Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Těhotenství 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Sabca, asi si sa trafila do obdobia, ked tu tehotne alebo buduce diamamicky nie su :-(. Ale pred 2-4 rokmi tu bolo forum tehotenstvi hodne aktivne, takze si myslim, ze ak si to precitac, tak tam najdes urcite hodne informacii..aspon tak...
Drzim palce.

pon 22. čer 2015 12:02:04

Jméno: Jarka
Odpovědět s citací
Sabčo, já byla těhotná s DM1 už před víc jak 6 lety, ale co si vzpomínám, v prvním trimestru mi glykémie hodně klesaly a musela jsem poměrně dost snižovat inzulín. Těžké hypo jsem neměla, to jsem dokázala vychytat, ale občas mi to klesalo i ke 2,6 a podobně. Každopádně, závažný problém z toho nebyl. Nejspíš i díky tomu, že jsem se vždy včas dojedla.

Asi v polovině těhu jsem naopak musela začít inzulín navyšovat, jak se projevovala rezistence (je to normální, většina těhotných DM1 to tak má). Doktorka Andělová z porodnice v Podolí mě podporovala, jak to šlo. Také to sem tam vylítlo třeba na 13. Ale opět jsem rychle zregulovala dopichem.

Určitě je to o hodně častém měření (já v podstatě celé těhu 5 - 9x denně). Nedopichovat zběsile, klidně raději chvíli zůstat na glykémii 10, než se vehnat do těžkého hypa. Mě se vyplatilo měřit hodinu po jídle. Tím jsem vychytala jak případný větší nárůst (nad 12) nebo naopak pokles z důvodu přehnané dávky inzulínu.

Jinak byly o trochu častější prohlídky na gyndě, plus kontroly u diabetoložky v Podolí. Tam jsem začala chodit již před těhotenstvím, abych byla dobře kompenzovaná hned od začátku. Mohu vřele doporučit doktorku Andělovou – je opravdu anděl! :-)

Vzhledem k tomu, že se mi DM1 projevilo až tři roky po narození prvního syna, mohu porovnávat těhotenství s cukrovkou i bez. V podstatě mezi nimi nebyl až tak velký rozdíl. Jen to měření a přemýšlení nad glykemiemi byl docela „opruz“. Jediný výrazný rozdíl byl, že jsem ca tři týdny před plánovaným termínem nastoupila do porodnice na rizikové a Davidka vyháněli dva týdny před. Vyvolávaný porod je o něco nepříjemnější, než přirozený, ale přežít se dá.

Syn měl normální velikost – 52 cm a 3750g – jen měl silnější novorozeneckou žloutenku, ale to je u maminek diabetiček také normální. Žádné následky to na něm nezanechalo :-)

Víc mě teď nenapadá. Kdyžtak se ptej na něco konkrétního ty.

Držím palce.
Jarka

pon 22. čer 2015 14:26:09

Jméno: Jarka
Odpovědět s citací
Když jsem otěhotněla podruhé, měla jsem dva roky od zjištění DM1. Mou velkou výhodou bylo, že jsem LADA - laicky řečeno velmi pomalu postupující DM1 u dospělých - takže jsem měla i v té době hodně malé dávky inzulínu.

Těhotenství jsem začínala s dávkami Novorapid 9 - 7 - 4 a Levemir 2 - 4 (ráno a večer). Nakonec jsem se dopracovala k dávkám Novorapid 23 - 7 - 7 a Levemir 10 - 7. Nejvíc to rostlo ve třetím trimestru. Pio porodu jsem okamžitě musela snížit na původní dávkování a i tak jsem měla docela často hypa. Konečně jsem se mohla beztrestně cpát sladkým... :-)

Držím palce
Jarka

úte 23. čer 2015 20:46:45

Jméno: Vendula
Odpovědět s citací
Ahoj.Já jsem otěhotněla na perech, ale bohužel to nevyšlo.Ted jsem si vyběhávám pumpu, snad to s ní už bude v pohodě.Jinak na fc máme skupinku dia maminky, tak se připoj.Hodně mi tam holky pomáhají. Drž se :-)

úte 29. zář 2015 10:43:30

Jméno: Šárka
Odpovědět s citací
Ahoj. Jsem v 19tt a tak nějak střídavě oblačno... Mám inzulínovou pumpu. Jednou inzulín snižuji, po týdnu navyšuji i o sto procent... Nejsou na těhotenství tabulky, každá jsme jiná, ale v globálu všechny navyšujeme. Já mám teď o 2/3 vyšší i bolusy - platilo mi jedna VJ jídla na jednotku inzulínu, teď ani náhodou - př. snídaně, 3VJ před těhu 3-3,5j inzulínu teď pod 9 nejdu!!! Navýšila jsem si i bazály. Moc mi pomáhají holky z Dia Těhulky na facebooku, tak tam mrkni. Přeci jen, na fcb jsme všichni pečení vaření minimálně jednou denně, sem nikdo už moc nechodí :( což je obrovská škoda. Začala jsem s GH 60, pak 54, 50, 46 je nejnovější před třemi týdny, teď mám další odběr za sebou. Občas mi to vylezlo i k 20mmol/l dle dr. to až tak nevadí (není to teda slavná záležitost), pokud je to chvilkový stav, třeba po jídle, kdy si stejně dopíchneš. Měřím se tedy šíleně, klidně i 10x denně. V pondělí budu moudřejší a moc se těším, až uvidím, že je prcek v pořádku :)
Už mě nic nenapadá, takže se ptej na co chceš, moc ráda se podělím o zkušenosti stejně, jako holky pomáhají mně :)

stř 07. říj 2015 13:40:30

Jméno: Martin
Odpovědět s citací
Sabča píše:
Zdravím všechny,
asi položím zvláštní otázku, ale přemýšlíme s přítelem o miminku a já bych se ráda zeptala, co mám všechno čekat ? Jak probíhalo vaše těhotenství, je problém uhlídat glymči ? Je tu někdo, komu se zdravotní stav zhoršil. Uvítám jakékoliv pozitivní i negativní zkušenosti.
Jak to vlastně vše probíhá ?
Děkuju a všem přeji zdravá miminka :)

Proberte to s lékařem nebo jděte na konzultaci k diabetologovi, je to individuální.
http://ocukrovce.cz/cukrovka-v-tehotens ... -kvapilem/

úte 27. říj 2015 14:17:30
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ]