Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Proteinurie a ledviny 
Autor Zpráva

Jméno: Tereza
Odpovědět s citací
Dobrý den.

Mám 30 let cukrovku (je mi 32), víc než 17 let ji mám dekompenzovanou z mnohých důvodů, které tu nechci konkretizovat. Poslední dva roky jsem měla za 24hod vylučované 2g bílkoviny, v listopadu 2017 to byly 3g a teď v březnu to bylo 4,58g. Přibližně rok mám problémy s otokem končetin, ale za poslední cca 4 měsíce je to výrazně horší. Nohy mám oteklé permanentně tak, že vypadají zcela zdeformované, nevejdu se do bot, mám otoky i břicha. Přibírám, pravděpodobně otokem, ale když už mi náhodou na jeden den otok vyloženě splaskne, tak nevážím míň. Vždy jsem se držela na 52kg, teď mám až 57kg a to i v okamžiku splasknutí otoku. Jako by ten otok vlastně ani nic nevážil. Zkoušela jsem brát vícekrát po sobě Furon 40g, ale nemělo to žádný účinek. Jsem malého vzrůstu a proto ty "špeky" na břichu mě velmi trápí, připadám si špatně, cítím se špatně a jsem z toho v depresích. Diabetolog ani nefroložka jako by to nebrali v úvahu, i když s nimi o tom chci mluvit a stav zkusit nějak řešit. Dozvěděla jsem se jen to, že teď už budeme jen čekat na to, až mi ledviny začnou selhávat, což výskyt bílkoviny urychluje. Mám také dva roky problém s hypertenzními krizemi (ne hypertenzí nepřetržitě, jsou to jen tzv. peaky), mnohokrát mě už odvážela sanitka, protože jem to doma nezvládala s několika Tenziominy (tlaky třeba 220/140). Poslední rok se mi taky zhoršuje dlouholetá tachykardie, mívala jsem puls kolem 80, dnes ho mám klidově 100 a víc. Na potlačení peaků (avšak bez účinku) jsem brala Kapidin 10, Tezeo HCT 12,5/80 a konečně mi teď kardiolog nasadil na tachykardii Betaloc ZEK 50 ráno. Puls mám teď 80-90, hypertenzní peak jsem zatím neměla (beru týden). Co mě ještě dlouhá léta trápí je časté nutkání na wc, i když se mi chce čurat jen trochu, tak mám pocit, že nutně potřebuji a pořád monitoruji, kde nějaké wc je dostupné. V noci musím jít minimálně 4x. Po závažném infekčním onemocnění před třemi roky jsem bývala celkově mnohem více unavenější, ale přibližně od září 2017 se to zhoršuje a teď si přijdu vyřízená i po pár hodinách vyřizování věcí ve městě, to potom padnu a spím hodiny a hodiny. Chtěla bych se Vás zeptat, a konečně se dozvědět, co lze dělat s mými otoky a přibíráním (nevím, z jakého je to důvodu, začínám si myslet, že to není ani tak těma otokama, jako opravdu přibíráním, nebo už vážně nevím) a potenciálně tou únavou, zda a jak to spolu může souviset, jak mohu zpomalit kromě výše zmíněných léků výskyt bílkoviny nebo oddálit dialýzu a transplantaci. Nechci jen na radu ošetřujícího lékaře sedět a čekat, až budu zralá na jedno nebo druhé. Všechny uváděné symptomy mně strašně omezují život. Z toho, co jsem si o bílkovině a otocích četla, mohlo by se možná jednat o tzv. nefrotický syndrom, a nezdá se mi to jako banalita. Vše samozřejmě zhoršují moje nervy, protože jsem ze všeho už strašně unavená, vystresovaná a připadám si, že se nikde nemohu dovolat žádných pořádných informací, alternativ atd.

Je možné z mého popisu usoudit, jestli příčinou všeho jsou ledviny, a co s příznaky dělat, aby se mi ulevilo a já se i zklidnila? Ještě doplním, že kreatinin a ureu mám v mezích normy, i když se mi postupně i ta norma zhoršuje. Tyto hodnoty jsou však zatím v požadovaném rozptylu značené jako "ok".

Děkuji.

pát 06. dub 2018 2:05:02

Jméno: dagmar
Odpovědět s citací
Dobrý den, po 30 letech trvání DM1 má nějaké chronické komplikace téměř každý pacient.
Zcela jistě se ve Vašem případě jedná o nefrotický sy, který je definován právě vysokým množstvím bílkoviny v moči, vysokým tlakem a dalšími metabolickými odchylkami.
Vysoký TK a špatně kompenzovaná cukrovka zhoršují proteinurii. Ve Vašich silách je,snažit se o dobrou kompenzaci, diabetolog by měl vyladit medikaci na tlak tak,aby hodnoty byly ideálně pod 130/80. V kombinaci antihypertenziv je vhodné mít sartan / Tezeo / a ACE inhibitor.
Projevy unavy patří rovněž k onemocnění ledvin, i když máte hodnoty kreatininu v normě.
Důležitá je také glomerulární filtrace, tak je skutečným ukazatelem funkce ledvin.Otoky jsou na vrub nefrotického syndromu, způsobené právě velkým únikem bílkoviny do moči.
Furon 40 je málo, lze navyšovat, je možno užívat až 250 mg furosemidu a více.
Vyšší TF je zřejmě na vrub diabetické autonomní neuropatie, pro kterou je vyšší tep a kolísavý tlak rovněž typický.Betaloc ZOK je zcela na místě.
Měla byste být v pravidelné nefrologické péči,nefrolog je nyní ten,kdo určí nejlepší postup. Zda bude nutná přechodná dialýza nebo už Vás výhledově zařadí na waiting list na transplantaci.
Vy vše můžete pozdržet vhodnou dietou , omezením bílkovin,soli,atd.. / podobněji viz nefrolog/, dobrou kompenzací diabetu a důsledným režim,který V8m poradí diabetolog a nefrolog. .
Přeji hodně sil, optimálním dlouhodobým řešením bude nejspíše kombinovaná transplantace ledviny a slinivky.
D.Samková

úte 10. dub 2018 10:32:37
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 2 ]