkuji.

pát 15. lis 2013 18:29:41

Odpovědět s citací
Ac bych určitě nezvedala,lev ráno zvedněte na 5.5 nebo 6 a mělo by to být akorát..
D.Samková

sob 16. lis 2013 11:44:25

Odpovědět s citací
Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně následující opakující se situace. Když má dcera před 2. večeří hyper, tak obvykle do rána sklesá na rozumnou glykémii (třeba až o 10 mmol).
Ale když má před 2. večeří gly nízkou resp. nižší než před první večeří tak obvykle klesne se stejnou dávkou Levemiru o méně než 1 mmol nebo naopak lehce stoupne (ale nemá ranní hyper). Včera např. před večeří 10,1, dostala 3j Ac, za cca 1,5 hod. měla 8,7, dostala 2 VJ (BZL chléb + sýr), ve 23:15 měla 9,1 (nepodařilo se mi ji přimět něco sníst, ona v noci nesní ani sousto, snažila jsem se o to protože mi vzestup po 2. večeři připadal hodně malý, jindy vyletí třeba o 5) a vzhledem k tomu jak nám funguje 6j večerního Levemiru tak jsem se trochu obávala noční hypo. A ráno měla 7,2 což je nejvyšší hodnota za poslední týden.
Takže shrnuto když má večer 15 tak se ráno probudí s 5,3 a když má 8,7 tak má 7,2. A to dostane stejně Levemiru i stejně jídla. Předpokládám, že kdyby se jednalo o posthypo hyper tak by ta ranní byla výrazně vyšší? Nevím zda jí v případě nižší gly před 2. večeří snížit noční Levemir nebo ji více nakrmit. Nebo snížit Ac tak aby neklesla po večeři ale to je trochu nepředvídatelné.

Děkuji za rady a obdobné zkušenosti,
Petra

čtv 21. lis 2013 12:49:15

Odpovědět s citací
Dobrý den,nastínila jste všechny možné varianty,jak reagovat. Já bych nechala insuliny ident a zkusila přidat jídlo...
Pokud nebude efekt, ubrat Ac nechat Leve.
D.Samková

pát 22. lis 2013 7:43:19

Odpovědět s citací
Zdravím,
díky manželovi máme zajímavou zkušenost. V pátek večer nedal dceři žádný Levemir (zapomněl). Dcera měla před večeří 7,4 (dostala Ac 2,5), před 2. večeří 7,3. Dostala celkem 2+2VJ navíc sacharidů s tím, že dostane 5j Lev. Ve 23:00 měla 17, což jsem považovala za normální, ale když měla ráno 14,7 tak jsme přišly na to, že nedostala večerní Levemir. Zajímavější ale je, že dostala ranní Ac navýšený pouze o 0,5j (tj. 4j) a Lev jako obvykle 6j a před obědem měla 7,2. Z toho nemohu jinak než usuzovat, že večerní Levemir jí skutečně funguje jen přes noc (prosím o vaše zkušenosti), kdy dávka 6j ji obvykle sklesá až na 5, ale pak už dopolední glykemii příliš neovlivňuje. Protože jinak by za jinak stejných podmínek (pouze 0,5j navýšení Ac u ní obvykle nefunguje nijak výrazně) byla před obědem výrazně výše. A až do večera se držela velmi dobře, žádný výkyv oproti normálu.
To mě vede ke změně strategie, abych každou noc nebyla jak na jehlách, že klesne příliš mnoho, že bych jí dávala více Levemiru ranního a méně večerního. Prosím o názor.
Včera jsem totiž udělala ještě jeden experiment. Před večeří měla 11,4 tak dostala 3j Ac, ale před 2. večeří měla už jen 5,6, tak dostala celkem 4 VJ a pouze 4j Lev s tím co to udělá. Ráno měla 8,8. Proto myslím, že kdyby dostala na 2. večeři pouze 2 VJ a řekněme 4,5 j LEV že by to mělo stačit.
Díky a pěkný den.

pon 25. lis 2013 11:14:53

Odpovědět s citací
Dobrý den, jak tak píšete,varianta s Levemirem a jídlem dohromady bude ideální..
D.Samková

úte 26. lis 2013 7:43:51

Odpovědět s citací
Dobrý den paní doktorko,
nejsem si jistá zda mi tímto schvalujete variantu méně večerního Lev (cca 4,5j) a ranního nechat 6j. Včera před večeří 5,2 pak asi 5 VJ a před 2. večeří 8,5, dostala 2VJ a 4j Lev. Ráno 8,1. Pokud to bude obdobně dnes, tak bych dala 4,5j možná 5j Lev a nechala jídlo. Aby ráno byla tak max do 7.
A díky moc za konzultace. Mám dojem, že jsou užitečnější než naše návštěvy diabetoložky, i když je také ochotná, ale zdá se mi, že nám více zabírá dlouhý inzulín oproti zvyšování krátkého, čehož ona není přítelkyně. Jen mi pořád vrtá hlavou proč se někteří diabetologé tak brání geneticky upraveným inzulinům.
Pěkný den.

úte 26. lis 2013 10:14:22

Odpovědět s citací
A jaky geneticky upraveny inzulin mas na mysli ?

Ad glykemii, ja osobne by som to nechala par dni tak, ako to je, potom pripadne zvysila nocny leve len o 0,5. S akou glykemiou vstavate zalezi tiez na tom , s cim idete spat (tak okolo tej 23h, kedy uz neposobi davka actrapidu na veceru).

úte 26. lis 2013 11:56:18

Odpovědět s citací
Děkuji.
Záleží,jak jste na tom s váhou. 5 VJ na 1 .večeři je dost, je i důležité ,zda má hlad,pak je lepší varianta nechat hpdně VJ,ale nesmí neadekvátně přibírat..
Zkusila bych 4.5 Lev večer.A hrála bych si jen s Levemirem + - 0.25-0.5 j ,dle glykémií.
Důležité jsou vyrovnané glykémie, ne hypa...
D.Samková

úte 26. lis 2013 12:42:11

Odpovědět s citací
Dobrý večer,
Daku, třeba glargin (Lantus) nebo detemir (Levemir) molekula se geneticky upravuje tak aby měla co nejplošší křivku a stabilní účinek, např. Insulatard funguje na jiném principu. Jestli tě to zajímá tak nyní se zkouší nový glargin 300, který by měl mít obdobnou (lepší?) křivku než detemir, takže ještě méně hypo. Ale nejsem biochemik, abych ti to vysvětlila :-)).
Dcera po Levemiru nepřibírá vůbec ani když máme VJ: 4-5 - 2 - 4-5 - 2 - 4 (někdy až 6) - 2. Před DM1 měla 31, pak šla na 28,6 a teď je cca 30,5 při 154 cm. Je to asi částečně díky Levemiru, který má pověst, že se po něm nepřibírá, částečně genetické dispozice a celiakie. Také se snažíme kvůli inzulinorezistenci insiprovat některými radami paní doktorky Kahleové z IKEMu (kniha Vegetariánská strava v léčbě diabetu - je to pro DM2 a spíše dospělé jedince, ale dcera miluje zeleninu a luštěniny, což dle mého názoru neškodí ani DM1 :-)), i když musíme dávat větší pozor na hypo).
Dnes před obědem 9,6, což mi přišlo dost nato, že dostala ráno 4j Ac, ale nechali jsme 3,5j Ac a už v 17 hod. 3,6, takže snědla asi 6 VJ + 2,5 Ac a před 2. večeří 15,7! (možná kontra ale spíš jsem ji přežrala) takže Lev 5 + 2VJ. Uvidím ráno. Jinak bych se držela rady večer 4,5j a ráno 6j Lev a nepřidávat krátký.
Pořád mě trápí že na začátku noci má obvykle vysokou gly, aby s ní jako vydržela do rána. Jestli by nebylo lepší aby měla nižší a méně dlouhého inz.

úte 26. lis 2013 21:38:49

Odpovědět s citací
Ahoj, osobne si myslim, ze nechut u niektorych dia ku predpisovaniu Lantusu a Levemiru ako i Novorapidu u deti je fakt, ze ich molekulova struktura je samozrejme upravena a tym to je telu z dlhodobeho hladiska "cudzie". Neviem, ci existuju nejake relevantne a dlhodobe studie ohladom ich vplyvu. Pred par rokmi bol nejaky sum okolo Lantusu, ale vysledky studii boli protichodne. V Motole dostavaju deti lantus. Inzulatard je velky problem z hladiska kinetiky, bezali sme na nom skoro 2 roky, nez sme presli na Leve. Novorapid na perach u vacsich deti sa mi zda nie moc vhodny z dovodu potrebnych dopichov na svaciny.
Nejako si nedokazem spojit bazalnu davku inzulinu, ktora nesluzi primarne s pokrytim prijmu sacharidov v potrave, s priberanim na vahe. Tam mam za to, ze je to prevazne zalezitost bolusovej davky. To, ze sa na levemire "nepribera" moze byt urcite vyhodou pre DM2 pacientov, kde je princip nemoci uplne iny.

Je podla mna urcite lepsie ist spat s "vhodnou" glykemiou, nez to stahovat vysokou davkou bazalu na noc. Noc predstavuje pomerne velku cast dna, skoda hodin s vysokou glymcou. Pokial nie ste nejako rozlietani, ja by som osobne radsej upravila davku vecernu, nech ma okolo 23 h glymcu okolo 10 a znizila nocny Leve. Ale to uvidis. Avsak my mame skusenosti (syn skoro 11), ze v obdobi rastu musime navysit bazal do polnoci casto i viac nez o 50% (sme cca 1,5 roku na pumpe). Ak ho nestihnem udrzat do 22 h na primeranej glymci, tak absolutne nereaguje na pripichy tak do 3-4 hodiny rano. Asi je to tym, ze v tej dobe sa vylucuju rastove hormony.

Lustiny vzdy zasadne kombinujeme z pecivom, prave kvoli hypu. Na pumpe posleme rozlozeny bolus, na perach je podla mna dobre kombinovat to s niecim maly sladkym na zaciatku. Ale s celiakiou je to asi zlozite..

stř 27. lis 2013 8:41:46

Odpovědět s citací
Ahoj Daku, moc díky za praktické rady, jestli se mi nepropadne před večeří, tak ji zkusím udržet večer na rozumné gly, dám 4 Lev a uvidíme co to udělá. Taky mám pocit, že se večer, když nastoupá, tak drží dlouho dlouho a začne klesat až po třetí.
K luštěninám taky dávám pečivo nebo jiný rychlejší sacharid, jinak bychom měli hypo pořád :-)).
Na inzulinech mě víc štvou ty přídavné látky, myslím že po sto letech by už mohli vymyslet na konzervaci něco tělu přátelštějšího, business z toho mají pěkný. Ale to pláču na špatném hrobě.

stř 27. lis 2013 10:59:47

Odpovědět s citací
Oprava : v Motole je pre deti Levemir.

stř 27. lis 2013 12:09:33

Odpovědět s citací
Paní doktorko,
nedaří se nám udržet postprandiální glykémie. Momentálně pícháme ráno 6j Lev a 3,5 Ac - oběd 3,5j - večeře 2,5-3j a Lev 4,5-5j. Ráno se budí obvykle s gly pod 6. Před jídlem má glykémie 7-9, ale po jídle vyleze obvykle hodně - včera po snídani byla z 5,6 na 10 před svačinou. Více dlouhého inzulínu u nás srovnalo glykémie před dalším jídlem ale stejně se nám nedaří rozumný nárůst po jídle. A někdy naopak před večeří i když vyleze hodně tak stačí nárůst Ac o 0,5j a letí dolů.
A když má ráno 5,9 a pícháme 3,5 Ac tak se bojím ji nechat déle než 15 min bez jídla. Mám zkusit delší odstup a menší dávku?
A ještě máme probém s jehlami. Dcera je zřejmě hypersenzitivní, ale i Medfine 0,6 ji někdy "příšerně bolí". Existují nějaké ještě jemnější (máte prosím někdo zkušenost? nám třeba vyhovují pouze lancety Fora Diamond Swiss, všechny ostatní jsou pro dceru příliš tupé - jen pro představu)? Nevyhovují jí ani jednorázové inzulinky. Občas to snáší dobře, ale někdy je to fakt horor. Je nějaká šance na nanopatche jako se plánují pro očkování? Ty jehly jsou vážně strašák.
Díky moc.

pon 02. pro 2013 13:31:24

Odpovědět s citací
Pokud máte gly do 10 ,tak bych do toho nezasahovala, i za cenu nárůstu po jídle..
D.Samková

pon 02. pro 2013 14:51:40

Odpovědět s citací
Presne ako pise pani doktorka, glykemia 10 po jedle je naprosto v pohode. Akonahle do toho siahnes, tak sa to rozhodi. A na perach uz absolutne nie. Jemne davkovanie je mozne na pumpe, ale i tam si clovek musi uvedomit, ze neexistuje jedina priama umera medzi davkou inzulinu a mnozstvom prijateho jedla. Myslim, ze je dobre si uvedomit, ze ideal je zdravy clovek a takto k tomu pristupovat. Mate DM1 len 6 mesiacov...z vidinou dalsich nekonecnych rokov takejto snahy o tabulkove hodnoty je to dobra cesta ku psychickemu vycerpaniu.

úte 03. pro 2013 9:46:34

Odpovědět s citací
Díky za rady. Dcera ale buď vyletí příliš nebo naopak. Naše diabetoložka chce aby měla při velkém profilu optimálně po jídle +2 (daří se to někomu?) a ona má i plus 8, proto nám chce zvyšovat Ac. Včera před večeří 13,4, dostala 3 Ac a za 1,5 hod 8,1, dostala 2VJ a ve 2:30 měla 6,8 a ráno 6,7. Když má po večeři 15 tak má ráno se stejnou dávkou Lev 5,9. Znamená to snad že mezi 2:30 a 7:00 měla hypo a vylezla zpět?

úte 03. pro 2013 13:27:00

Odpovědět s citací
Ahoj, nejsem teda dítě, ale DM mám od 5 let a přesně stejný problém s nárůstem mám prakticky po celou dobu trvání DM (23 let). Po jídle jdu vždycky třeba o 6-8 mmol nahoru(obvykle na 10-13mmol) a do dalšího jídla mi to pak postupně klesne třeba na 4-6mmol. Pokud se mi stane, že po jídle jdu nahoru třeba jen o dva mmol, do dalšího jídla mi to pak naopak vystoupá, aniž bych cokoli jedla, takže jsem nakonec za pomoci senzorů dospěla k tomu, že ten nárůst po jídle je lepší, než ta druhá možnost, kdy pak buď dopichuju nebo nejím apod. Navíc krátkodobě vysoká glykémie (nemyslím mít pravidelně po jídle 20, ale třeba těch 10-14) by ke komplikacím vést neměla, takže bych to asi na tvém místě neřešila, myslím, že by to nemělo až tolik vadit, Ac bych asi nepřidávala.

úte 03. pro 2013 14:35:22

Odpovědět s citací
Paneboze, tak by si asi mala vasa dia vyskusat mat diadieta doma aspon na pol roka. Nemali by sluzit ako pokusne kraliky ( i ked v podstate sa na nich rodic uci) Oni nie su stroje a ani my rodicia nie sme stroje. A hlavne nie sme neomylni a to je ludske. Vcera som prave poslala vlastnou zbrklostou syna do hypa, ked som zbytocne navysovala davku. Zbieral sa z neho skoro 40 minut, chudak, musela som ho odniest domov na rukach, nevladal dojst domov i ked sa nacpal glukozou. Dnes na beton budeme musiet riesit kontraregulaciu. To je len taka mala ilustracia honby za dobrymi glykemiami :-(. Casto si clovek naopak priraba starosti naviac.

Mne sa zda, pokial mate rano vysoke pojidlove glykemia a pokial potom doklesate pekne pred obedom, ze by ste mohli skusit dat rano vacsi odstup medzi aplikaciou inzulinu a ranajkami. Uvidis, chce to len skusat, co sa deje.

Dalsia moznost moze byt, ze tie ranne pojidlove su vysoke i z dovodu slabeho kontra. Mozno ako odpoved na priebeh pri vecery (13 a pak 8...to nie je dobre), pripadne ze mate skustocne az moc nocneho leve, pokial ju stiahne z 15 na 8. Dalsia vec je, ze niektori pacienti maju skutocne rano vyrazne nizsiu citlivost na inzulin. Alebo este mozete skusit dat k snidani nieco s nizkym GI.
Nemyslim, ze na leve by malo byt hypo medzi 2.30 a 7 h.. to by asi musela mat hodne fyzicky zaprah den pred tym, aby telo doberalo i tak pozde..Bolo by urcite dobre, keby ste zistili hodnoty okolo 23 h, kedy ti dobieha davka vecerneho actrapidu a podla toho nastavit potom nocnu davku leve. Ak by ste boli okolo 15 , tak by stalo za to upravit vecerny rezim..to ale vsetko musis odskusat.

stř 04. pro 2013 8:31:35

Odpovědět s citací
Este jedna vec ma napadla ..Max mal na perach obcas taketo problemy - rano OK, dopoludnia vysoko, a potom dost intenzivny pokles pred obedom, akoby inzulin najprv niekde "spal". Spatne vstrebavanie z miesta vpichu ????? V kazdom pripade casto pomohlo, ked sme zmenili miesto vpichu. Ako bol hubeny, ramena boli vzdy problem, nezriedka ho boleli vpichy a citil, ako som vytlacovala davku inzulinu..
Obcas sme takto museli vysadit i stehna.
Mozno by ste mohli rano aplikovat do bruska, to je "najrychlejsie" ....

stř 04. pro 2013 8:38:58

Odpovědět s citací
Ahoj a fakt díky za ty osobní zkušenosti. Taky získávám dojem, že nastoupání po jídle je OK, aspoň večer. Včera jak jsem psala o případném nočním hypu tak před obědem vylezla až na 9,5 i když ráno dostala 6,5 Lev, což mi bylo divné. Na oběd dostala 3,5 Ac, před večeří 6,6 takže paráda. Jenže po večeři "jen" 9,8 a po druhé večeři asi ve 22:00 "jen" 11 takže v podstatě předpisové nárůsty, jenže měla hlad (proto jsme měřili tu 11, ale to přece není hypo, že). Na noc dostala 4 Lev a ráno 7,6, což je na ní relativně dost. Takže se mi opět potvrdilo, že když kočička vyleze po večeři na 13-15 tak do rána hezky sjede při 4-4,5 Lev na 5,9 ale když nenastoupá nebo nastoupá jen málo tak se tam prostě děje něco co by asi stálo za permanentní senzor, jestli tam fakt někde není hypo.
Ale to je s tou její hypersenzitivitou zatím nereálné. Píchá jen do bříška (jediná řasa která se dá na jejím těle vytvořit), všude jinde jsou hned pod kůží svaly (asi proto věčně problém s pícháním dlouhého do zadečku), do ruky by nepíchla ani náhodou.

stř 04. pro 2013 10:11:18

Odpovědět s citací
Ještě jsem si vzpomněla, že vlastně v nemocnici šla také po každém jídle dost nahoru a že s tím v podstatě nešlo nic udělat, mávli nad tím rukou s tím, že do dalšího jídla se srovná. Takže nárůsty po jídle jsem si v hlavě vyřešila, jen mě pořád trápí, že nevím co s tím večerem. Vyzkoušeli jste někdo, když máte večer pěknou gly, dát menší dávku bazálu? Já s tím nechci moc mávat, ale je trochu divné dávat 4,5 Lev na 15 stejně jako na 8,1.

stř 04. pro 2013 10:27:40

Odpovědět s citací
POdla mna hypo na Leve by asi bolo skor ku ranu, nez takto niekde o polnoci a potom to vystupalo...
Ak nepotrebujete navysovat hmotnost, tak ja by som skusila znizit davku Leve pri dobrej glymci (meranej 22-23 h). My radsej dojedame. Uvidis...

Akurat si myslim, ze kazdy ma na rameni nejaky ten tuk...teda ja mam na mysli cast pod ramennym klbom, cca 12- 20 cm nad loktem z vonkajsej strany....

Ono sa to vsetko casom meni. Su dni , ked v kuse prsi, a glymce su katastrofalne. Su dni, ked smrka, a glymce vysoke a zase dni ked smrka a glymce naopak nizke.

stř 04. pro 2013 11:48:48

Odpovědět s citací
11 sice neni hypo, ale hlad moze mat pravda ? :-)

stř 04. pro 2013 11:50:13

Odpovědět s citací
Paní doktorko,
včera jsme byli celý den hyper (7,6-12,2-16,2-19,6) s obdobnou celkovou dávkou (Ac 10, Leve 10) s níž dnes máme krásné gly (7,8 -6,5-4,7-5,3) Leve 12 Ac 9,5. Jídlo stejné, zátěž obdobná. Moc tomu nerozumím. Ale jako větší probém vidím to, že po lehkém navýšení Leve a naopak snížení Ac mi na večeři klesla na 4,7 a po večeři "stoupla" na 5,3. Ale na ty včerejší hyper jsem musela reagovat. Dnes večer jsme tedy přidali 1 VJ a vrátili Leve na 4,5 nebo jsem měla jít ještě níž?
A myslím, že jsem našla odpověď na to proč dcerka nereaguje tak dobře na inzu jako tlustší děti. Pravděpodobně to bude tím, že má nižší hladiny HDL cholesterolu a vůbec žádný celkový tuk. Tuší někdo jak se dopracovat k tomu správnému tuku? Zkoušíme rostlinné oleje, ale preferuje spíš máslo, a to asi nebude ten úplně správný tuk :-)), tlusté maso odmítá úplně.
Netušíte někdo jestli vláknina funguje na zpomalení vyprazdńování žaludku? Předpokládám, že funguje na zpomalení vstřebávání sacharidů, ale neznám přesný mechanismus kde a našla jsem že někteří DM2 pacienti budou dostávat zpomalovač vyprazdňování žaludku :-)), protože pak dosahují lepší kompenzace resp. postprandiální gly se totiž prý výrazně podílí na glykovaném hemoglobinu, a proto asi ta naše diabetoložka chce ty malé nárůsty po jídle.

čtv 05. pro 2013 22:20:34

Odpovědět s citací
Ja mam pocit, a neber si to moc osobne, ze to moc riesis, ale to su tendencie vacsiny rodicov v zaciatkoch. Osobne si myslim, ze ti nikto po jednom dni presne na 100% neodpovie, preco zrovna vcera bola cely den vysoko a po malickej zmene davky je druhy den idealny.... Proste bola vcera a nejakeho dovodu "bloklá". Niekto tu obcas pouzival termin "ze se to prostouchlo". Obcas prides na to, cim to bolo, obcas na to jednoducho neni cas zistovat, co sa deje, len riesis operativu. Inak sa fakt z toho clovek zcvokne...

A co tym myslis, ze nereaguje na inzulin ako tlustsi deti? U vas urcite do toho vstupuje fakt, ze je hodne hubena a tym bude podla mna na inzulin vyrazne citlivejsia nez deti s nadvahou. Plus bezlepkova dieta.

Jednoducho ju treba vykrmit. Pridavat tuky do vsetkeho, kde to len ide. Napr. moze jest bramborove cipsy ??? A co je spatneho na masle a napr. tucnych jogurtoch?

pát 06. pro 2013 9:15:24

Odpovědět s citací
I sebelépe kompenzovaný diabetik s gly 6-8 má dny, kdy jsou vysoké glykémie s neznámého důvodu. Už se opakuji,myslím,že na malé dítě máte glykémie moc pěkné,Vy se v diabetu orientujete a jste motivovaná, to je základ.
Svůj názor na nastavení režimu jsem psala,+ - pár jednotek je v kompetenci rodiče, aby upravil dle aktuálního výkyvu,povšechná léčba je na bedrech pediatra..
Mechanismus DM1 je jiný než DM2,užívá se úplně jiný způsob terapie.Zbytečně bych nevykrmovala,pokud není extremně štíhlá.. S postupem trvání DM většinou přibyde tendence k nárůstu hmotnosti.
D.Samková

pát 06. pro 2013 13:03:28

Odpovědět s citací
Ahoj Daku,
na másle ani tučných jogurtech není špatného nic, ale pokud má někdo predispozice ke špatnému cholesterolu, tak je lepší je vynechat. I když já myslím, že je to spíš otázka množství.
A pozor na nízkotučné výrobky, už i odborníkům dochází, že je to hnus. Kamarádka, která se dopracovala k cholesterolu 6,8 a už jí páni doktoři chtěli nasadit prášky!!! si vyhledala info o potravinách, které cholesterol snižjí a po třech měsících je na 4,9 bez prášků (ale myslím, že právě tučné mléčné nahradila zeleninovými pomazánkami, takže asi ne cesta pro méně disciplinované).
Na sobě zkouším ghí (přepuštěné máslo) a tučné maso jím pořád, takže uvidím při příštím měření (minule cholesterol 5,5). Dcera ghí nesnáší a tučné maso jí taky moc nejede. Jenže ona to není jen otázka příjmu, ale i regulace játry atd.

Glykémie se nám celkem drží, akorát pořád bojujeme s těmi večery, kdy je v podstatě pravidlem, že když po večeři klesne tak je pak ráno výš než když nastoupá na 13-15. Dnes jsme hodně nakrmily, takže z 9,2 před večeří vylezla na 10,3 při 2,5j. Dala jsem 4,5 Leve tak jsem zvědavá jak ráno.
Ráno na 6,3 dostala 3,5j. Ac a i když snědla část svačiny tak stejně spadla do hypa. Takže je to pořád o ladění. Někdy se mi zdá, že potřebuje méně bazálu a více bolusu, protože hodně stoupá po jídle a jindy sjede při stejném bolusu do hypa.

pon 09. pro 2013 21:00:58

Odpovědět s citací
Asi urcite, je to i o tom metabolizme, manzel moze robit co chce, ale bez praskov sa pod 9 nedostane.

Ad tych glykemii...ja si myslim, teda aspon u syna to tak funguje, ze pokial ma po jedle menej ako pred jedlom, tak mu to spusta kontraregulacie. Na pumpe su sice vyrazne mensie ako na perach, ale kludne je to prave taka noc, ak ide spat s dobrou glymcou a vstava s 10-11...ziaden dovod iny nevidim. Tak to je 1-2 noci, nez sa to telo asi "vycisti"..ja fakt neviem a uprimne povediac, uz to po 5.rokoch tak trochu prestavam riesit, pretoze som nerobila nic ineho..:-)

úte 10. pro 2013 10:24:13

Odpovědět s citací
ahoj Daku,

pokud je manžel pořád nad 9 tak to má asi bohužel smůlu a má dědičnou hypercholesterolémii a tam to asi bez prášků nejde. I když by mě fakt zajímalo jestli by se s tím nepohlo kdyby měl vegetariánskou dietu a užíval konopný olej a ghí:-)). Já vím, že jsou to asi příliš babské rady na toto fórum, ale v jiném vláknu mě zaujala paní co psala, že měla diagnostikovanou počínající retinopatii a po dalších x let to má OK. A psala že se stravuje převážně vegetariánsky.
Jo a HDL cholesterol má v pořádku? Dočetla jsem se, že pacienti s výchozí vyšší hladinou HDL dosahovali lepší kompenzace diabetu a prý to platí i pro kardiovaskulární onemocnění (proto jsou ty tuky tak důležité :-)).

stř 11. pro 2013 13:15:11

Odpovědět s citací
To ma. Uz viac nez 10 rokov dochadza do lipidickej poradne na Homolke. Berie na trvalo lieky. Asi ma ostatne hodnoty v pohode, nieco by povedal :-). Viac nez rok bol vegeterianskej strave, v podstate bez zmien. Moc zivocisnych tukov neje, take minimum, skor je polovegetarian :-). Ako pravy stredoeuropan preferuje stredomorsku, arabsku a indicku kuchynu :-). Teraz su hitom chia seminka v bielom jogurte, ku ktorym sa dostal cez "natural running". To su ti blazni, co behaju v sandalkach doma vyrobenych z nejakej gumy a snurky, pripadne uplne bosi ako stredoamericki indiani...
Mimochodom, tie chia semianka su i vydatnym zdrojom "pomalych" sacharidov, syn to ma obcas k snidani pri vyssich glykemiach a naprosto v pohode.

stř 11. pro 2013 17:24:11

Odpovědět s citací
Daku o chio semínkach jsem četla prosím počítají se nebo ne. Děkuji

stř 11. pro 2013 19:29:34

Odpovědět s citací
Pocitame ich, ale maju hooodne pomaly GI. Vzdy ich nejaku tu hrst nasypu chlapi do jogurtu. Ma to podla pytliku 43g sacharidov na 100g , takze mi to vychadza 1vj na 30g. Ak to das do hollandia jogurtu, tak mas polovicu snidane s nizkym GI, ktoru mozes doplnit este pecivom alebo chlebom a narast by nemal byt tak vysoky. (Americki indiani to jedia pri svojich x-10km behoch, uvonuje sa to pomaly, takze je to idealne, pokial cloveka caka dlhodoba zataz).

čtv 12. pro 2013 8:27:45

Odpovědět s citací
Daku děkuji, dala jsem to malému do jogurtu a je to výborné, dala jsem ještě pár ořechů a super zdraví jogurt

sob 14. pro 2013 10:23:58

Odpovědět s citací
Dobrý den,
prosím o radu ohledně syna. Včera měl teplotu (do max 37,8) a zvracel a v moči ketolátky na stupeň 3 (nemá diagnostikovaný diabetes). Cukr v moči neměl. Pravidelně ho kontroluji, protože se mi zdá že příliš neprospívá, stále ho bolí hlava a břicho, standartní vyšetření nic neprokázala. Ale tím, že jeho sestra diabetes má, tak mám strach. V listopadu byl na odběrech na predia, ale dosud nemáme výsledky na protilátky. Změřila jsem mu glykémii, cca 2 hodiny po jídle měl 6 (to je ještě v pořádku, ne? ale kdykoliv předtím jsem ho měřila tak měl vždy do 5,5 tak se mi to moc nelíbí), poté už jsem ho raději neměřila. Večer už snědl několik chlebů a ještě měl hlad, ráno měl moč zcela v pořádku. Obdobná situace byla v létě, kdy jeden den měl teplotu (myslím, že nezvracel) a v moči ketolátky, ale méně než včera, druhý den byl opět v pořádku. Hodně jsem se včera lekla, aby neměl ketoacidózu, ale to by měl zároveň cukr v moči? Moč jsem mu během toho dne kontrolovala 2x - dopoledne to měl v pořádku, v podvečer tam měl ketolátky (cukr ne), dnes ráno OK. Manžel říkal, že ho nemám zbytečně měřit.

ned 15. pro 2013 12:21:57

Odpovědět s citací
Dobrý den,byla bych v klidu. Horečka a nemoc je provázen katabolismem,při kterém mohou být ketolátky a nic to neznamená.
Dobře,že občas změříte glykémii.Pokud byly izolovaně keto v rámci horečky nebo mohou být ráno po hladovění a pokud je zdravý a jsou negativní, nedělala bych si starosti..
D.Samková.

ned 15. pro 2013 13:17:24

Jméno: Lída
Odpovědět s citací
Peto, naše dcera (nedia) mívala při nemoci taky ketolátky v moči, dokonce měla sklon k takzvanému ketoacidóznímu zvracení, kvůli kterému jednou musela málem až na kapačky do nemocnice. Zvládli jsme to nakonec podobně jako zvracení u diabetika, co nemůže moc jíst, pořád jsme jí dávali malé dávky čaje s glukózou. Od té doby už jsem na to dávala vždycky pozor, nesměla při nemoci hladovět, ani když neměla chuť k jídlu.
Jen pro zajímavost, když se jí to stalo poprvé, byla ještě dost malá a my jsme k dokonce volali pohotovost, protože každou chvíli zvracela. Bylo to už v noci, tak přijel praktik pro dospělé a ten si s tím vůbec nevěděl rady. Až dětská doktorka druhý den věděla hned, o co jde. Zvlášť u hubenějších malých dětí je to prý dost běžné.

pon 16. pro 2013 8:04:30

Odpovědět s citací
Lído, děkuji za osobní zkušenost. Trochu mě to uklidnilo. Překvapilo mě jak to bylo rychlé, hladověl sotva pár hodin. Dcera (dia) nikdy ketony (ani stopu) neměla, ani při záchytu.
Paní doktorko, děkuji za doporučení. Zatím jsem dělala raději moč, měření u něho vzbuzuje dojem, že je nemocný. Ale rozhodla jsem se ho nechat zkontrolovat na nefrologii. Opakují se mu záněty močového měchýře, do 7 let měl enurézu. Cysty na ledvinách neměl (kontrolovali ho jako miminko a pak ještě v době nedávné), přesto bych ráda vyloučila MODY 5. Má celou řadu problémů (bolení hlavy, břicha, nehojící se rány, glyk. hemoglobin na horní hranici normálu, suché oči, navíc nepřibírá atd.), které mne zneklidňují. Do doby než u dcery propukl DM1, mě to nenapadlo, teď mi to bohužel pořád leží v hlavě.

úte 17. pro 2013 22:17:48

Odpovědět s citací
Dobrý den a jak Vás napadl MODY 5?
Co má synek za potíže??
D.Samková

stř 18. pro 2013 9:12:49
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další