Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Léčba pumpou 12 let – problém s vpichy 
Autor Zpráva

Jméno: Kapybara
Odpovědět s citací
Dobrý den všem,
Mám dotaz. Jsem na pumpě něco málo přes 12 let. Píchám kanyly pořád do jednoho místa – a sice do břicha pod pupík, kde mám pneu z tuku. Už jsem zkoušela jiná místa (hýždě, paže, stehna, ale u stehen to strašně bolelo a u hýždí a paží jsem potřebovala 3 x tolik inzulinu). Teď mám ale potíže s místem vpichu. Břicho je asi unavené a často se mi po kanyle udělá zatvrdlina, kterou pohmatem cítím a někdy bolí, někdy ne. Při zmáčknutí žádný hnis nevyteče. Bojím se, že když to řeknu na diabetologii, o pumpu přijdu. Mám hodně diagnoz a i když nejsem dobře kompenzovaná (můj Hb se pohybuje mezi 6,5-7), myslím, že na perech by to bylo ještě horší a navíc bych měla spoustu modřin a otoků (přestože jsem na perech začínala, když mi pumpa vypověděla službu, byla jsem na perech a přesně tak to bylo).
Chci vás všechny poprosit o rady a zkušenosti či doporučení.
Velký dík zasílám předem a taky vám všem přeju krásný den,
Kapybara

úte 17. čer 2014 9:33:11

Odpovědět s citací
A zkoušelas někdy píchat nad pupík až do oblasti žaludku? Já to už 12 let střídám po půlroce nad a pod, ten půlrok mi zatím vždycky stačil na docela solidni regeneraci.

úte 17. čer 2014 15:18:09

Jméno: laco
Odpovědět s citací
Ahoj kapybara,
Určite tie miesta musíš striedať, ako píše Darja.
Síce mám IP len 5ty rok, ale snažím sa pichať tiež do celej oblasti brucha_aj hore; používam šikmý13mm Silhouette.
Z času na čas pichám do paží_do oblasti nad tricepsom, tam používam kolmý 6mm Quick set.
Do oblasti zadku_horná časť používam 9mm Quick set; všetky sety sú 60cm.
Keď som používal /ešte v začiatkoch/ 110cm, vtedy som mával často hyperglykémie, po prechode len na 60cm sety tento problém viacmenej zmizol.
Snáď Ti tento poznatok pomôže,
laco

úte 17. čer 2014 16:10:43

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Kapybaro-píchám už 16let mezi pupkem a "bůčky" a bez závad

úte 17. čer 2014 18:41:09

Jméno: Zita
Odpovědět s citací
I když místa na břiše střídám, mám také tento problém: Kam s ní? V ruce a noze mi inzulín moc nepůsobí, místo zarudne, bolí a pak mám častější potřebu kanyl. Nejvíce používám místa na břiše. Několik let jsem používala šikmé kanyly, teď kolmé, hadičky 60cm. Moc se asi zlepšit asi nedá a každý jsme jiný. Snažím se, tento problém si moc nepřipouštět a kanylu si prostě někam píchnu. Zatím...

stř 18. čer 2014 19:59:09

Jméno: dagmar
Odpovědět s citací
Dobrý den,měla byste ty místa aplikace střídat..
Mám pacienta,který řeší stejný problém a nakonec jsme našli šikovné místo na hrudníku..ale je to mužský):
Zkusila bych jak tu radí,nad pupík..
D.Samková

čtv 19. čer 2014 18:56:16

Odpovědět s citací
Na tomto obrázku sú odporúčané miesta vpichu pre kanyly inzulínových púmp:

Přílohy:
Miesta kde dat kanylu pumpy 600x476.jpg
Miesta kde dat kanylu pumpy 600x476.jpg [ 90 KiB | Zobrazeno 4398 krát ]
čtv 30. říj 2014 15:58:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Jméno: Martin
Odpovědět s citací
Dobrý den,
jsem na pumpě nový cca 3 měsíce. V FN Motole jsem byl zaváděn na inzulínu Humalog, po propuštění jsem byl převedený na Fiasp.
Vážím 107kg a měřím 183cm takže jsem lehce otylý. Jako infuzní sety používám MiniMed Quick-set s délkou kanyly 9mm.

Popis problému 1:
V místě břicha se mi sem tam stává problém že při aplikování bolusu místo začne pobolívat a mám pocit že se ztratí citlivost na inzulín a proto musím aplikovat více inzulínu. V den výměny, kdy odlepím set mám toto místo červené s bulkou, která není viditelná ale je hmatatelně zjistitelná. Tato bulka se za 14 dni vstřebá (zmenší) kdy po 4týdnech už není po bulce ani vidu ani slechu.
Mám malé děti (2,5 let a 3měsíce) a u staršího když po mě někdy šplhá tak se stane, že mi zavadí o hadičku a s ní potáhne, set zůstane na místě avšak se mi zdá, jestli to nemůže být tímto problémem, že se kanyla v podkoží nějak hne a už není na místě jak bylo zavedené prvotně jehlou? Podotýkám že set je na stejném zalepeném místě a hezky drží.
Nebylo by vhodné zkusit jiný infůzní set třeba Silhouette s úhlem zavedení 45 stupňů?

Problém č2 :D :
Začal jsem obměňovat místa abych nevyužíval jenom břicho tak jsem zkusil výše nad zadkem a zadek a tady jsem narazil na trabl kdy v zadnici potřebuji abnormálně větší dávkování inzulínu. Z obrázku co poskytnul Ivan mi vychází vhodné místo vpichu Buď břicho zepředu nebo "madla lásky" (užívané v těhotenství) nebo triceps je to tak? Nebo měli byste ještě nějaký vhodný typ pro mou osobu ?

S pumpou jsem absolutně spokojeny a o kterou jsem dlouho bojoval abych ji měl a kterou už nedám z ruky :)
Děkuji vám mnohokrát za poznatky k obou mým problémům a přeji Vám krásný den
Martin

pát 11. kvě 2018 7:21:10

Jméno: luboš
Odpovědět s citací
Já jsem na pumpě už 20let.Používám Novorapid,doktor mi před časem napsal Fiasp-ale nebyl jsem s ním spokojený-spotřeba se dost zvýšila,glymča šla výše.Tak jsem se vrátil zpět.Celou dobu píchám do břicha-od pupku po "madla",někdy vpich bolí,těmto místům se vyhýbám,ale někdy zapomenu,asi napíchnu nějakou cévu či nervík-nevím.Sety drží výborně-zkus pustit pumpu volně od pasu dolů-nic se nestane,kanyla drží stále v původní pozici.

úte 15. kvě 2018 9:52:00

Jméno: dagmar
Odpovědět s citací
Dobrý den,
problém je individuální, někdo má problémy se zanícením v místě vpichu, že se bohužel musí vrátit zpět k perům.
Doporučila bych vyzkoušet všechny typy setů, kupodivu někomu nejlépe vyhovuje kolmá kovová kanyla.
Místo vpichu vyladíte, je třeba lokalitu střídat,aby jste zabránil změnám podkoží.
Nejrychleji se vstřebává insulin z místa vyššího prokrvení. Tedy nad svaly, které zapojujete / stehno, hýždě- při chůzi/, triceps při zvedání břemene/
Proto v rámci ustáleného vstřebávání insulinu jen nejlepší místo vpichu břicho i "madlo!.
D.Samková

stř 16. kvě 2018 11:24:16

Jméno: Martin
Odpovědět s citací
Děkuji mnohokrát za odpovědi :)
Asi se pokusím o takový test, že by mi dr napsala zpátky humalog na kterém jsem začínal a který jsem měl bohužel cca 1 a 1/2 měsíce.
Někdy mi příjde že při zvýšené GL FIASP nezvládá a není schopný cukr pokrýt. Např. předevčírem mi z ničeho nic vystoupal cukr nad 10mmol, připíchl jsem si přes bolus wizard kde mám nastavenou citlivost na inzulin mmol/na J = 1,1 (z motole jak jsem byl na humalogu jsem měl hodnotu 2,5 a ta mi naprosto vyhovovala) stav cukru se po 1,5hod nezměnil tak jsem připíchl dvojnásobné množství inzulínu až jsem skončil celkem na 21 jednotkách inzulínu abych si cukr snížil na 5mmol, to dle mne je naprostý extrém a kanylu pochybuji abych měl ucpanou poněvadž následující den bylo všechno v pořádku a další noc byla v pořádku. Může se jedna i o nějaké hormonální výkyvy (rustovy hormon)?!
Teď mám set aplikován v madlech a jeví se to v pořádku ale i tak, mám pocit, že vstřebávání tohoto inzulínu není zcela ok.

čtv 17. kvě 2018 8:01:51

Odpovědět s citací
Pumpu používám 16 let, celou dobu sety Silhouettepro mě jejich hlavní výhodou je, že se nezalamují a skutečně drží. Sety zavádím jen do oblasti břicha - půl roku pod pupík, půl roku nad. Ten půlrok na regeneraci kůže zatím stačí.
Ty náhlé výkyvy v glykemii prostě k diabetu patří a na příčinu často člověk nepřijde. Mně se osvědčilo řešit náhlou vysokou glykemii zvýšením bazálu - obvykle na 120%. Obvykle stačí 3-4 hodiny a problém je vyřešen.

čtv 17. kvě 2018 19:47:42
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 12 ]